Poland at the 1996 Summer Olympics


Poland at the 1996 Summer Olympics

Infobox Olympics Poland
games=1996 Summer
competitors=165 (126 men and 39 women)
sports=20
flagbearer=Rafał Szukała
gold=7
silver=5
bronze=5
total=17
rank=11

Poland competed at the 1996 Summer Olympics in Atlanta, United States.

Medalists

Gold

* Robert Korzeniowski — Athletics, Men's 50 km Walk

* Pawel Nastula — Judo, Men's Half-Heavyweight (95 kg)

* Renata Mauer — Shooting, Women's Air Rifle

* Wlodzimierz Zawadzki — Wrestling, Men's Greco-Roman Featherweight (62 kg)

* Ryszard Wolny — Wrestling, Men's Lightweight (68 kg)

* Andrzej Wronski — Wrestling, Men's Greco-Roman Heavyweight (100 kg)

* Mateusz Kusznierewicz — Sailing, Men's Finn Individual Competition

Silver

* Artur Partyka — Athletics, Men's High Jump

* Aneta Szczepanska — Judo, Women's Middleweight (66 kg)

* Piotr Kielpikowski, Adam Krzesinski, and Ryszard Sobczak — Fencing, Men's Foil Team Competition

* Miroslaw Rzepkowski — Shooting, Men's Skeet

* Jacek Fafinski — Wrestling, Men's Greco-Roman Light Heavyweight (90 kg)

Bronze

* Joanna Nowicka, Katarzyna Klata, and Iwona Dzięcioł — Archery, Women's Team Competition

* Piotr Markiewicz — Canoeing, Men's K1 500 m Kayak Singles

* Renata Mauer — Shooting, Women's Small-bore Rifle, Three Positions

* Andrzej Cofalik — Weightlifting , Men's Light Heavyweight (83 kg)

* Józef Tracz — Wrestling, Men's Greco-Roman Welterweight (74 kg)

Results by event


=Archery=

Poland entered three women and one man in its sixth appearance in Olympic archery. Veteran Joanna Nowicka had the best result of the individual round, while the women's team won the bronze medal.

Women's Individual Competition:
* Joanna Nowicka → Round of 16, 11th place (2-1)
* Katarzyna Klata → Round of 32, 25th place (1-1)
* Iwona Dzięcioł → Round of 64, 33rd place (0-1)

Men's Individual Competition:
* Paweł Szymczak → Round of 32, 29th place (1-1)

Women's Team Competition:
* Nowicka, Klata, and Dzięcioł → Bronze Medal Match → Bronze Medal (3-1)


=Athletics =

Men's 4x400m Relay
*Piotr Rysiukiewicz, Tomasz Jedrusik, Piotr Haczek, and Robert Mackowiak:* Heat — 3:01.92:* Semi Final — 3:02.29:* Final — 3:00.96 (→ 6th place)

Men's 400m Hurdles
* Pawel Januszewski :* Heat — 49.63s (→ did not advance)

Men's Marathon
* Leszek Beblo — 2:17.04 (→ 17th place)

* Grzegorz Gajdus — 2:23.41 (→ 61st place)

Men's 50km Walk
* Gold Medal)

Men's Decathlon
* Sebastian Chmara:* Final Result — 8249 points (→ 15th place)

Men's Hammer Throw
* Szymon Ziolkowski:* Qualification — 77.64m:* Final — 76.64m (→ 10th place)
Women's 1,500 metres
*Anna Brzezińska:* Heat — 4:11.06 :* Semifinal — 4:07.17:* Final — 4:08.27 (→ 12th place)

Women's Long Jump
* Agata Karczmarek:* Qualification — 6.70m :* Final — 6.90m (→ 6th place)

Women's Discus Throw
* Renata Katewicz :* Qualification — 58.24m (→ did not advance)

Women's Heptathlon
* Urszula Wlodarczyk:* Final Result — 6484 points (→ 4th place)

Women's Marathon
* Malgorzata Sobanska — 2:31.52 (→ 11th place)

* Aniela Nikiel — 2:36.44 (→ 29th place)

* Kamila Gradus — did not finish (→ no ranking)

Women's 10km Walk
* Katarzyna Radtke — 43:05 (→ 7th place)


=Boxing=

Men's Light Welterweight (63,5 kg)
*Jacek Bielski
*# First Round — Defeated Luis Perez (Puerto Rico), 18-2
*# Second Round — Lost to Mohamed Alalou (Algeria), 8-19

Men's Light Middleweight (71 kg)
*Jozef Gilewski
*# First Round — Lost to Alfredo Duvergel (Cuba), 2-10

Men's Middleweight (75 kg)
*Tomasz Borowski
*# First Round — Defeated Mohamed Mosbahi (Morocco), 9-6
*# Second Round — Defeated Hirokuni Moto (Japan), 11-6
*# Quarter Finals — Lost to Malik Beyleroglu (Turkey), 12-16

Men's Heavyweight (91 kg)
*Wojciech Bartnik
*# First Round — Defeated Lakha Singh (India), 14-2
*# Second Round — Lost to Georgi Kandelaki (Georgia), 1-6


=Cycling=

Road Competition

Men's Individual Time Trial
*Dariusz Baranowski :* Final — 1:07:08 (→ 9th place)

*Tomasz Brozyna:* Final — 1:09:48 (→ 22nd place)

Mountain Bike

Men's Cross Country
* Marek Galinski:* Final — 2:45:54 (→ 29th place)

* Slawomir Barul:* Final — 2:53:56 (→ 36th place)


=Modern Pentathlon=

Men's Individual Competition:
* Igor Warabida — 5452pts (→ 5th place)
* Maciej Czyżowicz — 5021 pts (→ 27th place)


=Swimming=

Men's 50 m Freestyle
* Bartosz Kizierowski
*# Heat – 23.34 (→ did not advance, 28th place)

Men's 100 m Freestyle
* Bartosz Kizierowski
*# Heat – 50.18
*# B-Final – 50.51 (→ 16th place)

Men's 100 m Backstroke
* Mariusz Siembida
*# Heat – 56.16
*# B-Final – 56.13 (→ 12th place)

Men's 200 m Backstroke
* Bartosz Sikora
*# Heat – 2:00.99
*# Final – 2:00.05 (→ 4th place)

Men's 100 m Breaststroke
* Marek Krawczyk
*# Heat – 1:03.57 (→ did not advance, 25th place)

Men's 200 m Breaststroke
* Marek Krawczyk
*# Heat – 2:15.17
*# Final – 2:14.84 (→ 6th place)

Men's 100 m Butterfly
* Rafał Szukała
*# Heat – 53.41
*# Final – 53.29 (→ 5th place)

Men's 200 m Butterfly
* Konrad Galka
*# Heat – 1:59.97
*# B-Final – 2:00.91 (→ 14th place)

Men's 200 m Individual Medley
* Marcin Maliński
*# Heat – 2:05.42 (→ did not advance, 17th place)

Men's 400 m Individual Medley
* Marcin Maliński
*# Heat – 4:18.34
*# Final – 4:20.50 (→ 7th place)

Men's 4x100 m Medley Relay
* Mariusz Siembida, Marek Krawczyk, Rafał Szukała, and Bartosz Kizierowski
*# Heat – 3:41.72
*# Final – 3:41.94 (→ 7th place)
Women's 200 m Backstroke
* Isabela Burczyk
*# Heat – 2:16.91 (→ did not advance, 19th place)

Women's 100 m Breaststroke
* Alicja Pęczak
*# Heat – 1:10.70
*# B-Final – 1:10.44 (→ 14th place)

Women's 200 m Breaststroke
* Alicja Pęczak
*# Heat – 2:30.64
*# B-Final – 2:30.99 (→ 13th place)

Women's 100 m Butterfly
* Anna Uryniuk
*# Heat – 1:02.39 (→ did not advance, 21st place)

Women's 200 m Butterfly
* Anna Uryniuk
*# Heat – 2:13.90
*# B-Final – 2:13.64 (→ 13th place)

Women's 200 m Individual Medley
* Alicja Pęczak
*# Heat – 2:17.48
*# B-Final – 2:18.21 (→ 15th place)


=Tennis=

Women's Singles Competition
* Magdalena Grzybowska
*# First round — Lost to Virginia Ruano-Pascual (Spain) 4-6 2-6

* Aleksandra Olsza
*# First round — Lost to Virag Csurgo (Hungary) 2-6 5-7


=Volleyball=

Men's Indoor Team Competition

*Preliminary Round (Group A):* Lost to United States (0-3):* Lost to Cuba (0-3):* Lost to Brazil (0-3):* Lost to Bulgaria (0-3):* Lost to Argentina (1-3) → did not advance, 11th place
*Team Roster:*Damian Dacewicz :*Piotr Gruszka :*Krzysztof Jańczak :*Marcin Nowak :*Robert Prygiel :*Witold Roman (captain):*Krzysztof Śmigiel :*Andrzej Stelmach :*Krzysztof Stelmach :*Mariusz Szyszko :*Leszek Urbanowicz:*Paweł Zagumny


=Weightlifting=

Men's Light-Heavyweight (– 83 kg)
*Andrzej Cofalik:* Final — 170.0 + 202.5 = 372.5 (→ Bronze Medal)

Men's Heavyweight (– 108 kg)
*Dariusz Osuch :*Snatch — 177.5 kg:*Clean & Jerk — 215.0 kg:*Total — 392.5 kg (→ 8th place)

References

*cite book |title=The Official Report of the Centennial Olympic Games, Volume III The Competition Results |author=(ed.) Watkins, Ginger T. |publisher=Peachtree Publishers |location=Atlanta |year=1997 |isbn=1-56145-150-9 |url=http://www.la84foundation.org/6oic/OfficialReports/1996/1996v3.pdf |format=PDF |accessdate=2008-02-05
* [http://www.sports-reference.com/olympics/countries/POL/summer/1996/ sports-reference]


Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries: