Spain at the 1984 Summer Olympics


Spain at the 1984 Summer Olympics

Infobox Olympics Spain
games=1984 Summer
competitors=169 men and 16 women
sports=20
flagbearer=Alejandro Abascal
gold=1
silver=2
bronze=2
total=5
rank=20

Spain competed at the 1984 Summer Olympics in Los Angeles, United States.

Medalists

Gold

*Luis Doreste and Roberto Molina — Sailing, Men's 470 Team Competition

Silver

*Luis Lasúrtegui and Fernando Climent — Rowing, Men's Coxless Pairs
*Fernando Romay, Juan Antonio San Epifanio, Ignacio Solozábal, José López, José Margall, Fernando Martín Espina, Juan de la Cruz, Andrés Jiménez, José Llorente, Fernando Arcega, José Beirán, and Juan Corbalán — Basketball, Men's Team Competition

Bronze

*José Manuel Abascal — Athletics, Men's 1,500m
*Narcisco Suárez and Enrique Miguez — Canoeing, Men's C2 500m Canadian Pairs

Results by event


=Archery=

In its third Olympic archery competition, Spain was represented by two men and two women.
Women's Individual Competition:
*Montserrat Martin – 2418 points (→ 28th place)
*Ascension Guerra – 2304 points (→ 38th place)
Men's Individual Competition:
*Manuel Rubio – 2390 points (→ 37th place)
*José Prieto – 2341 points (→ 47th place)


=Athletics=

Men's 1,500 metres
* José Manuel Abascal:* Qualifying Heat — 3:37.68:* Semi-Finals — 3:35.70:* Final — 3:34.30 (→ Bronze Medal)

* Andrés Vera:* Qualifying Heat — 3:45.44:* Semi-Finals — 3:36.55:* Final — 3:37.02 (→ 7th place)

* José Luis González:* Qualifying Heat — 3:47.01 (→ did not advance)

Men's 10,000 metres
* Antonio Prieto:* Qualifying Heat — 28:57.78 (→ did not advance)

Men's Marathon
* Juan Trsapaderne:* Final — did not finish (→ no ranking)

* Santiago de la Parte:* Final — did not finish (→ no ranking)

Men's Long Jump
* Antonio Corgos:* Qualification — 8.02m:* Final — 7.69m (→ 10th place)

Men's 20km Walk
* Josep Marín:* Final — 1:25:32 (→ 6th place)

Men's Hammer Throw
* Raul Jimeno :* Qualification — 66.38m (→ did not advance)

Men's Pole Vault
* Alberto Ruiz:* Qualifying Round — 5.45m :* Final — 5.20m (→ 9th place)

* Alfonso Cano:* Qualifying Round — no mark (→ did not advance)

Women's 100 metres
* Teresa Rione:* First Heat — 11.55s:* Second Heat — 11.76s (→ did not advance)

Women's High Jump
*Isabel Mozun:* Qualification — 1.75m (→ did not advance)


=Basketball=

Men's Team Competition

*Preliminary Round (Group B):*Defeated Canada (83-82):*Defeated Uruguay (107-90):*Defeated France (97-82):*Defeated PR China (102-83):*Lost to United States (68-101)
*Quarterfinals:*Defeated Australia (101-93)
*Semifinals:*Defeated Yugoslavia (74-61)
*Final:*Lost to United States (65-96) → Silver Medal
*Team Roster:* Fernando Romay:* Juan San Epifanio:* Ignacio Solozábal:* José López:* José Margall:* Fernando Martín Espina:* Juan de la Cruz:* Andrés Jiménez:* José Llorente:* Fernando Arcega:* José Beirán:* Juan Corbalán


=Boxing=

Men's Light Flyweight (– 48 kg)
* Agapito Gómez
*# First Round — Defeated Mahjoub Mjirich (MAR), on points (3:2)
*# Second Round — Lost to Marcelino Bolivar (VEN), on points (1:4)

Men's Flyweight (– 51 kg)
* Julio Gómez
*# First Round — Lost to Alvaro Mercado (COL), on points (1:4)

Men's Featherweight (– 57 kg)
* Raul Trapero
*# First Round — Bye
*# Second Round — Lost to Türgüt Aykaç (TUR) 0:5

Men's Lightweight (– 60 kg)
* José Antonio Hernando
*# First Round — Bye
*# Second Round — Defeated Jean-Claude Labonte (SEY), 5:0
*# Third Round — Defeated Douglas Odane (GHA), 5:0
*# Quarterfinals — Lost to Luis Ortiz (PUR), 0:5


=Cycling=

Men's Individual Road Race
*Francisco Antequera — 23rd place
*Manuel Jorge Dominguez — did not finish (→ no ranking)
*Miguel Indurain — did not finish (→ no ranking)
*José Salvador Sanchis — did not finish (→ no ranking)


=Diving=

Men's 3m Springboard
*Ricardo Camacho:* Preliminary Round — 509.10 (→ did not advance, 17th place)


=Handball=

Men's Team Competition

*Preliminary Round (Group B):*Lost to West Germany (16:18):*Lost to Denmark (16:21):*Lost to Sweden (25:26):*Defeated United States (17:16):*Defeated South Korea (31:25)
*Classification Match:*7th/8th place: Lost to Switzerland (17:18) → 8th place
*Team Roster:*Cecilio Alonso:*Juan Javier Cabanas:*Juan de la Puente:*Juan Pedro de Miguel:*Pere García:*Rafael López:*Agustín Millán:*Juan Francisco Muñoz:*José Ignacio Novoa:*Jaime Puig:*Javier Reino:*Lorenzo Rico:*Julián Ruiz:*Eugenio Serrano:*Juan José Uría

Hockey

Men's Team Competition

*Preliminary Round (Group A):* Spain – West Germany 1-3:* Spain – Australia 1-3:* Spain – India 3-4:* Spain – United States 3-1:* Spain – Malaysia 3-1
*Classification Matches:* 5th/8th place: Spain – Netherlands 0-0 (Netherlands win after penalty strokes, 10-4):* 7th/8th place: Spain – New Zealand 0-1 (→ 8th place)
*Team Roster:* José Agut:* Javier Cabot:* Juan Arbós:* Andrés Gómez:* Juan Carlos Peón:* Jaime Arbós:* Ricardo Cabot:* Juan Malgosa:* Carlos Roca:* Mariano Bordas:* Ignacio Cobos:* Jordi Oliva:* Miguel de Paz:* Ignacio Escudé:* Santiago Malgosa:* José Miguel García


=Swimming=

Men's 200m Freestyle
*Juan Carlos Vallejo:* Heat — 1:51.97:* B-Final — 1:51.77 (→ 10th place)

*Javier Miralpeix:* Heat — 1:55.25 (→ did not advance, 28th place)

Men's 400m Freestyle
*Juan Enrique Escalas:* Heat — 3:55.93 :* B-Final — 3:55.25 (→ 10th place)

Men's 1500m Freestyle
*Rafael Escalas:* Heat — 15:30.09 (→ did not advance, 11th place)

*Juan Enrique Escalas:* Heat — 15:44.85 (→ did not advance, 18th place)

Men's 100m Backstroke
*Ricardo Aldabe:* Heat — 57.90:* B-Final — 58.31 (→ 13th place)

Men's 200m Backstroke
*Ricardo Aldabe:* Heat — 2:03.94 :* Final — 2:04.53 (→ 7th place)

Men's 100m Breaststroke
*Enrique Romero:* Heat — 1:05.19 (→ did not advance, 18th place)

Men's 200m Breaststroke
*Enrique Romero:* Heat — 2:21.25:* B-Final — 2:21.19 (→ 13th place)

Men's 100m Butterfly
*David López-Zubero:* Heat — 55.66:* B-Final — 55.61 (→ 12th place)

*Harri Garmendia:* Heat — 55.97 (→ did not advance, 19th place)

Men's 200m Butterfly
*Harri Garmendia:* Heat — 2:02.37:* B-Final — 2:01.82 (→ 15th place)

Men's 200m Individual Medley
*Harri Garmendia:* Heat — 2:08.30 (→ did not advance, 19th place)

Men's 400m Individual Medley
*Rafael Escalas:* Heat — DNS (→ did not advance, no ranking)

Men's 4x200m Freestyle Relay
*Juan Enrique Escalas, Rafael Escalas, Juan Carlos Vallejo, and David López-Zubero:* Heat — 7:32.21 (→ did not advance, 11th place)


=Water polo=

Men's Team Competition

*Preliminary Round (Group B):* Defeated Brazil (19-12):* Defeated Greece (12-9):* Lost to United States (8-10)
*Final Round (Group D):* Drew with West Germany (8-8):* Defeated Netherlands (8-4):* Lost to Yugoslavia (8-14):* Drew with Australia (10-10) → 4th place
*Team Roster:* Leandro Ribera:* José Morillo:* Felix Férnandez:* Alberto Canal:* Manuel Estiarte:* Pedro Robert:* Rafael Aguilar:* Jorge Signes:* Antonio Aguilar:* Jorge Carmona:* Jorge Sans:* Jorge Neira:* Mariano Moya

References

* [http://losangeles1984.coe.es/ Spanish Olympic Committee]


Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries: