Poland at the 1992 Summer Olympics


Poland at the 1992 Summer Olympics

Infobox Olympics Poland
games=1992 Summer
competitors=201 (149 men and 52 women)
sports=21
flagbearer=Waldemar Legień
gold=3
silver=6
bronze=10
total=19
rank=19

Poland competed at the 1992 Summer Olympics in Barcelona, Spain.

Medalists

Gold

* Waldemar Legień — Judo, Men's Middleweight (86 kg)

* Arkadiusz Skrzypaszek — Modern Pentathlon, Men's Individual Competition

* Arkadiusz Skrzypaszek, Dariusz Goździak, and Maciej Czyżowicz — Modern Pentathlon, Men's Team Competition

Silver

* Maciej Freimut and Wojciech Kurpiewski — Canoe / Kayak, Men's Flatwater K-2 500m

* Aleksander Kłak, Marcin Jałocha, Tomasz Łapiński, Marek Koźmiński, Tomasz Wałdoch, Dariusz Gęsior, Piotr Świerczewski, Dariusz Adamczuk, Grzegorz Mielcarski, Jerzy Brzęczek, Andrzej Juskowiak, Arkadiusz Onyszko, Ryszard Staniek, Marek Bajor, Andrzej Kobylański, Mirosław Waligóra, Dariusz Szubert, Tomasz Wieszczycki, Dariusz Kosela, and Wojciech Kowalczyk — Football, Men's Team Competition

* Rafał Szukała — Swimming, Men's 100m Butterfly

* Krzysztof Siemion — Weightlifting, Men's Light Heavyweight (82½ kg)

* Józef Tracz — Wrestling, Men's Greco-Roman Welterweight (74 kg)

* Piotr Stępień — Wrestling, Men's Greco-Roman Middleweight (82 kg)

Bronze

* Artur Partyka — Athletics, Men's High Jump

* Wojciech Bartnik — Boxing, Men's Light Heavyweight (81 kg)

* Izabella Dylewska-Światowiak — Canoe / Kayak, Women's Flatwater K-1 500m (Kayak Singles)

* Grzegorz Kotowicz and Dariusz Białkowski — Canoe / Kayak, Men's Flatwater K-2 1000m (Kayak Doubles)

* Marian Sypniewski, Piotr Kiełpikowski, Adam Krzesiński, Cezary Siess, Ryszard Sobczak — Fencing, Men's Foil Team

* Sergiusz Wołczaniecki — Weightlifting, Men's Middle Heavyweight (90 kg)

* Waldemar Malak — Weightlifting, Men's First Heavyweight (100 kg)

* Wojciech Jankowski, Maciej Lasicki, Jacek Streich, Tomasz Tomiak, Michał Cieslak — Rowing, Men's Coxed Fours

* Kajetan Broniewski — Rowing, Men's Single Sculls

* Małgorzata Książkiewicz — Shooting, Women's 50m Rifle Three positions (3x20 shots)

Results by event


=Archery=

Poland entered three women and three men in its fifth appearance in Olympic archery. Poland's women's archery program was much stronger, qualifying two archers for the elimination round and even winning a match while the men all fell short of the cutoff for advancing. The men's team scored better in the team round, however, placing 10th as opposed to the women's team's 16th.

Women's Individual Competition:
* Joanna Nowicka — Round of 16, 10th place (1-1)
* Edyta Korotkin — Round of 32, 32nd place (0-1)
* Iwona Okrzesik — Ranking round, 50th place (0-0)

Men's Individual Competition:
* Jacek Gilewski — Ranking round, 36th place (0-0)
* Konrad Kwiecień — Ranking round, 44th place (0-0)
* Sławomir Napłoszek — Ranking round, 54th place (0-0)

Women's Team Competition:
* Nowicka, Korotkin, and Okrzesik — Round of 16, 16th place (0-1)

Men's Team Competition:
* Gilewski, Kwiecien, and Naploszek — Round of 16, 10th place (0-1)


=Athletics=

Men's 400m Hurdles
*Pawel Wozniak:* Heat — 50.30 (→ did not advance)

Men's Marathon
* Jan Huruk — 2:14.32 (→ 7th place)
* Leszek Bebło — 2:16.38 (→ 20th place)
* Wieslaw Perszke — 2:16.38 (→ 21st place)

Men's 20 km Walk
*Robert Korzeniowski — did not finish (→ no ranking)

Men's 50 km Walk
*Robert Korzeniowski — DSQ (→ no ranking)

Men's Long Jump
*Roman Golanowski :* Qualification — 7.61 m (→ did not advance)

Men's Triple Jump
*Eugeniusz Bedeniczuk:* Qualification — 16.92 m:* Final — 16.23 m (→ 12th place)

*Andrzej Grabarczyk:* Qualification — 15.79 m (→ did not advance)
Women's 1,500 metres
*Małgorzata Rydz:* Heat — 4:09.47 :* Semifinal — 4:03.83 :* Final — 4:01.91 (→ 7th place)

*Anna Brzezińska:* Heat — 4:08.35 :* Semifinal — 4:15.53 (→ did not advance, 11th place)

Women's Marathon
* Wanda Panfil — 2:47.27 (→ 22nd place)

* Małgorzata Birbach — 2:54.33 (→ 26th place)

Women's 10 km Walk
*Katarzyna Radtke:* Final — 45:45 (→ 11th place)

*Beata Kaczmarska:* Final — 46:34 (→ 17th place)

Women's Long Jump
* Agata Karczmarek :* Heat — 6.55 m:* Final — 6.41 m (→ 10th place)

Women's High Jump
* Donata Jancewicz :* Qualification — 1.92 m:* Final — 1.88 m (→ 10th place)

* Katarzyna Majchrzak :* Qualification — 1.88 m (→ did not advance)

* Beata Holub :* Qualification — 1.90 m (→ did not advance)


=Boxing=

Men's Light Flyweight (— 48 kg)
* Andrzej Rżany:* First Round — Defeated Rajendra Prasad (IND), 6:12

Men's Flyweight
* Leszek Olszewski

Men's Bantamweight
* Robert Ciba

Men's Lightweight
* Dariusz Snarski

Men's Welterweight
* Wiesław Małyszko

Men's Middleweight
* Robert Buda

Men's Light-Heavyweight
* Wojciech Bartnik

Men's Heavyweight
* Krzysztof Rojek


=Diving=

Men's 3m Springboard
*Grzegorz Kozdranski:* Preliminary Round — 228.06 points (→ did not advance, 32nd place)

Men's 10m Platform
*Grzegorz Kozdranski:* Preliminary Round — 322.83 (→ did not advance, 22nd place)


=Football=

Men's Team Competition

* Preliminary Round (Group A):* Defeated Kuwait (2-0) :* Defeated Italy (3-0):* Drew with United States (2-2)
* Quarterfinals:* Defeated Qatar (2-0)
* Semifinals:* Defeated Australia (6-1)
* Final:* Lost to Spain (2-3) → Silver Medal

* Team Roster:* ( 1) Aleksander Kłak:* ( 2) Marcin Jałocha:* ( 3) Tomasz Łapiński:* ( 4) Marek Koźmiński:* ( 5) Tomasz Wałdoch:* ( 6) Dariusz Gęsior :* ( 7) Piotr Świerczewski:* ( 8) Dariusz Adamczuk:* ( 9) Grzegorz Mielcarski:* (10) Jerzy Brzęczek:* (11) Andrzej Juskowiak:* (12) Arkadiusz Onyszko:* (13) Ryszard Staniek:* (14) Marek Bajor:* (15) Andrzej Kobylański:* (16) Mirosław Waligóra:* (17) Dariusz Szubert:* (18) Tomasz Wieszczycki:* (19) Dariusz Kosela:* (20) Wojciech Kowalczyk
*Head Coach: Janusz Wójcik


=Modern pentathlon=

Men's Individual Competition:
* Arkadiusz Skrzypaszek — 5559 points (→ Gold Medal)
* Dariusz Goździak — 5254 points (→ 10th place)
* Maciej Czyżowicz — 5205 points (→ 19th place)

Men's Team Competition:
* Skrzypaszek, Goździak, and Czyżowicz — 16018 points (→ Gold Medal)


=Sailing=

Men's Sailboard (Lechner A-390)
*Piotr Olewiński:* Final Ranking — 276.0 points (→ 28th place)

Women's Sailboard (Lechner A-390)
*Joanna Burzynska:* Final Ranking — 102.7 points (→ 9th place)


=Swimming=

Men's 50m Freestyle
* Krzysztof Cwalina:* Heat — 23.20 (→ did not advance, 18th place)

Men's 100m Freestyle
* Krzysztof Cwalina:* Heat — 51.70 (→ did not advance, 35th place)

Men's 200m Freestyle
* Artur Wojdat:* Heat — 1:48.60:* Final — 1:48.24 (→ 4th place)

Men's 400m Freestyle
* Artur Wojdat:* Heat — 3:51.66:* Final — 3:48.10 (→ 4th place)

* Mariusz Podkościelny:* Heat — 3:52.07:* B-Final — 3:54.56 (→ 15th place)

Men's 1500m Freestyle
* Piotr Albiński:* Heat — 15:23.01 (→ did not advance, 9th place)

* Mariusz Podkościelny:* Heat — 15:25.42 (→ did not advance, 10th place)

Men's 100m Butterfly
* Rafał Szukała:* Heat — 53.60:* Final — 53.35 (→ Silver Medal)

* Konrad Gałka:* Heat — 58.86 (→ did not advance, 55th place)

Men's 200m Butterfly
* Rafał Szukała:* Heat — 1:59.51:* Final — 1:58.89 (→ 4th place)

* Konrad Gałka:* Heat — 2:01.33 (→ did not advance, 18th place)

Men's 200m Individual Medley
* Marcin Maliński:* Heat — 2:05.32 (→ did not advance, 20th place)

* Igor Łuczak:* Heat — 2:07.08 (→ did not advance, 29th place)

Men's 400m Individual Medley
* Marcin Maliński:* Heat — 4:24.72:* B-Final — 4:22.59 (→ 14th place)

* Igor Łuczak:* Heat — 4:28.60 (→ did not advance, 20th place)
Women's 100m Backstroke
* Małgorzata Galwas:* Heat — 1:05.36 (→ did not advance, 29th place)

Women's 200m Backstroke
* Malgorzata Galwas:* Heat — 2:17.73 (→ did not advance, 26th place)

* Marta Włodkowska:* Heat — 2:22.86 (→ did not advance, 38th place)

Women's 100m Breaststroke
* Magdalena Kupiec:* Heat — 1:10.90:* B-Final — 1:10.32 (→ 10th place)

* Alicja Pęczak:* Heat — 1:10.60:* B-Final — 1:10.73 (→ 11th place)

Women's 200m Breaststroke
* Alicja Pęczak:* Heat — 2:30.78:* Final — 2:31.76 (→ 8th place)

* Magdalena Kupiec:* Heat — 2:33.92:* B-Final — 2:35.74 (→ 15th place)

Women's 100m Butterfly
* Anna Uryniuk:* Heat — 1:02.50 (→ did not advance, 22nd place)

Women's 200m Butterfly
* Ewa Synowska:* Heat — 2:14.58:* B-Final — 2:13.61 (→ 11th place)

* Anna Uryniuk:* Heat — 2:14.91:* B-Final — 2:14.44 (→ 12th place)

Women's 200m Individual Medley
* Ewa Synowska:* Heat — 2:16.88:* Final — 2:18.85 (→ 8th place)

* Alicja Pęczak:* Heat — 2:17.90:* B-Final — 2:18.55 (→ 11th place)

Women's 400m Individual Medley
* Ewa Synowska:* Heat — 4:46.00:* Final — 4:53.32 (→ 8th place)

* Marta Włodkowska:* Heat — 4:58.30 (→ did not advance, 24th place)


=Tennis=

Women's Singles Competition
* Katarzyna Nowak:* First Round — Lost to Julie Halard (France) 4-6, 6-7

References

* [http://www.sports-reference.com/olympics/countries/POL/summer/1992/ sports-reference]


Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries: