Denmark at the 2008 Summer Olympics


Denmark at the 2008 Summer Olympics
Denmark at the Olympic Games

Flag of Denmark – Flag bearers
IOC code  DEN
NOC National Olympic Committee and Sports Confederation of Denmark
Website www.dif.dk (Danish)
At the 2008 Summer Olympics in Beijing
Competitors 84 in 16 sports
Flag bearer Joachim Olsen
Medals
Rank: 30[1]
Gold
2
Silver
2
Bronze
3
Total
7
Olympic history (summary)
Summer Games
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Winter Games
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010

Denmark competed at the 2008 Summer Olympics in Beijing, People's Republic of China. This is a list of all of the Danish athletes who qualified for the Olympics and their results. The goal set out by Team Danmark and the Danish Sports' Union (Dansk Idræts-Forbund, DIF) was seven medals. The distribution of gold, silver and bronze medals in this goal were not specified.[2]

Team Danmark and DIF believed Denmark had the best chances of winning a medal in wrestling, cycling, handball, the equestrian events, rowing, athletics, badminton and sailing, but hoped to see table tennis and triathlon make the podium as well.[2]

The entire Danish Olympic squad was announced on June 21, 2008 with final confirmation on July 8.[3]

On August 14, placing third in the Equestrian Team dressage event, Denmark won its first medal at the 2008 Summer Olympics.

Contents

Medalists

Men's team pursuit at the Laoshan Velodrome


Medal Name Sport Event
 Gold Andersen, Mads Christian KruseMads Christian Kruse Andersen
Eskild Ebbesen
Thomas Ebert
Morten Jørgensen
Rowing Men's lightweight coxless four
 Gold Kirketerp, MartinMartin Kirketerp
Jonas Warrer
Sailing 49er class
 Silver[4] Jørgensen, CasperCasper Jørgensen
Jens-Erik Madsen
Michael Mørkøv
Alex Nicki Rasmussen
Cycling Men's team pursuit
 Silver Knudsen, Kim WraaeKim Wraae Knudsen
René Holten Poulsen
Canoeing Men's K-2 1000 m
 Bronze Helgstrand, AndreasAndreas Helgstrand
Nathalie Sayn-Wittgenstein-Berleburg
Anne Van Olst
Equestrian Team dressage
 Bronze Friis, LotteLotte Friis Swimming Women's 800 metre freestyle
 Bronze Quist, RasmusRasmus Quist
Mads Reinholdt Rasmussen
Rowing Men's lightweight double sculls

Aquatics

Swimming pictogram.svg Swimming

Men
Athlete Events Heats Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Jakob Schiøtt Andkjær 50 m freestyle 22.52 33 Did not advance
100 m freestyle 49.25 27 Did not advance
100 m butterfly 52.24 NR 19 Did not advance
Chris Christensen 200 m breaststroke 2:13.92 33 Did not advance
200 m individual medley 2:02.93 32 Did not advance
Mads Glæsner 400 m freestyle 3:45.38 NR 12 Did not advance
1500 m freestyle 15:03.33 NR 14 Did not advance
Jon Rud 200 m freestyle 1:48.96 31 Did not advance
400 m freestyle 3:57.41 34 Did not advance
Women
Athlete Events Heats Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Lotte Friis 400 m freestyle 4:08.47 NR 13 Did not advance
800 m freestyle 8:21.74 NR 3 Q 8:23.03 Bronze medal icon.svg
Julie Hjorth-Hansen 200 m individual medley 2:11.99 NR 5 Q 2:12.26 10 Did not advance
Louise Mai Jansen 200 m freestyle 2:01.30 34 Did not advance
Micha Østergaard 100 m butterfly 59.10 28 Did not advance
200 m butterfly 2:07.77 NR 8 Q 2:09.29 11 Did not advance
Jeanette Ottesen 50 m freestyle 24.83 NR 5 Q 24.86 11 Did not advance
100 m freestyle 54.04 NR 9 Q 54.05 7 Q 54.06 5
100 m butterfly 58.44 15 Q 59.29 15 Did not advance
From:
Julie Hjorth-Hansen
Micha Østergaard
Louise Mai Jansen
Lotte Friis
4×200 metre freestyle relay 8:00.81 NR
1:59.16 NR
2:01.67
2:00.31
1:59.67
13 Did not advance

Archery pictogram.svg Archery

Niels Dall, qualified by finishing 14th in the World Championships in Leipzig in June 2007, while Louise Klingenberg Laursen qualified by finishing 33rd at the World Championships.

Men

Athlete Event Ranking Round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Niels Dall Individual 634 53  M Galiazzo (ITA)
L 114-97
Did not advance

Women

Athlete Event Ranking Round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Louise Klingenberg Laursen Individual 605 52  M Cwienczek (POL)
L 100-113
Did not advance

Athletics pictogram.svg Athletics

Men

Athlete Event Qualification Final
Mark Rank Mark Rank
Joachim Olsen Shot put 19.74 22 Did not advance
Morten Jensen Long jump 7.63 31 Did not advance

Women

Athlete Event Qualification Final
Mark Rank Mark Rank
Christina Scherwin Javelin throw 53.95 44 Did not advance

Badminton pictogram.svg Badminton

Men

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
(8) Peter Gade Singles  Lasmari (ALG)
W 21-6 21-4
 Sato (JPN)
W 19-21 22-20 21-15
 (1) Lin (CHN)
L 13-21 16-21
Did not advance
(5) Kenneth Jonassen Singles  Lee (KOR)
L 21-15 14-21 19-21
Did not advance
Jens Eriksen
Martin Lundgaard Hansen
Doubles  (2) Cai and Fu (CHN)
L 12-21 11-21
Did not advance
Lars Paaske
Jonas Rasmussen
Doubles  (3) Jung and Lee (KOR)
W 21-16 21-19
 Logosz and Mateusiak (POL)
W 17-21 21-11 21-15
 (1) Kido and Setiawan (INA)
L 19-21 17-21
  Jae-jin and Ji-man (KOR)
L 21-13 18-21 17-21
4

Women

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Tine Rasmussen Singles  (6) Stapušaitytė (LTU)
W 21-6 21-8
 Yulianti (INA)
L 21-18 19-21 14-21
Did not advance
Lena Frier Kristiansen
Kamilla Rytter Juhl
Doubles  Ogura and Shiota (JPN)
L 21-18 14-21 18-21
Did not advance

Mixed

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Thomas Laybourn
Kamilla Rytter Juhl
Doubles  Saputra and Li (SIN)
W 21-12 21-14
 (3) Limpele and Marissa (INA)
L 17-21 21-15 17-21
Did not advance

Canoeing

Canoeing (flatwater) pictogram.svg Flatwater

  • Kasper Bleibach, men's K-1 500m. Qualified by winning the European Championships in Milan in May 2008.
  • Henriette Engel Hansen, women's K-1 500m. Qualified by winning the B-final at the European Championships in Milan in May 2008.
  • Kim Wraae Knudsen and René Holten Poulsen, men's K-2 1000. Qualified by winning the European Championships in Milan in May 2008.

Men

Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Kasper Bleibach K-1 500 m 1:42.529 5 QS 1:45.418 6 Did not advance
René Holten Poulsen
Kim Wraae Knudsen
K-2 500 m 1:30.348 5 QS 1:31.796 3 QF 1:30.569 5
K-2 1000 m 3:18.709 2 QF 3:13.580 Silver medal icon.svg

Women

Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Henriette Engel Hansen K-1 500 m 1:52.773 5 QS 1:55.960 8 Did not advance

QS = Qualified for semifinal QF = Qualified for final

Cycling

Cycling (BMX) pictogram.svg BMX

Men
Athlete Event Seeding Quarterfinals Semifinals Final
Run 1 Run 2 Seed Run 1 Run 2 Run 3 Total Run 1 Run 2 Run 3 Total
Time Time Time Rank Time Rank Time Rank Pts. Rank Time Rank Time Rank Time Rank Pts. Rank Time Rank
Henrik Baltzersen Individual 37.671 37.635 29 38.561 8 39.083 5 38.846 3 16 5 Did not advance
Women
Athlete Event Seeding Semifinals Final
Run 1 Run 2 Seed Run 1 Run 2 Run 3 Total
Time Time Time Rank Time Rank Time Rank Pts. Rank Time Rank
Amanda Sørensen Individual 39.183 38.719 12 DNF 8 47.469 8 39.474 4 20 8 Did not advance

Cycling (mountain biking) pictogram.svg Mountain Biking

Men

Athlete Event Time Rank
Jakob Fuglsang Cross-country 2:06:41 25
Klaus Nielsen Cross-country -1LAP 31

Cycling (road) pictogram.svg Road

Men

Athlete Event Time Rank
Chris Anker Sørensen Road race 6:24:11 (+0:22) 12
Time trial 1:05:55.42 (+3:43.99) 19
Nicki Sørensen Road race 6:26:17 (+2:28) 25
Brian Bach Vandborg Road race Did not finish
Time trial 1:08:10.20 (+5:58.77) 33

Women

Athlete Event Time Rank
Linda Melanie Villumsen Road race 3:32:33 (+0:09) 5
Time trial 36:50.62 (+1:58.90) 13

Cycling (track) pictogram.svg Track

Pursuits

Athlete Event Qualifying 1st Round Finals
Time Rank Opposition
Time
Rank Opposition
Time
Rank
Michael Færk Christensen
Casper Jørgensen
Jens-Erik Madsen
Alex Rasmussen
Men's team pursuit 4:02.191 4 Q  France (FRA)
W 3:56.831
(France DSQ)
2 Q  Great Britain (GBR)
L 4:00.040
(Great Britain 3:53.314 WR)
Silver medal icon.svg

Points Races

Athlete Event Points/Laps Rank
Daniel Adelhard Kreutzfeldt Men's points race 29 6
Trine Schmidt Women's points race 0 18
Michael Mørkøv
Alex Rasmussen
Men's madison 14/-1 6

All times are China Standard Time (UTC+8)

Equestrian pictogram.svg Equestrian

Dressage

Athlete Horse Event Grand Prix GP Special GP Freestyle Total Score Rank
Score Rank Score Rank Score Rank
Andreas Helgstrand Don Schufro Individual 68.833 14 68.800 14 72.550 10 70.675 11
Nathalie Sayn-Wittgenstein-Berleburg Digby Individual 70.417 8 69.120 12 69.100 15 69.110 15
Anne Van Olst Clearwater Individual 67.375 17 65.320 22 Did not advance
From:
Andreas Helgstrand
Nathalie Sayn-Wittgenstein-Berleburg
Anne Van Olst
as above Team 68.875
68.833
70.417
67.375
Bronze medal icon.svg

Eventing

Athlete Horse Event Dressage Cross-country Jumping Total
Qualifier Final
Penalties Rank Penalties Rank Penalties Rank Penalties Rank Penalties Rank
Peter Tersgov Flarup Silver Ray Individual 53.10 45 13.20 5 Withdrew

Gymnastics

Gymnastics (trampoline) pictogram.svg Trampoline

  • Peter Jensen, individual all-around. Qualified by finishing 14th (11th filtered) in the World Championships in Canada on November 2, 2007.

Men

Athlete Event Heats Final
Score Rank Score Rank
Peter Jensen Individual 69.20 10 Did not advance

Handball pictogram.svg Handball

Men's competition

The team was selected on June 27, 2008.[5]

* Michael V. Knudsen was sent home injured from the tournament shortly after the first match suffering from appendicitis. Instead the reserve, Mikkel Hansen was brought in.

Group stage

Team Pld W D L GF GA GD Points
 South Korea 5 3 0 2 122 129 -7 6
 Denmark 5 2 2 1 137 131 6 6
 Iceland 5 2 2 1 151 146 5 6
 Russia 5 2 1 2 136 131 5 5
 Germany 5 2 1 2 126 130 -4 5
 Egypt 5 0 2 3 127 132 -5 2
10 August
20:45
Denmark  23–23  Egypt Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Bord (FRA), Buy (FRA)
Christiansen 6 (Report) El Ahmar 8

12 August
19:00
South Korea  31–30  Denmark Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Licis (LAT), Stolarovs (LAT)
Jung 9 (Report) Nøddesbo 11

14 August
19:00
Denmark  25–24  Russia Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Breto (ESP), Huelin (ESP)
Christiansen 6 (Report) Chernoivanov, Igropulo 6

16 August
20:45
Denmark  32–32  Iceland Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Canbro (SWE), Claesson (SWE)
Nøddesbo 6 (Report) Gudjonsson 8

18 August
19:00
Germany  21–27  Denmark Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Krstic (SLO), Ljubic (SLO)
Kraus 6 (Report) Boesen 8

Knockout stage

Quarterfinal
20 August
18:00
Croatia  26–24  Denmark Olympic Sports Centre Gymnasium
Referees: Breto (ESP), Huelin (ESP)
Šprem 7 (Report) Lindberg 4
Classification match
22 August
12:00
Russia  28–27  Denmark Beijing National Indoor Stadium
Referees: Elmoamli (EGY), Shaban Ali (EGY)
Dibirov 8 (Report) Christiansen 8
7th/8th classification
24 August
8:00
Denmark  37–26  South Korea Beijing National Indoor Stadium
Referees: Aires Menezes (BRA), Aparecido Pinto (BRA)
Hansen 8 (Report) Ko 10

Final rank: 7th

All times are China Standard Time (UTC+8)

Rowing pictogram.svg Rowing

Men

Athlete(s) Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Thomas Morsing Larsen
Morten Ølgaard
Pairs 7:17.43 5 6:38.33 3 SA/B 6:48.65 6 FB 6:55.37 (4) 10
Rasmus Quist
Mads Reinholdt Rasmussen
Lightweight double sculls 6:14.84 1 SA/B 6:26.49 2 FA 6:12.45 Bronze
Mads Christian Kruse Andersen
Eskild Ebbesen
Thomas Ebert
Morten Jørgensen
Lightweight fours 5:50.12 1 SA/B 6:05.75 1 FA 5:47.76 Gold

Women

Athlete(s) Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Katrin Olsen
Juliane Elander Rasmussen
Lightweight double sculls 6:58.63 2 SA/B 7:06.31 4 FB 7:06.94 (1) 7

FA = Qualified for Final A SA/B = Qualified for Semifinal A/B

Sailing pictogram.svg Sailing

  • Bettina Honoré, Windsurfing, RS:X. Qualified by finishing 45th at the 2007 World Championships in Cascais.
  • Martin Kirketerp, 49er. Qualified by finishing 8th at the World Championships.
  • Jonas Høgh-Christensen, Finn. Qualified by being 1st on the World Ranking at the time of selection.
  • Jonas Kældsø, Windsurfing RS:X. Qualified by finishing 29th at the 2007 World Championships in Cascais.
  • Anders Nyholm, laser. Qualified by finishing 23rd at the World Championships.
  • Jonas Warrer, 49er. Qualified by finishing 8th at the World Championships.

Men

Athlete Event Races
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Medal Race Score Rank
Jonas Kældsø Sailboard 28 26 30 29 (35) 4 14 13 34 23 Did not advance 201 24
Anders Nyholm Laser 18 26 19 15 19 (BFD) 27 28 13 CAN Did not advance 165 23

Women

Athlete Event Races
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Medal Race Score Rank
Bettina Honoré Sailboard 21 18 21 18 20 9 14 15 (22) 6 Did not advance 142 19

Open

Athlete Event Races
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Medal Race Score Rank
Jonas Høgh-Christensen Finn 16 6 12 16 (25) 4 5 7 CAN 4 70 6
Martin Kirketerp
Jonas Warrer
49er 2 4 (10) 4 2 3 4 2 9 2 7 8 CAN 14 61 Gold medal icon.svg
  • BFD = Disqualified under rule 30.3 (False Start - Black Flag)
  • OCS = On the course side
  • (X) = Worst result discarded
  • CAN = Race cancelled

Shooting pictogram.svg Shooting

  • Anders Christian Golding, skeet shooting. Qualified by finishing 8th at the 2007 European Championships in Granada.

Men

Athlete Event Qualification Final Rank
Score Rank Score Rank
Anders Christian Golding Skeet 112 25 Did not advance 25

Table tennis pictogram.svg Table tennis

Men

Athlete Event Preliminary round Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
(16) Michael Maze Singles Bye  Primorac (CRO)
L 11-8 9-11 12-10 10-12 11-7 13-11
Did not advance
  • Michael Maze qualified by being 18th on the ITTF's World Ranking, filtered to a maximum of two athletes per country (requirement: 20th).

Tennis pictogram.svg Tennis

  • Caroline Wozniacki fulfilled the qualification criteria by being 32nd on the World rankings as of June 9, 2008.

Women

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Caroline Wozniacki Singles  Sfar (TUN)
W 6-4 6-1
 (10) Hantuchová (SVK)
W 6-1 6-3
 (6) Dementieva (RUS)
L 6-7 2-6
Did not advance

Triathlon pictogram.svg Triathlon

Men

Athlete Event Final Rank
Swim Bike Run Total
Rasmus Henning Individual 18:18 58:57 31:48 1:49:57.47 8

Wrestling pictogram.svg Wrestling

Greco-Roman
Athlete Event Qualification Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Round 1 Repechage Round 2 Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Anders Nyblom Greco-Roman −55 kg Bye  Park (KOR)
L 1-3 0-5
Did not advance
Mark Madsen Greco-Roman −74 kg  Samurgashev (RUS)
L 0-4 1-3
Did not advance

See also

References

  1. ^ Overall Medal Standings retrieved 22 August 2008
  2. ^ a b "Danske målsætninger" (Danish), ol.dk. Retrieved on February 26, 2008.
  3. ^ "Milepæle frem mod OL" (Danish), ol.dk. Retrieved on February 26, 2008.
  4. ^ Medallists by Event Cycling Track
  5. ^ "Klavs Bruun tog den sidste OL billet", Danish Handball Federation

External links

  • ol.dk (Danish) – the Danish Olympics Committee's homepage for the Danish Olympic team

Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:


We are using cookies for the best presentation of our site. Continuing to use this site, you agree with this.