Netherlands at the 2008 Summer Olympics


Netherlands at the 2008 Summer Olympics
Netherlands at the Olympic Games

Flag of the Netherlands – Flag bearers
IOC code  NED
NOC Nederlands Olympisch Comité *
Nederlandse Sport Federatie
Website www.sport.nl (Dutch)
At the 2008 Summer Olympics in Beijing
Competitors 243
Flag bearer Jeroen Delmee (opening)
Maarten van der Weijden (closing)
Medals
Rank: 12
Gold
7
Silver
5
Bronze
4
Total
16
Olympic history (summary)
Summer Games
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Winter Games
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010

The Netherlands competed at the 2008 Summer Olympics in Beijing, People's Republic of China. This was announced in an official statement on the NOC*NSF website.[1] In the statement they named the Olympic Games and the Paralympic Games as a highlight in sports to which a lot of sportspeople, coaches and the Dutch sports fans would look forward. The Netherlands aimed for a top 10 nations ranking in the Olympics as well as a top 25 ranking in the Paralympics; they ended up ranking 12th at the Games.[1]

Further in the statement they announced that they were aware of the political discussions about human rights and other issues in the People's Republic of China and that they encouraged these discussions, but that they would only participate in sports related discussions.[1] They say individual sportspeople, coaches and managers might have their own opinions about the issues but these would always be conveyed as personal opinions deriving from their own social views.[1] They believe sports activities do have the opportunity to positively influence the situation in the People's Republic of China when it comes to implementing the sports rules correctly as well as in situations improving the levels of respect, solidarity and fair play in sports.[1]

There were 243 athletes representing the Netherlands.[2] 15 in athletics, 24 in baseball, 2 in canoeing, 27 in cycling, 8 in equestrian, 2 in fencing, 32 in field hockey, 18 in football, 2 in gymnastics, 10 in judo, 30 in rowing, 12 in sailing, 15 in softball, 21 in swimming, 3 in table tennis, 1 in taekwondo, 2 in triathlon, 6 in volleyball and 13 in water polo. 61 different athletes won a medal, which is 25.10% of all athletes. With a gold and a silver medal Anky van Grunsven was the only multiple medalist. The athletes that qualified for the 2008 Summer Olympics are listed below.[3]

Contents

Medalists

Medal Name Sport Event
 Gold Dekker, IngeInge Dekker
Ranomi Kromowidjojo
Femke Heemskerk
Marleen Veldhuis
Hinkelien Schreuder (heats only)
Manon van Rooijen (heats only)
Swimming Women's 4×100 m freestyle relay
 Gold van Eupen, MaritMarit van Eupen
Kirsten van der Kolk
Rowing Women's Lightweight double sculls
 Gold Vos, MarianneMarianne Vos Cycling Women's points race
 Gold van Grunsven, AnkyAnky van Grunsven Equestrian Individual dressage
 Gold van der Weijden, MaartenMaarten van der Weijden Swimming Men's marathon 10 kilometre
 Gold Netherlands women's national water polo team
Iefke van Belkum   Noeki Klein
Gillian van den Berg   Simone Koot
Daniëlle de Bruijn   Ilse van der Meijden
Mieke Cabout   Meike de Nooy
Rianne Guichelaar   Alette Sijbring
Biurakn Hakhverdian   Yasemin Smit
Marieke van den Ham
Water polo Women's tournament
 Gold Netherlands women's national field hockey team
Marilyn Agliotti   Fatima Moreira de Melo
Naomi van As   Eefke Mulder
Minke Booij   Maartje Paumen
Wieke Dijkstra   Sophie Polkamp
Miek van Geenhuizen   Lisanne de Roever
Maartje Goderie   Janneke Schopman
Eva de Goede   Minke Smabers
Ellen Hoog   Lidewij Welten
Field hockey Women's tournament
 Silver Gravenstijn, DeborahDeborah Gravenstijn Judo Women's 57 kg
 Silver van Grunsven, AnkyAnky van Grunsven
Hans Peter Minderhoud
Imke Schellekens-Bartels
Equestrian Team dressage
 Silver Bes, AnnemiekeAnnemieke Bes
Mandy Mulder
Merel Witteveen
Sailing Yngling class
 Silver Dekker, FemkeFemke Dekker
Annemiek de Haan
Nienke Kingma
Roline Repelaer van Driel
Annemarieke van Rumpt
Sarah Siegelaar
Marlies Smulders
Helen Tanger
Ester Workel
Rowing Women's eight
 Silver Berkhout, LobkeLobke Berkhout
Marcelien de Koning
Sailing Women's 470 class
 Bronze Houkes, RubenRuben Houkes Judo Men's 60 kg
 Bronze Willeboordse, ElisabethElisabeth Willeboordse Judo Women's 63 kg
 Bronze Bosch, EdithEdith Bosch Judo Women's 70 kg
 Bronze Grol, HenkHenk Grol Judo Men's 100 kg

Ambassadors

The NOC*NSF announced a total of eleven athletes as their official ambassadors in the period before, during and after the Olympics in 2008 until 31 December of that year.[4] The ambassadors that were chosen were all athletes who had a good chance of qualifying for the Olympics or who had already achieved qualification individually or with their team.[4] They were a mixture of men, women, individual athletes, team athletes, Olympians and Paralympians. Chefs de Mission were Charles van Commenée (Olympics) and Thea Limbach (Paralympics).[4]

The eleven ambassadors were:

  • Anky van Grunsven, Equestrian, 2 times gold and 4 times silver at previous Olympics, 2 times World and 4 times European champion.
  • Edith Bosch, Judoka, 2004 Summer Olympics silver medallist, World champion and double European champion.
  • Kees Luyckx, Footballer.
  • Kenny van Weeghel, Wheeler, 2004 Summer Paralympics gold, silver and bronze medallist, 4 times World and 3 times European champion.
  • Lobke Berkhout, Sailor, triple 470-class World champion together with De Koning.
  • Marcelien de Koning, Sailor, triple 470-class World champion together with Berkhout.
  • Marije Smits, Paralympic runner and long jumper, 2002 World champion in long jumping.
  • Marleen Veldhuis, Swimmer, 2004 Summer Olympics bronze medallist, 2 times World and 11 times European champion.
  • Minke Booij, Field hockey player, silver and bronze at previous Olympics, World champion and triple European champion.
  • Rutger Smith, Discus thrower and shot putter, silver (shot put) and bronze (discus) medallist at World championships.
  • Theo Bos, Track cyclist, 2004 Summer Olympics silver medallist, 5 times World and 3 times European champion.

Athletics pictogram.svg Athletics

To qualify for the 2008 Summer Olympics Dutch athletes had to met both the international (set by the IOC and IAAF) and the Dutch criteria (set by the NOC*NSF), which meant only achievement of the international "A" standard qualified Dutch athletes for the Olympics. Athletes who met the A standard in 2007 were only required to meet a minimum "B" standard in 2008 to secure the qualification. Simon Vroemen was qualified for the steeple chase, but tested positive for the banned anabolic steroid Dianabol in July 2008.[5]

Men
Athlete Events Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Gregory Sedoc 110 m hurdles 13.54 4 Q 13.43 Q 13.60 6 Did not advance
Marcel van der Westen 110 m hurdles 13.50 2 Q 13.48 Q 13.45 6 Did not advance
Robert Lathouwers 800 m 1:46.94 3 N/A Did not advance
Eugène Martineau Decathlon N/A 8055 pts 14
Kamiel Maase Marathon N/A 2:20:30 39
Rutger Smith Shot put 20.13 m 10 Q N/A 20.41 m 9
discus throw 65.65 m 3 Q N/A 65.39 m 7
From:
Caimin Douglas
Maarten Heisen
Guus Hoogmoed
Patrick van Luijk
Gregory Sedoc
Virgil Spier
4×100 m 38.87 3 Q N/A Disqualified
Women
Athlete Events Final
Result Rank
Lornah Kiplagat 10000 m 30:40:27 8
Hilda Kibet 10000 m 31:29:69 15
Laurien Hoos Heptathlon Did not finish
Jolanda Keizer Heptathlon 6370 pts 9
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser
  • N/A = Round not applicable for the event

Baseball pictogram.svg Baseball

The qualification criteria for baseball were the same as the international standards. For European countries the first ranked team at the 2007 European Championship would qualify directly, while the second and third ranked teams would qualify for an extra qualification round.[6][7] The Dutch team became first in the European Championship, securing their spot in Beijing.[8]

Roster

Loek van Mil was originally selected in the squad, but withdrew from the tournament before the games had been started. He was replaced by Draijer.[9]

Results
Team G W L RS RA WIN% GB Tiebreaker
 South Korea 7 7 0 41 22 1.000 - -
 Cuba 7 6 1 52 23 .857 1 -
 United States 7 5 2 40 22 .714 2 -
 Japan 7 4 3 30 14 .571 3 -
 Chinese Taipei 7 2 5 29 33 .286 5 1–0
 Canada 7 2 5 29 20 .286 5 0–1
 Netherlands 7 1 6 9 50 .143 6 1–0
 China 7 1 6 14 60 .143 6 0–1
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Netherlands 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 1
 Chinese Taipei 0 1 0 3 0 1 0 0 X 5 7 0
WP: Wei-Yin Chen (1–0)   LP: David Bergman (0–1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 United States 0 1 0 4 0 0 1 1 - 7 10 0
 Netherlands 0 0 0 0 0 0 0 0 - 0 1 0
WP: Stephen Strasburg (1–0)   LP: Shairon Martis (0–1)
Home runs:
USA: Matt Brown (1), Matt Laporta (1)
NED: None
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Netherlands 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 1
 Japan 4 0 0 0 0 0 0 2 X 6 10 0
WP: Toshiya Sugiuchi (1–0)   LP: Alexander Smit (0–1)
Home runs:
NED: None
JPN: Takahiko Sato (1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Netherlands 0 0 0 1 5 0 0 0 0 6 9 1
 China 0 0 1 0 1 0 0 1 1 4 11 1
WP: Leon Boyd (1–0)   LP: Kai Liu (0–1)   Sv: David Bergman (1)
Home runs:
NED: Sharnol Adriana (1), Sidney de Jong (1), Bryan Engelhardt (1)
CHN: None
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Cuba 1 0 0 0 5 4 0 4 - 14 16 0
 Netherlands 0 1 1 0 0 0 1 0 - 3 10 2
WP: Jonder Martínez (1–0)   LP: Juan Carlos Sulbaran (0–1)
Home runs:
CUB: None
NED: Bryan Engelhardt (2), Percy Isenia (1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Canada 0 0 1 2 0 0 0 1 0 4 7 1
 Netherlands 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
WP: Brooks McNiven (1–0)   LP: Shairon Martis (0–2)
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 South Korea 2 0 0 0 4 2 0 2 - 10 16 1
 Netherlands 0 0 0 0 0 0 0 0 - 0 4 1
WP: Won-Sam Jang (1–0)   LP: Alexander Smit (0–2)
Home runs:
KOR: Dae-Ho Lee (3), Taek-Keun Lee (1)
NED: None

Canoeing

Canoeing (slalom) pictogram.svg Slalom

Athlete Event Preliminary Semifinal Final Total Rank
Run 1 Rank Run 2 Rank Total Rank Time Rank Time Rank
Robert Bouten K-1 86.26 11th 88.90 16th 175.16 14th 88.40 5th 139.59 9th 227.99 9th

Women

Athlete Event Preliminary Semifinal Final Total Rank
Run 1 Rank Run 2 Rank Total Rank Time Rank Time Rank
Ariane Herde K-1 102.30 12th 117.98 20th 222.28 13th 117.60 10th 114.39 6th 231.99 6th

Cycling

Cycling (BMX) pictogram.svg BMX

Men

Athlete Event Seeding Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Raymon van der Biezen Individual 36.112 5th Q 10 pnts 7th Q 14 pnts 5th Did not advance
Rob van den Wildenberg Individual 36.522 18th Q 8 pnts 2nd Q 9 pnts 2nd Q 39.772 5th
Robert de Wilde Individual 36.803 23rd Q 18 pnts 7th Did not advance

Women

Athlete Event Seeding Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Lieke Klaus Individual 38.709 11th Q 13 pnts 5th Did not advance

Cycling (mountain biking) pictogram.svg Mountain biking

Men

Athlete Event Time Rank
Bart Brentjens Cross-country lapped with two laps to go Did not finish
Rudi van Houts Cross-country lapped with two laps to go Did not finish

Women

Athlete Event Time Rank
Elsbeth van Rooy-Vink Cross-country 1:53:30 14

Cycling (road) pictogram.svg Road

Men

Athlete Event Time Rank
Stef Clement Road race Did not finish
Time trial 1h 04′ 59.42″ (+2:47.99) 9th
Laurens ten Dam Road race 6h 34′ 26″ (+10:37) 65th
Robert Gesink Road race 6h 24′ 07″ (+0:18) 10th
Time trial 1h 05′ 02.88″ (+2:51.45) 10th
Karsten Kroon Road race Did not finish
Niki Terpstra Road race Did not finish

Women

Athlete Event Time Rank
Chantal Beltman Road race 3h 37′ 02″ (+4:38) 47th
Mirjam Melchers Road race 3h 33′ 17″ (+0:53) 36th
Time trial 37′ 51.59″ (+2:59.87) 18th
Marianne Vos Road race 3h 32′ 45″ (+0:21) 6th
Time trial 36′ 58.67″ (+2:06.95) 14th

Cycling (track) pictogram.svg Track

Sprints

Athlete Event Qualifying 1/16 Finals
(Repechage)
1/8 Finals
(Repechage)
Quarterfinals Semifinals Finals
(5th–12th place)
Time
Speed
Rank Opposition
Time
Speed
Opposition
Time
Speed
Opposition
Time
Speed
Opposition
Time
Speed
Opposition
Time
Speed
Rank
Theo Bos Men's sprint 10.318 (69.780) 9th W Mark French (AUS)
10.959 (65.699)
W Kévin Sireau (FRA)
10.777 (66.808)
L Mickaël Bourgain (FRA)
(0–2)
Did not advance 7th
Teun Mulder Men's sprint 10.373 (69.410) 13th L Maximilian Levy (GER)
W Repechage
10.889 (66.121)
W Stefan Nimke (GER)
10.888 (66.127)
L Maximilian Levy (GER)
(0–2)
Did not advance 6th
Yvonne Hijgenaar Women's sprint 11.533 (62.429) 10th L  Anna Meares (AUS)
Rep: L  Simona Krupeckaitė (LTU)
Did not advance 11th
Willy Kanis Women's sprint 11.167 (64.475) 4th W  Lisandra Guerra (CUB)
12.155 (59.234)
W  Jennie Reed (USA)
(2–0)
L  Victoria Pendleton (GBR)
(0–2)
Bronze final
L  Guo Shuang (CHN)
(0–2)
4th
Theo Bos
Teun Mulder
Tim Veldt
Men's team sprint 44.213
(61.068 km/h)
4th Q L  R BayleyD EllisM French (AUS)
44.212 (61.069 km/h)
Did not advance 5th

Pursuits

Athlete Event Qualifying 1st round Finals
Time Rank Opposition
Time
Rank Opposition
Time
Rank
Jens Mouris Men's individual pursuit 4:27:445 13th Did not advance
Jenning Huizenga Men's individual pursuit 4:37:097 18th Did not advance
Levi Heimans
Jens Mouris
Robert Slippens
Wim Stroetinga
Pim Ligthart (res)
Men's team pursuit 4:04.806 6th L Australia Australia (lapped) Did not advance 6th

Keirin

Athlete Event 1st round Repechage 2nd round Finals
(7th–12th Place)
Rank Rank Rank Rank
Theo Bos Men's keirin 2nd Q DNF DNS (12th)
Teun Mulder Men's keirin 3rd DSQ Did not advance

Points Races

Athlete Event Points/Laps Rank
Peter Schep Men's points race 0 pts 20th
Marianne Vos Women's points race 30 pts  Gold
Peter Schep
Jens Mouris
Men's madison 6 pnts 8th

Equestrian pictogram.svg Equestrian

  • Leon Thijssen – individual and team jumping (reserve, with Olaf)

Dressage

Athlete Horse Event Round 1 Round 2 Final
Score Rank Score Rank Total Score Rank Score Rank Total Score Rank
Anky van Grunsven Salinero Individual 74.75 2nd 74.96 2nd 82.40 78.68  Gold
Hans Peter Minderhoud Exquis Nadine Individual 69.625 11th 70.92 7th 75.15 73.035 5th
Imke Schellekens-Bartels Sunrise Individual 70.875 5th Did not start
Anky van Grunsven
Hans Peter Minderhoud
Imke Schellekens-Bartels
as above Team 71.75  Silver

Eventing

Athlete Horse Event Dressage Cross-country Jumping Total
Qualifier Final
Penalties Rank Penalties Rank Penalties Rank Penalties Rank Penalties Rank
Tim Lips Oncarlos Individual 52.60 41st 22.40 28th 0 21st 0 15th 75.00 15th

Individual Jumping

Athlete Horse Event Ind. Round 1/
Team Qualifier
Ind. Round 2/
Team Final Round 1
Ind. Round 3/
Team Final Round 2
Final Bronze Medal
Jump-off
Total Rank
Round A Round B
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank Penalties Total Penalties Time
Angelique Hoorn Blauwendraad's O'Brien Individual 4 30 4 8 16 Q 8 16 18 Q 0 1 Q 4 4 8 36.89 9
Marc Houtzager Opium VS Individual 2 28 1 3 7 Q 5 8 8 Q 0 1 Q 4 4 8 36.77 8
Gerco Schröder Monaco Individual 5# 39 12 17 37 Q 4 21 29 Q 4 11 Q 12 16 Did not advance 16
Vincent Voorn Alpapillon-Armanie Individual 0 1 16# 16 35 Q 27# 43 44 Did not advance 44
Angelique Hoorn
Marc Houtzager
Gerco Schröder
Vincent Voorn
as above Team 6 6 Q 17 - 6 17 34 5 5

'#' denotes results that did not count toward the team total.

Fencing pictogram.svg Fencing

Men

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Bas Verwijlen Individual épée  Lei Wang (CHN)
W 15–10, 7:03
 Michael Kauter (SUI)
W 15–13, 7:47
 Matteo Tagliariol (ITA)
L 11–15, 5:38
Did not advance

Women

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Opposition
score
Indra Angad-Gaur Individual foil  Eman El Gammal (EGY)
W 13–4, 8:02
 Margherita Granbassi (ITA)
L 6–11, 9:00
Did not advance

Field hockey pictogram.svg Field hockey

The qualification criteria for field hockey were the same as the international standards. For European countries the first three ranked teams at the 2007 European Championships would qualify directly, while the fourth through eighth ranked ranked teams would qualify for an extra qualification round, of which only the winners of three qualification tournaments would qualify.[10][11] The Dutch men's team was first in the European Championship, while the women's team was second in their Championship, each team securing their spot in Beijing.[12]

Men's Competition

Squad list Group stage Semifinal
(/Classification round)
Final
Opposition
score
Rank Opposition
score
Rank Opposition
score
Rank
From:
Thomas Boerma
Matthijs Brouwer
Ronald Brouwer
Jeroen Delmee
Geert-Jan Derikx
Rob Derikx
Laurence Docherty
Jeroen Hertzberger
Rogier Hofman
Robert van der Horst
Timme Hoyng
Teun de Nooijer
Guus Vogels
Taeke Taekema
Sander van der Weide
Roderick Weusthof
South Africa
W 5–0
1st Germany
L 1–1;
- Bronze final:
Australia
L 2–6
4th
Great Britain
W 1–0
Canada
W 4–2
Australia
D 2–2
Pakistan
W 4–2

Women's Competition

Squad list Group stage Semifinal
(/Classification round)
Final
Opposition
score
Rank Opposition
score
Rank Opposition
score
Rank
From:
Marilyn Agliotti
Naomi van As
Minke Booij
Wieke Dijkstra
Miek van Geenhuizen
Maartje Goderie
Eva de Goede
Ellen Hoog
Fatima Moreira de Melo
Eefke Mulder
Maartje Paumen
Sophie Polkamp
Lisanne de Roever
Janneke Schopman
Minke Smabers
Lidewij Welten
South Africa
W 6–0
1st Argentina
W 5–2
China
W 2–0
 Gold
South Korea
W 3–2
China
W 1–0
Australia
W 2–1
Spain
W 2–0

Football pictogram.svg Football (Soccer)

Men's Competition

Ryan Babel
Otman Bakkal
Roy Beerens
Royston Drenthe
Urby Emanuelson
Jonathan de Guzmán
Kew Jaliens
Calvin Jong-A-Pin
Kees Luyckx
Hedwiges Maduro
Roy Makaay
Dirk Marcellis
Erik Pieters
Gerald Sibon
Evander Sno
Piet Velthuizen
Kenneth Vermeer
Gianni Zuiverloon

The qualification criteria for football were the same as the international standards. For male European countries the first four ranked teams at the 2007 European Under-21 Championship would qualify.[13][14] The Dutch men's team was first in the European under-21 Championship, claiming their second consecutive title and securing their spot in Beijing.[15]

Results

Group phase

7 August 2008
19:45
Netherlands  0–0  Nigeria Tianjin Olympic Centre Stadium, Tianjin
Attendance: 52,390
Referee: Pablo Pozo (Chile)
(Report)

10 August 2008
19:45
United States  2–2  Netherlands Tianjin Olympic Centre Stadium, Tianjin

13 August 2008
17:00
Netherlands  1–0  Japan Shenyang Olympic Stadium, Shenyang
Team Pld W D L GF GA GD Pts
 Nigeria 3 2 1 0 4 2 +2 7
 Netherlands 3 1 2 0 3 2 +1 5
 United States 3 1 1 1 4 4 0 4
 Japan 3 0 0 3 1 4 −3 0

Quarterfinal

16 August 2008
21:00
Argentina  2 – 1 (a.e.t.)  Netherlands Shanghai Stadium, Shanghai
Attendance: 51,366
Referee: Jair Maruffo (USA)
(Report)

Gymnastics

Gymnastics (artistic) pictogram.svg Artistic

Men
Athlete Event Apparatus Qualification Final
Vault Floor Pommel horse Rings Parallel bars Horizontal bar Total Rank Total Rank
Epke Zonderland All-around 15.750 15.750 4th 15.000 7th
Women
Athlete Event Apparatus Qualification Final
Vault Floor Uneven Bars Balance Beam Total Rank Total Rank
Suzanne Harmes All-around 14.825 13.825 13.825 14.600 57.075 32nd Did not advance

Judo pictogram.svg Judo

Men

Athlete Event Preliminary Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals First Repechage Round Repechage Quarterfinals Repechage Semifinals Final
Opposition
result
Opposition
result
Opposition
result
Opposition
result
Opposition
result
Opposition
result
Opposition
result
Opposition
result
Opposition
result
Ruben Houkes −60 kg  Frazer Will (CAN)
W 0011/0001
 Lavrentios Alexanidis (GRE)
W 0001/0001
 Javier Antonio Guedez Sanchez (VEN)
W 0010/0001
 Choi Min-Ho (KOR)
L 0000/1000
 Gal Yekutiel (ISR)
W 1000/0000
 Bronze
Dex Elmont −66 kg  Edson Madeira (MOZ)
W 1000/0000
 Taylor Takata (USA)
L 0000/0001
Guillaume Elmont −81 kg  Damdinsürengiin Nyamkhüü (MGL)
W 0001/0000
 Giuseppe Maddaloni (ITA)
W 1001/0000
 Srdjan Mrvaljevic (MNE)
W 0010/0000
 Kim Jaebum (KOR)
L 0000/0001
 Tiago Camilo (BRA)
L 0001/1100
Mark Huizinga −90 kg  Ilias Iliadis (GRE)
W 1010/0001
 Sergei Aschwanden (SUI)
L 0010/1101
Henk Grol −100 kg  Luciano Correa (BRA)
W 0210/0001
 Arik Ze'evi (ISR)
W 0010/0001
 Przemyslaw Matyjaszek (POL)
W 1000/0000
 Ashkat Zhitkeyev (KAZ)
L 0100/1010
 Levan Zhorzholiani (GEO)
W 0020/0000
 Bronze
Dennis van der Geest +100 kg  Tamerlan Tmenov (RUS)
L 0000/0101

Women

Athlete Event Preliminary Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals First Repechage
Round
Repechage
Quarterfinals
Repechage
Semifinals
Final
Opposition
result
Opposition
result
Opposition
result
Opposition
result
Opposition
result
Opposition
result
Opposition
result
Opposition
result
Opposition
result
Deborah Gravenstijn −57 kg  Ketleyn Quadros (BRA)
W 0001/0000
 Isabel Fernández (ESP)
W 0000/0000
 Xu Yan (CHN)
W 0100/0010
 Giulia Quintavalle (ITA)
L 0001/0011
 Silver
Elisabeth Willeboordse −63 kg  Vera Koval (RUS)
W 0012/0010
 Kahina Saidi (ALG)
W 1100/0001
 Won Ok-Im (PRK)
L 0000/0200
 Daniela Yael Krukower (ARG)
W 0230/0000
 Urška Žolnir (SLO)
W 0001/0000
 Driulis González (CUB)
W 0001/0000
 Bronze
Edith Bosch −70 kg  Sisilia Rasokisoki (RUS)
W 1000/0001
 Rachida Ouerdane (ALG)
W 0110/0010
 Ronda Rousey (USA)
W 1000/0000
 Masae Ueno (JPN)
L 0001/0110
 Leire Iglesias (ESP)
W 1001/0000
 Bronze
Carola Uilenhoed +78 kg  Dorjgotovyn Tserenkhand (MGL)
L 0001/0010

To qualify for the 2008 Summer Olympics Dutch judokas were required to meet both the international (set by the IOC and IJF) and the Dutch criteria (set by the NOC*NSF).[16][17]

On 26 January 2008 Elisabeth Willeboordse was the first judoka to secure her spot in Beijing. She proved to remain among the World's top ranked judokas by winning her fifth consecutive World Cup in Sofia.[18] Two days later Edith Bosch qualified by reaching the final of the World Cup in Sofia.[19] On 9 February World Champion Ruben Houkes secured his spot by finishing in the top 7 in the Super World Cup in Paris.[20] The next day Mark Huizinga qualified for his fourth consecutive Olympics as he finished in fifth position at the same event in Paris.[21]

Rowing pictogram.svg Rowing

Men

Athlete(s) Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Sjoerd Hamburger Single sculls 7:27.05 2nd 6:57.24 4th 7:10.06 1st (C/D) 6:58.71 13th
Geert Cirkel
Jan-Willem Gabriëls
Matthijs Vellenga
Gijs Vermeulen
Fours 6:00.50 1st 6:02.46 4th 6:06.37 8th
Olaf van Andel
Rogier Blink
Jozef Klaassen
Meindert Klem
David Kuiper
Diederik Simon
Olivier Siegelaar*
Mitchel Steenman
Peter Wiersum (cox)
Reinder Lubbers*
Eights 5:40.48 3rd 5:42.62 3rd 5:29.26 4th
Paul Drewes
Marshall Godschalk
Gerard van der Linden
Ivo Snijders
Lightweight
fours
5:57.54 4th 6:25.25 2nd 6:08.73 3rd 5:54.06 6th

* Lubbers replaced the injured Siegelaar in the repechage.

Women

Athlete(s) Event Heats Repechage Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Marit van Eupen
Kirsten van der Kolk
Lightweight
double sculls
6:50.90 1st 7:03.87 1st 6:54.74  Gold
Femke Dekker
Annemiek de Haan
Nienke Kingma
Roline Repelaer van Driel
Annemarieke van Rumpt
Sarah Siegelaar
Marlies Smulders
Helen Tanger
Ester Workel (cox)
Eights 6:07.41 2nd 6:11.58 2nd 6:07.22  Silver

Sailing pictogram.svg Sailing

Men

Athlete Event Race Score Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Casper Bouman Sailboard 20 27 21 22 4 1 1 2 20 21 112 15th
Rutger van Schaardenburg Laser 32 29 34 32 25 18 30 26 20 x 216 37th
Kalle Coster
Sven Coster
470 11 15 12 2 8 15 2 8 4 2 14 78 4th

Women

Athlete Event Race Score Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Lobke Berkhout
Marcelien de Koning
470 3 1 9 5 2 2 10 7 4 16 10 53 Silver medal icon.svg
Annemieke Bes
Mandy Mulder
Merel Witteveen
Yngling 9 1 2 13 1 5 4 1 x x 8 31 Silver medal icon.svg

Open

Athlete Event Race Score Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Pieter-Jan Postma Finn 19 15 16 22 15 2 10 16 x x x 93 14th
Mitch Booth
Pim Nieuwenhuis
Tornado 3 13 8 3 10 2 8 2 11 10 6 64 5th

To qualify for the 2008 Summer Olympics Dutch sailors met both the international (set by the IOC and ISAF) and the Dutch criteria (set by the NOC*NSF).[22][23]

The first two boats to qualify for the Olympics were the women's 470 of Lobke Berkhout and Marcelien de Koning and the finn of Pieter-Jan Postma. Berkhout and De Koning were 2007 World champions in their class, and secured their spot by finishing sixth in the pre-Olympic tournament in Qingdao on 22 August 2007.[24] Postma, who won silver at the 2007 World Championships in the finn class, also qualified during the pre-Olympic tournament by finishing in second place.[25] Brothers Sven and Kalle Coster qualified in the 470 class after finishing 12th in the 2008 World Championships.[26]

Softball pictogram.svg Softball

Women's competition

Noemi Boekel
Marloes Fellinger
Sandra Gouverneur
Petra van Heijst
Judith van Kampen
Kim Kluijskens
Saskia Kosterink
Jolanda Kroesen
Daisy de Peinder
Marjan Smit
Rebecca Soumeru
Nathalie Timmermans
Ellen Venker
Britt Vonk
Kristi de Vries

The qualification criteria for softball were the same as the international standards. Reaching the semifinals in the 2006 World Championships was an automatic qualification to compete in the Games in Beijing. The Dutch team did not reach the semifinals, and had to enter the African/European qualification tournament to secure their spot.[27][28][29]

Swimming pictogram.svg Swimming

The two fastest athletes in each distance as of 26 March 2008 were qualified.[30]

  • Robin van Aggele – men's 200m breaststroke, 200m medley, 100m butterfly, 4×100m medley relay
  • Linda Bank – women's 4×100m freestyle relay  Gold, 4×200m freestyle relay, 4×100m medley relay
  • Inge Dekker – women's 100m freestyle, 100m butterfly, 4×100m freestyle relay  Gold, 4×200m freestyle relay, 4×100m freestyle relay
  • Edith van Dijk – women's 10 km open water
  • Nick Driebergen – men's 100m backstroke, 200m backstroke, 4×100m freestyle relay
  • Chantal Groot – women's 100m butterfly, 4×100m medley relay, 4×100m freestyle relay (gold medal), 4×200m freestyle relay
  • Femke Heemskerk – women's 200m medley, 4×100m freestyle relay  Gold, 4×200m freestyle relay, 4×100m medley relay
  • Pieter van den Hoogenband – men's 100m freestyle, 4×100m freestyle relay, 4×100m medley relay
  • Saskia de Jonge – women's 4×100m freestyle relay  Gold, 4×200m freestyle relay, 4×100m medley relay
  • Ranomi Kromowidjojo – women's 200m freestyle, 4×100m freestyle relay  Gold, 4×200m freestyle relay, 4×100m medley relay
  • Robert Lijesen – men's 50m freestyle, 4×100m freestyle relay
  • Manon van Rooijen – women's 4×100m freestyle relay  Gold, 4×200m freestyle relay, 4×100m medley relay
  • Hinkelien Schreuder – women's 50m freestyle, 4×100m freestyle relay  Gold, 4×200m freestyle relay, 4×100m medley relay
  • Jolijn van Valkengoed – women's 100m breaststroke, 4×100m freestyle relay  Gold, 4×200m freestyle relay, 4×100m medley relay
  • Thijs van Valkengoed – men's 100m breaststroke, 4×100m freestyle relay
  • Marleen Veldhuis – women's 50m freestyle, 100m freestyle, 4×100m freestyle relay  Gold, 4×200m freestyle relay, 4×100m medley relay
  • Bas van Velthoven – men's 4×100m freestyle relay
  • Maarten van der Weijden – men's 10 km open water  Gold
  • Mitja Zastrow – men's 100m freestyle, 4×100m freestyle relay

To qualify for the 2008 Summer Olympics Dutch swimmers were required to meet both the international (set by the IOC and FINA) and the Dutch criteria (set by the NOC*NSF), which meant that athletes had to meet the Olympic "A" standard in order to qualify. Swimmers who met the "A" standard in 2007 were required to meet, at a minimum, the "B" standard in 2008 to ensure qualification for the Games.[31][32]

Synchronized swimming pictogram.svg Synchronized swimming

Athlete Event Technical Routine Free Routine (Preliminary) Free Routine (Final)
Points Rank Points Rank Total Points Rank Points Rank Total Points Rank
Bianca van der Velden
Sonja van der Velden
Duet 45.584 10th Q 45.834 9th 91.418 9th Q 46.083 9th

Table tennis pictogram.svg Table Tennis

To qualify for the 2008 Summer Olympics Dutch table tennis players needed to meet both the international (set by the IOC and ITTF) and the Dutch criteria (set by the NOC*NSF).[33][34] Li Jiao qualified herself in January 2008 when she was selected by the ITTF as one of the top 20 players in the World.[35]

Women

Athlete Event Preliminary round Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
result
Opposition
result
Opposition
result
Opposition
result
Opposition
result
Opposition
result
Opposition
result
Opposition
result
Li Jiao Singles  Ni Xialian (LUX)
W 6–11 11–8 11–9 11–8 11–8
 Guo Yue (CHN)
L 2–11 6–11 3–11 11–13
Li Jie Singles  Zhu Fang (ESP)
W 8–11 11–4 11–7 14–12 11–5
 Liu Jia (AUT)
W 11–5 11–8 9–11 12–10 11–3
 Feng Tianwei (SIN)
L 11–7 11–13 7–11 5–11 4–11
Women's Team

Elena Timina was the third player in the team event.

13 August

Netherlands 3–0 Nigeria
Netherlands 1–3 United States

14 August

Netherlands 0–3 Singapore
Team (Group B) Pts Pld W L GW GL
Singapore 6 3 3 0 9 0
United States 4 3 2 1 6 4
Netherlands 2 3 1 2 4 6
Nigeria 0 3 0 0 0 9

Taekwondo pictogram.svg Taekwondo

Men

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage
Semifinals
Final
Opposition
result
Opposition
result
Opposition
result
Opposition
result
Opposition
result
Dennis Bekkers −68 kg  Son Tae-Jin (KOR)
L 3–4
 Servet Tazegul (TUR)
L 2–3

To qualify for the 2008 Summer Olympics Dutch taekwondo practitioners needed to meet both the international (set by the IOC and WTF) and the Dutch criteria (set by the NOC*NSF).[36][37] Dennis Bekkers finished third in the qualification tournament in Istanbul, thus qualifying to compete at the Olympics in Beijing.

Triathlon pictogram.svg Triathlon

Men

Athlete Event Swim Cycling Run Total Rank
Sander Berk Individual 18:13 59:06 33:57 1:52:18.09 31

Women

Athlete Event Swim Cycling Run Total Rank
Lisa Mensink Individual 20:03 1:07:44 41:30 2:10:18.98 45

Volleyball

Volleyball (beach) pictogram.svg Beach volleyball

Men

Athlete Event Preliminary round Standing Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Emiel Boersma
Bram Ronnes
Seed 16
Doubles  GibbRosenthal (USA)
L16–21; 15–21
 AsahiShiratori (JPN)
L15–21; 25–23; 11–15
 BrinkDieckmann Ch. (GER)
W16–21; 19–21
 
3rd
Reinder Nummerdor
Richard Schuil
Seed 4
Doubles  Laciga M.Schnider (SUI)
W 21–14; 21–15
 KjemperudSkarlund (NOR)
W 13–21; 21–15; 15–9
 KlempererKoreng (GER)
W 21–16; 21–16
1st  SchachtSlack (AUS)
W 21–16; 21–14
 Geor – Gia (GEO)

Women

Athlete Event Preliminary round Standing Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rebekka Kadijk
Merel Mooren
Seed 19
Doubles  BranaghYoungs (USA)
L 19–21; 25–27
 Esteves RibaltaM. Crespo (CUB)
L 11–21; 15–21
 Pohl – Rau (GER)
L 19–21; 18–21
4th

Water polo pictogram.svg Water polo

The Netherlands participated in the women's tournament, where the team won the gold medal.

Women's tournament

The qualification criteria for water polo were the same as the international standards.[38][39] The Dutch women's team became first at the European qualification tournament in Kirishi by beating the host nation Russia in the final.[40]

Roster

The following is the Dutch roster in the women's water polo tournament of the 2008 Summer Olympics.[41]

Namev · Ilse van der Meijden
GK 1.85 m (6 ft 1 in) 71 kg (160 lb) 01988-10-22 22 October 1988 Netherlands Brandenburg Bilthoven
2 Smit, YaseminYasemin Smit CB 1.78 m (5 ft 10 in) 70 kg (150 lb) 01984-11-21 21 November 1984 Netherlands Het Ravijn Nijverdal
3 Cabout, MiekeMieke Cabout D 1.82 m (6 ft 0 in) 70 kg (150 lb) 01986-03-30 30 March 1986 Netherlands ZVL Leiden
4 Hakhverdian, BiuraknBiurakn Hakhverdian D 1.72 m (5 ft 8 in) 65 kg (140 lb) 01985-10-04 4 October 1985 Netherlands Polar Bears
5 Ham, MariekeMarieke van den Ham D 1.69 m (5 ft 7 in) 80 kg (180 lb) 01983-01-21 21 January 1983 Netherlands Polar Bears
6 Bruijn, DanielleDaniëlle de Bruijn D 1.72 m (5 ft 8 in) 68 kg (150 lb) 01978-02-13 13 February 1978 Netherlands Widex GZC Donk Gouda
7 Belkum, IefkeIefke van Belkum CF 1.85 m (6 ft 1 in) 75 kg (170 lb) 01986-07-22 22 July 1986 Netherlands ZVL Leiden
8 Klein, NoekiNoeki Klein CF 1.79 m (5 ft 10 in) 80 kg (180 lb) 01983-04-28 28 April 1983 Netherlands ZVL Leiden
9 Berg, GillianGillian van den Berg D 1.73 m (5 ft 8 in) 66 kg (150 lb) 01971-09-08 8 September 1971 Netherlands De Gouwe Waddinxveen
10 Sijbring, AletteAlette Sijbring CB 1.74 m (5 ft 9 in) 68 kg (150 lb) 01982-03-20 20 March 1982 Netherlands TWZ Zaandam
11 Guichelaar, RianneRianne Guichelaar D 1.74 m (5 ft 9 in) 63 kg (140 lb) 01983-08-16 16 August 1983 Netherlands Het Ravijn Nijverdal
12 Koot, SimoneSimone Koot D 1.73 m (5 ft 8 in) 65 kg (140 lb) 01980-11-12 12 November 1980 Netherlands Brandenburg Bilthoven
13 Nooy, MeikeMeike de Nooy GK 1.85 m (6 ft 1 in) 73 kg (160 lb) 01983-05-02 2 May 1983 Netherlands Het Ravijn Nijverdal
Head coach: Robin van Galen

Group play

Qualified for the semifinals
Qualified for the quarterfinals
Will play for places 7–8
Teamv ·  Hungary
3 2 1 0 28 20 +8 5
 Australia 3 2 1 0 25 22 +3 5
 Netherlands 3 1 0 2 27 27 0 2
 Greece 3 0 0 3 16 27 −11 0

All times are China Standard Time (UTC+8).

11 August 2008
13:00
v
Game reference Hungary  11 – 9  Netherlands Ying Tung Natatorium
Referees:
Caputi (ITA), Koryzna (POL)
Score by quarters: 3-3, 3-2, 4-3, 1-1
Pelle 4, Kisteleki 2, Stieber 2, Valkai 2 Goals de Bruijn 4, van den Berg 3
13 August 2008
14:20
v
Game reference Greece  6 – 9  Netherlands Ying Tung Natatorium
Referees:
Ni Shiwei (CHN), Patelli Decio Jr (BRA)
Score by quarters: 3-3, 2-2, 1-3, 0-1
Liosi 2 Goals Cabout 4, de Bruijn 2, van Belkum 2
15 August 2008
13:00
v
Game reference Netherlands  9 – 10  Australia Ying Tung Natatorium
Referees:
Caputi (ITA), Turcotte (CAN)
Score by quarters: 1-2, 2-2, 1-2, 5-4
van den Ham 3, van Belkum 2, Sijbring 2 Goals B. Knox 4, Beadsworth 2, Gynther 2

Medal round

Quarterfinal
17 August 2008
15:40
v
Game reference Italy  8 (3) – 8 (5)  Netherlands Ying Tung Natatorium
Referees:
Bock (GER), Argyros (GRE)
Score by quarters: 2-2, 1-3, 3-2, 2-1  OT: 0-0, 0-0, 3-5 (PS)
Zanchi 4, Miceli 2, Bosurgi 2 Goals Cabout 4, de Bruijn 3, Smit 2, van Belkum 2
Semifinal
19 August 2008
15:40
v
Game reference Hungary  7 – 8  Netherlands Ying Tung Natatorium
Referees:
Brguljan (MNE), Antsiferov (RUS)
Score by quarters: 2-1, 1-3, 3-3, 1-1
Pelle 3, Drávucz 2, Primász 2 Goals van den Ham 3, van Belkum 3
Final
02008-08-21 21 August 2008
18:20
v
Game reference 2 United States  8 – 9  Netherlands 1 Ying Tung Natatorium
Referees:
Kiszelly (HUN), Caputi (ITA)
Score by quarters: 2-4, 3-1, 1-2, 2-2
Steffens 2 Goals de Bruijn 7

See also

References

  1. ^ a b c d e Statement NOC*NSF Beijing 2008, sport.nl (Dutch)
  2. ^ De sporters, NOC*NSF Netherlands Olympics Team list (Dutch)
  3. ^ Gekwalificeerden, sport.nl (Dutch)
  4. ^ a b c Ambassadeurs, sport.nl (Dutch)
  5. ^ Steeplechaser Simon Vroemen claims dianobol would hurt performance, steroidreport.com
  6. ^ IOC and IBAF – Baseball criteria, sport.nl
  7. ^ NOC*NSF – Baseball criteria, sport.nl (Dutch)
  8. ^ Netherlands won the European Championship 2007, baseballeurope.com
  9. ^ Draaijer vervangt Van Mil, nos.nl, ret: 13 Aug 2008
  10. ^ IOC and FIH – Field hockey criteria, sport.nl
  11. ^ NOC*NSF – Field hockey criteria, sport.nl (Dutch)
  12. ^ Women – Final placings / Men – Final placings, eurohockeymanchester2007.com
  13. ^ IOC and FIFA – Football criteria, sport.nl
  14. ^ NOC*NSF – Football criteria, sport.nl (Dutch)
  15. ^ Dutch double for De Haan, uefa.com
  16. ^ IOC and IJF – Judo criteria, sport.nl
  17. ^ NOC*NSF – Judo criteria, sport.nl (Dutch)
  18. ^ Willeboordse zeker van Spelen, nu.nl (Dutch)
  19. ^ Edith Bosch verzekert zich van de Spelen, sporttribune.nl (Dutch)
  20. ^ Houkes zeker van Olympische Spelen, sportweek.nl (Dutch)
  21. ^ Huizinga plaatst zich voor Spelen, judoinside.com (Dutch)
  22. ^ IOC and ISAF – Sailing criteria, sport.nl
  23. ^ NOC*NSF – Sailing criteria, sport.nl (Dutch)
  24. ^ Berkhout en De Koning, Postma zeker van Olympische Spelen, sportnet.wordpress.com (Dutch)
  25. ^ Finn-zeiler Postma kwalificeert zich voor Olympische spelen, watersportalmanak.nl (Dutch)
  26. ^ Sven en Kalle bij WK 470 12e plaats, braassemermeer.nl (Dutch)
  27. ^ IOC and ISF – Softball criteria, sport.nl
  28. ^ NOC*NSF – Softball criteria, sport.nl (Dutch)
  29. ^ Dutch qualify for Beijing, xs4all.nl Grand Slam Stats & News
  30. ^ Zwemploeg, sport.nl (Dutch)
  31. ^ IOC and FINA – Swimming criteria, sport.nl
  32. ^ NOC*NSF – Swimming criteria, sport.nl (Dutch)
  33. ^ IOC and ITTF – Table tennis criteria, sport.nl
  34. ^ NOC*NSF – Table tennis criteria, sport.nl (Dutch)
  35. ^ Tafeltennis – Li Jiao geplaatst voor Olympische Spelen, regiosportaktuaal.nl (Dutch)
  36. ^ IOC and WTF – Taekwondo criteria, sport.nl
  37. ^ NOC*NSF – Taekwondo criteria, sport.nl (Dutch)
  38. ^ IOC and FINA – Water polo criteria, sport.nl
  39. ^ NOC*NSF – Water polo criteria, sport.nl (Dutch)
  40. ^ QUALIFICATION TOURNAMENT OLYMPIC GAMES 2008 WATERPOLO WOMEN, sportkinef.com
  41. ^ 2008 Official Results Part Two: Hockey – Wrestling, LA84 Foundation.

Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries: