China at the 1992 Summer Olympics


China at the 1992 Summer Olympics
China at the Olympic Games

Flag of the People's Republic of China – Flag bearers
IOC code  CHN
NOC Chinese Olympic Committee
Website www.olympic.cn (Chinese) (English)
At the 1992 Summer Olympics in Barcelona
Competitors 244 (117 men and 127 women) in 23 sports
Flag bearer Song Ligang
Medals
Rank: 4
Gold
16
Silver
22
Bronze
16
Total
54
Olympic history (summary)
Summer Games
1952 • 1956–1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Winter Games
1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010
Other related appearances
 China (1932 • 1936 • 1948)

The People's Republic of China competed at the 1992 Summer Olympics in Barcelona, Spain.

Contents

Medalists

After the olympics, the name "Five Golden Flowers" was given to the five medalist swimmers Yang Wenyi (50 meter Freestyle champion), Zhuang Yong (100 meter Freestyle champion), Lin Li (200 meter Individual Medley champion), Qian Hong (100 meter Butterfly champion) and Wang Xiaohong (200 meter Butterfly silver medalist).[1]

Gold medal.svg Gold

Silver medal.svg Silver

Bronze medal.svg Bronze

Archery

The People's Republic of China sent three men and three women to Barcelona for archery. Just as in 1984, the women were the more successful squad, winning the team silver. All three qualified for the elimination rounds, with one falling in the first round, another dropping in the second, and Wang Xiaozhu making it all the way to the semifinals before being defeated. In contrast, the men lost their first team match and only one qualified for individual eliminations.

Women's Individual Competition:

  • Wang Xiaozhu - bronze medal match, 4th place (3-2)
  • Ma Xiangjun - round of 16, 12th place (1-1)
  • Wang Hong - round of 32, 31st place (0-1)

Men's Individual Competition:

  • Fu Shengjun - round of 32, 29th place (0-1)
  • Hao Wei - ranking round, 51st place (0-0)
  • Liang Qiang - ranking round, 58th place (0-0)

Women's Team Competition

  • Wang, Ma, and Wang - final, silver medal (3-1)

Men's Team Competition

  • Fu, Hao, and Liang - round of 16, 12th place (0-1)

Athletics

Men's 110 metres Hurdles

  • Li Tong

Men's 20 km Walk

Men's 50 km Walk

Men's Long Jump

  • Qualification — 8.22 m
  • Final — 7.87 m (→ 8th place)
  • Qualification — 7.93 m
  • Final — 7.75 m (→ 10th place)

Men's Triple Jump

  • Qualification — 17.07 m
  • Final — 17.00 m (→ 8th place)
  • Qualification — 15.66 m (→ did not advance)

Men's Javelin Throw

  • Zhang Lianbiao
  • Qualification — 73.86 m (→ did not advance)

Men's Hammer Throw

  • Bi Zhong
  • Qualification — 74.30 m (→ did not advance)

Men's Discus Throw

  • Yu Wenge
  • Qualification — 59.42 m (→ did not advance)


Women's 100 metres

  • Xiao Yehua
  • Gao Han
  • Tian Yumei

Women's 200 metres

  • Chen Zhaojing

Women's 1,500 metres

Women's 10,000 metres

  • Heat — 32:04.46
  • Final — 31:21.08 (→ 4th place)
  • Wang Xiuting
  • Heat — 32:31.91
  • Final — 31:28.06 (→ 6th place)

Women's 100 metres Hurdles

Women's 10 km Walk

  • Final — 44:32 (→ Med 1.png Gold Medal)
  • Final — 44:41 (→ Med 3.png Bronze Medal)
  • Final — 45:15 (→ 5th place)

Women's Long Jump

  • Yang Juan
  • Heat — 6.49 m (→ did not advance)
  • Heat — 6.44 m (→ did not advance)

Women's Discus Throw

  • Heat — 62.48m
  • Final — 60.82m (→ 11th place)
  • Qiu Qiaoping
  • Heat — 59.32m (→ did not advance)

Women's Shot Put

Women's Javelin Throw

Women's Heptathlon

Basketball

Men's competition

  • Preliminary Round (Group B)
  • Lost to Lithuania (75-112)
  • Lost to Puerto Rico (68-100)
  • Lost to Unified Team (84-100)
  • Lost to Australia (66-88)
  • Lost to Venezuela (88-96)
  • Classification Matches
  • 9th/12th place: Lost to Angola (69-79)
  • 11th/12th place: Lost to Venezuela (97-100) → 12th place
  • Team Roster
  • Adiljan Jun
  • Gong Xiao-Bin
  • Hu Wei-Dong
  • Li Chunjiang
  • Ma Jian
  • Shan Tao
  • Song Ligang
  • Sun Fengwu
  • Sun Jun
  • Wang Zhidan
  • Wu Qing Long
  • Zhang Yongjun

Women's competition

  • Preliminary Round (Group B)
  • Defeated Spain (66-63)
  • Lost to United States (67-93)
  • Defeated Czechoslovakia (72-70)
  • Semifinals
  • Defeated Cuba (109-70)
  • Final
  • Lost to Unified Team (66-76) → Med 2.png Silver Medal
  • Team Roster
  • Cong Xuedi
  • He Jun
  • Li Dongmei
  • Li Xin
  • Liu Jun
  • Liu Qing
  • Peng Ping
  • Wang Fang
  • Zhan Shuping
  • Zheng Dongmei
  • Zheng Haixia

Boxing

Men's Flyweight (– 51 kg)

  • Liu Gang

Men's Bantamweight (– 54 kg)

  • Zhang Guangping
  • First Round — Lost to Slimane Zengli (ALG), 0:4

Men's Middleweight (– 71 kg)

  • Lu Chao

Men's Light-Heavyweight (– 81 kg)

  • First Round — Lost to Ko Yo-Da (KOR), 4:18

Diving

Men's 3m Springboard

  • Preliminary Round — 426.39 points
  • Final — 645.57 points (→ Med 2.png Silver Medal)
  • Wei Lan
  • Preliminary Round — 369.09 points (→ did not advance, 14th place)

Men's 10m Platform

  • Preliminary Round — 447.96 points
  • Final — 677.31 points (→ Med 1.png Gold Medal)
  • Preliminary Round — 453.87 points
  • Final — 600.15 points (→ Med 3.png Bronze Medal)

Women's 3m Springboard

  • Preliminary Round — 309.75 points
  • Final — 572.40 points (→ Med 1.png Gold Medal)
  • Tan Shuping
  • Preliminary Round — 269.10 points (→ did not advance, 17th place)

Women's 10m Platform

  • Final — 461.43 points (→ Med 1.png Gold Medal)
  • Final — 400.56 points (→ 4th place)

Modern pentathlon

Men's Individual Competition

  • Zhang Bin → 56th place (4670 points)

Sailing

Men's Sailboard (Lechner A-390)

  • Chen Jiang
  • Final Ranking — 158.7 points (→ 14th place)

Women's Sailboard (Lechner A-390)

  • Zhang Xiaodong
  • Final Ranking — 65.8 points (→ Silver medal.svg Silver Medal)

Tennis

Women's Singles Competition

  • Li Ling Chen

References

  1. ^ [1]

Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries: