China at the 1988 Summer Olympics


China at the 1988 Summer Olympics
China at the Olympic Games

Flag of the People's Republic of China – Flag bearers
IOC code  CHN
NOC Chinese Olympic Committee
Website www.olympic.cn (Chinese) (English)
At the 1988 Summer Olympics in Seoul
Competitors 273 (149 men and 124 women) in 25 sports
Flag bearer Song Tao
Medals
Rank: 11
Gold
5
Silver
11
Bronze
12
Total
28
Olympic history (summary)
Summer Games
1952 • 1956–1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Winter Games
1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010
Other related appearances
 China (1932 • 1936 • 1948)

The People's Republic of China competed at the 1988 Summer Olympics in Seoul, Korea. 273 competitors, 149 men and 124 women, took part in 150 events in 25 sports.[1]

Contents

Medalists

Gold medal.svg Gold

  • Gao Min — Diving, 3m Springboard, Women
  • Xu Yanmei — Diving, 10m Platform, Women
  • Chen Jing — Table Tennis, Single, Women
  • Chen Longcan and Wei Jingguang — Table Tennis, Double, Men
  • Lou Yun — Gymnastics, Vault, Men

Silver medal.svg Silver

Bronze medal.svg Bronze

Archery

The People's Republic of China sent three men and three women to Seoul for archery. The women were the more successful squad, taking ninth place in the team round.

Women's Individual Competition:

  • Ma Xiangjun — Semifinal (→ 11th place)
  • Ma Shaorong — 1/8 final (→ 22nd place)
  • Yao Yawen — Preliminary Round (→ 35th place)

Men's Individual Competition:

  • Doje Qoiying — Preliminary Round (→ 46th place)
  • Liang Quizhong — Preliminary Round (→ 47th place)
  • Ru Guang — Preliminary Round (→ 55th place)

Women's Team Competition:

  • Ma, Ma, and Yao — Semifinal (→ 9th place)

Men's Team Competition:

  • Doje, Liang, and Ru — Preliminary Round (→ 19th place)

Athletics

Men's Marathon

  • Cai Shangyan
  • Final — 2:17.54 (→ 26th place)
  • Zhang Guowei
  • Final — 2:22.49 (→ 38th place)

Men's Long Jump

  • Pang Yan
  • Qualification — 7.79m
  • Final — 7.86m (→ 9th place)
  • Qualification — 7.66m (→ did not advance)

Men's Shot Put

  • Ma Yongfeng
  • Qualification – 18.27m (→ did not advance)

Men's Decathlon

  • Gong Guohua — 7213 points (→ 31st place)
  1. 100 metres — 11.43s
  2. Long Jump — 6.22m
  3. Shot Put — 13.98m
  4. High Jump — 1.91m
  5. 400 metres — 51.25s
  6. 110m Hurdles — 15.88s
  7. Discus Throw — 46.18m
  8. Pole Vault — 4.60m
  9. Javelin Throw — 57.84m
  10. 1.500 metres — 4:54.99s

Men's 50 km Walk

  • Li Baojin
  • Final — 4'00:07 (→ 28th place)


Women's Marathon

  • Final — 2"27.06 (→ 5th place)
  • Final — 2"36.02 (→ 30th place)
  • Final — 2"53.08 (→ 54th place)

Women's Discus Throw

  • Qualification – 62.64m
  • Final – 65.94m (→ 8th place)
  • Qualification – 62.86m
  • Final – 64.08m (→ 9th place)
  • Xing Ailan
  • Qualification – 59.26m (→ did not advance)

Women's Javelin Throw

  • Li Baolian
  • Qualification – 58.92m (→ did not advance)
  • Zhou Yuanxiang
  • Qualification – 56.36m (→ did not advance)

Women's Shot Put

  • Qualification – 20.30m
  • Final – 21.06m (→ Med 3.png Bronze Medal)
  • Qualification – 19.71m
  • Final – 19.82m (→ 8th place)
  • Qualification – 19.56m
  • Final – 19.69m (→ 9th place)

Women's Heptathlon

  • Dong Yuping
  • Final Result — 6087 points (→ 16th place)

Basketball

Men's Team Competition

  • Preliminary Round (Group B)
  • Defeated Egypt (98-84)
  • Lost to Brazil (108-130)
  • Lost to Spain (74-106)
  • Lost to United States (57-108)
  • Lost to Canada (96-99)
  • Classification Matches
  • 9th/12th place: Lost to South Korea (90-93)
  • 11th/12th place: Defeated Egypt (97-75) → 11th place
  • Team Roster
  • Gong Luiming
  • Huang Yunlong
  • Li Yaguang
  • Sha Gouli
  • Song Ligang
  • Sun Fengwu
  • Wang Fei
  • Wang Libin
  • Xu Xiaoliang
  • Zhang Bin
  • Zhang Xuelei
  • Zhang Yongjun
  • Head Coach: Chenghai Qian

Women's Team Competition

  • Team Roster
  • Cong Xuedi
  • Han Qingling
  • Li Xiaoqin
  • Ling Guang
  • Liu Qing
  • Peng Ping
  • Xu Xiangmei
  • Xue Cuilan
  • Zhao Wei
  • Zheng Haixia

Boxing

Canoeing

Cycling

Women's Individual Road Race

  • Lu Suyan — 2:00:52 (→ 24th place)
  • Yan Yinhua — 2:00:52 (→ 33rd place)
  • Chen Weixiu — 2:01:50 (→ 47th place)

Diving

Fencing

15 fencers, 10 men and 5 women, represented China in 1988.

Men's foil
  • Liu Yunhong
  • Zhang Zhicheng
  • Lao Shaopei
Men's team foil
  • Lao Shaopei, Liu Yunhong, Ye Chong, Zhang Zhicheng
Men's épée
Men's sabre
  • Zheng Zhaokang
  • Jia Guihua
  • Wang Zhiming
Men's team sabre
  • Jia Guihua, Wang Ruiji, Wang Zhiming, Zheng Zhaokang
Women's foil
  • Sun Hongyun
  • Jujie Luan
  • Zhu Qingyuan
Women's team foil
  • Li Huahua, Jujie Luan, Sun Hongyun, Xiao Aihua, Zhu Qingyuan

Football

Gymnastics

Handball

Judo

Modern pentathlon

Men's Individual Competition:

  • Zhang Bin — 4081pts (→ 59th place)

Men's Team Competition:

  • Zhang — 4081pts (→ 24th place)

Rhythmic gymnastics

Rowing

Sailing

Shooting

Swimming

Men's 50 m Freestyle

  • Shen Jianqiang
    1. Heat – 23.41
    2. B-Final – 23.40 (→ 12th place)
  • Feng Qiangbiao
    1. Heat – 23.47 (→ did not advance, 18th place)

Men's 100 m Freestyle

  • Shen Jianqiang
    1. Heat – 51.40 (→ did not advance, 27th place)
  • Feng Qiangbiao
    1. Heat – 52.45 (→ did not advance, 38th place)

Men's 200 m Freestyle

  • Xie Jun
    1. Heat – 1:55.04 (→ did not advance, 39th place)

Men's 1500 m Freestyle

  • Wang Dali
    1. Heat – 15:45.96 (→ did not advance, 24th place)

Men's 100 m Backstroke

  • Lin Laijiu
    1. Heat – 57.74 (→ did not advance, 18th place)
  • Huang Guoxiong
    1. Heat – 59.36 (→ did not advance, 35th place)

Men's 200 m Backstroke

  • Lin Laijiu
    1. Heat – 2:08.28 (→ did not advance, 30th place)

Men's 100 m Breaststroke

  • Chen Jianhong
    1. Heat – 1:04.09
    2. B-Final – 1:04.72 (→ 16th place)
  • Jin Fu
    1. Heat – 1:05.02 (→ did not advance, 30th place)

Men's 200 m Breaststroke

  • Chang Qing
    1. Heat – 2:24.45 (→ did not advance, 35th place)
  • Jin Fu
    1. Heat – 2:26.05 (→ did not advance, 38th place)

Men's 100 m Butterfly

  • Zhan Jiang
    1. Heat – 54.69
    2. B-Final – 54.50 (→ 9th place)'
  • Zheng Jian
    1. Heat – 54.86
    2. B-Final – 55.05 (→ 15th place)

Men's 200 m Butterfly

  • Zhan Jiang
    1. Heat – 2:02.29 (→ 18th place)''''

Men's 200 m Individual Medley

  • Xie Jun
    1. Heat – 2:10.52 (→ did not advance, 31st place)

Men's 4x100 m Freestyle Relay

  • Shen Jianqiang, Li Tao, Xie Jun, and Feng Qiangbiao
    1. Heat – DSQ (→ did not advance, no ranking)

Men's 4x100 m Medley Relay

  • Lin Laijiu, Chen Jianhong, Zhan Jiang, and Shen Jianqiang
    1. Heat – 3:48.18 (→ did not advance, 9th place)


Women's 50 m Freestyle

  • Yang Wenyi
    1. Heat – 25.67
    2. Final – 25.64 (→Med 2.png Silver Medal)
  • Xia Fujie
    1. Heat – 26.66 (→ did not advance, 22nd place)

Women's 100 m Freestyle

  • Zhuang Yong
    1. Heat – 55.84
    2. Final – 55.47 (→Med 2.png Silver Medal)
  • Lou Yaping
    1. Heat – 57.79 (→ did not advance, 23rd place)

Women's 200 m Freestyle

  • Zhuang Yong
    1. Heat – 2:02.40
    2. B-Final – 2:14.23 (→ 16th place)
  • Qian Hong
    1. Heat – 2:12.44 (→ did not advance, 40th place)

Women's 400 m Freestyle

  • Yan Ming
    1. Heat – 4:18.58 (→ did not advance, 21st place)

Women's 800 m Freestyle

  • Yan Ming
    1. Heat – 9:00.81 (→ did not advance, 26th place)

Women's 100 m Backstroke

  • Wang Bolin
    1. Heat – 1:05.15 (→ did not advance, 23rd place)

Women's 200 m Backstroke

  • Lin Li
    1. Heat – 2:18.11
    2. B-Final – 2:16.68 (→ 11th place)
  • Wang Bolin
    1. Heat – 2:21.70 (→ did not advance, 23rd place)

Women's 100 m Breaststroke

  • Huang Xiaomin
    1. Heat – 1:10.78
    2. Final – 1:10.53 (→ 7th place)
  • Chen Huiling
    1. Heat – 1:13.65 (→ did not advance, 27th place)

Women's 200 m Breaststroke

  • Huang Xiaomin
    1. Heat – 2:30.03
    2. Final – 2:27.49 (→ Med 2.pngSilver Medal)
  • Chen Huiling
    1. Heat – 2:45.87 (→ did not advance, 40th place)

Women's 100 m Butterfly

  • Qian Hong
    1. Heat – 1:00.66
    2. Final – 59.52 (→Med 3.png Bronze Medal)
  • Wang Xiaohong
    1. Heat – 1:01.16
    2. Final – 1:01.15 (→ 8th place)

Women's 200 m Butterfly

  • Wang Xiaohong
    1. Heat – 2:13.05
    2. Final – 2:12.34 (→ 7th place)
  • Mo Wanlan
    1. Heat – 2:19.56 (→ did not advance, 22nd place)

Women's 200 m Individual Medley

  • Lin Li
    1. Heat – 2:17.09
    2. Final – 2:17.42 (→ 7th place)

Women's 400 m Individual Medley

  • Lin Li
    1. Heat – 4:48.89
    2. Final – 4:47.05 (→ 7th place)
  • Yan Ming
    1. Heat – 4:49.04
    2. B-Final – 4:55.92 (→ 16th place)

Women's 4x100 m Freestyle Relay

Women's 4x100 m Medley Relay

Synchronized swimming

Table tennis

Tennis

Men's Doubles Competition

Volleyball

Women's Team Competition

  • Preliminary Round (Group B)
  • Defeated United States (3-0)
  • Lost to Peru (2-3)
  • Defeated Brazil (3-1)
  • Semi Finals
  • Lost to Soviet Union (0-3)
  • Final
  • Defeated Japan (3-0) → Med 3.png Bronze Medal
  • Team Roster

Water polo

Men's Team Competition

  • Preliminary Round (Group B)
  • Classification Round (Group E)
  • Team Roster
  • Ni Shiwei
  • Wang Minhui
  • Yang Yong
  • Yu Xiang
  • Huang Long
  • Huang Qijiang
  • Cui Shiping
  • Zhao Bilong
  • Li Jianxiong
  • Cai Shengliu
  • Wen Fan
  • Ge Jianqing
  • Zheng Qing
  • Head Coach: Peng Shaorong

Weightlifting

Wrestling

References


Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries: