Poland at the 1980 Summer Olympics

Poland at the 1980 Summer Olympics

Infobox Olympics Poland
games=1980 Summer
competitors=320
sports=
flagbearer=Czesław Kwieciński
gold=3
silver=14
bronze=15
total=32
rank=10

Poland competed at the 1980 Summer Olympics in Moscow, USSR.

Medalists

Poland finished in tenth position in the final medal rankings, with three gold medals and 32 medals overall.

Gold

* Bronisław Malinowski — Athletics, Men's 3000 m Steeplechase

* Władysław Kozakiewicz — Athletics, Men's Pole Vault

* Jan Kowalczyk — Equestrian, Jumping Individual

ilver

* Leszek Dunecki, Zenon Licznerski, Marian Woronin, and Krzysztof Zwoliwski — Athletics, Men's 4x100 m Relay

* Jacek Wszola — Athletics, Men's High Jump

* Tadeusz Ślusarski — Athletics, Men's Pole Vault

* Urszula Kielan — Athletics, Women's High Jump

* Paweł Skrzecz — Boxing, Men's Light Heavyweight

* Czesław Lang — Cycling, Men's Individual Road Race

* Janusz Bobik, Wiesław Hartman, Jan Kowalczyk, and Marian Kozicki — Equestrian, Jumping Team

* Piotr Jablkowski, Andrzej Lis, Mariusz Strzalka, and Leszek Swornowski — Fencing, Men's Épée Team

* Małgorzata Dłużewska and Czeslawa Koscianska — Rowing, Women's Coxless Pairs

* Andrzej Supron — Wrestling, Men's Greco-Roman Lightweight

* Jan Dołgowicz — Wrestling, Men's Greco-Roman Middleweight

* Roman Bierla — Wrestling, Men's Greco-Roman Heavyweight

* Władysław Stecyk — Wrestling, Men's Freestyle Flyweight

Bronze

* Lucyna Langer — Athletics, Women's 100 m Hurdles

* Krzysztof Kosedowski — Boxing, Men's Featherweight

* Kazimierz Adach — Boxing, Men's Lightweight

* Kazimierz Szczerba — Boxing, Men's Welterweight

* Jerzy Rybicki — Boxing, Men's Middleweight

* Lech Koziejowski, Adam Robak, Marian Sypniewski, and Bogusław Zych — Fencing, Men's Foil Team

* Barbara Wysoczawska — Fencing, Women's Foil Individual

* Janusz Pawłowski — Judo, Men's Half Lightweight (65 kg)

* Ryszard Kubiak, Grzegorz Nowak, Ryszard Stadniuk, Grzegorz Stellak, and Adam Tomasiak — Rowing, Men's Coxed Fours

* Agnieszka Czopek — Swimming, Women's 400 m Individual Medley

* Tadeusz Demborczyk — Weightlifting, Men's Bantamweight

* Marek Seweryn — Weightlifting, Men's Featherweight

* Tadeusz Rutkowski — Weightlifting, Men's Super Heavyweight

* Aleksander Cichon — Wrestling, Freestyle Light Heavyweight

* Adam Sandurski — Wrestling, Men's Freestyle Super Heavyweight

Results by event


=Archery=

Poland entered two women and one man in its third appearance in Olympic archery.

Women's Individual Competition:
*Maria Szeliga — 2365 points (→ 7th place)
*Jadwiga Wilejto — 2328 points (→ 11th place)

Men's Individual Competition:
*Krzysztof Wlosik — 2410 points (→ 10th place)


=Athletics=

Men's Marathon
* Zbigniew Pierzynka:* Final — 2:20:03 (→ 26th place)

* Ryszard Marczak:* Final — did not finish (→ no ranking)

* Andrzej Sajkowski:* Final — did not finish (→ no ranking)

Men's Triple Jump
*Zdzislaw Hoffman:* Qualification — 15.35 m (→ did not advance)

Men's Javelin Throw
* Dariusz Adamus:* Qualification — 76.82 m (→ did not advance, 15th place)

Men's Decathlon
* Dariusz Ludwig:* Final — 7978 points (→ 6th place)

* Janusz Szczerkowski:* Final — 7822 points (→ 10th place)
Women's Pentathlon
* Małgorzata Guzowska — 4326 points (→ 12th place)
*# 100 metres — 14.16s
*# Shot Put — 13.63m
*# High Jump — 1.80m
*# Long Jump — 6.21m
*# 800 metres — 2:29.30


=Boxing=

Men's Light Flyweight (– 48 kg)
*Henryk Pielesiak
*# First Round — Lost to Li Byong-Uk (North Korea) on points (2-3)
Men's Flyweight (– 51 kg)
*Henryk Średnicki
*# First Round — Bye
*# Second Round — Defeated Webby Mwango (Zambia) on points (5-0)
*# Quarter Finals — Lost to Viktor Miroshnichenko (Soviet Union) on points (0-5)
Men's Bantamweight (– 54 kg)
*Ryszard Czerwinski
*# First Round — Bye
*# Second Round — Defeated Firmin Abissi (Benin) on knock-out in first round
*# Third Round — Lost to Dumitru Cipere (Romania) on points (0-5)
Men's Featherweight (– 57 kg)
*Krzysztof KosedowskiBronze Medal
*# First Round — Bye
*# Second Round — Defeated Gu Young-Jo (North Korea) on points (5-0)
*# Third Round — Defeated Dejan Marović (Yugoslavia) on points (4-1)
*# Quarter Finals — Defeated Sidnei Dalrovere (Brazil) on points (5-0)
*# Semi Finals — Lost to Adolfo Horta (Cuba) retired
Men's Lightweight (– 60 kg)
*Kazimierz AdachBronze Medal
*# First Round — Defeated Bounphisith Songkhamphou (Laos) after referee stopped contest in second round
*# Second Round — Defeated Omari Golaya (Tanzania) on points (5-0)
*# Quarter Finals — Defeated Florian Livădaru (Romania) after referee stopped contest in third round
*# Semi Finals — Lost to Angel Herrera (Cuba) on points (0-5)
Men's Light-Welterweight (– 63.5 kg)
*Bogdan Gajda
*# First Round — Lost to Shadrach Odhiambo (Sweden) on points (1-4)
Men's Light Heavyweight (– 81 kg)
*Paweł SkrzeczSilver Medal
*# First Round — Defeated Mohamed Bouchiche (Algeria) after walk-over
*# Quarter Finals — Defeated Georgică Donici (Romania) on points (4-1)
*# Semi Finals — Defeated Ricardo Rojas (Cuba) on points (3-2)
*# Final — Lost to Slobodan Kačar (Yugoslavia) on points (1-4)
Men's Heavyweight (+ 81 kg)
*Grzegorz Skrzecz
*# First Round — Defeated William Isangura (Tanzania) after referee stopped contest in first round
*# Quarter Finals — Lost to Teófilo Stevenson (Cuba) after knock-out in third round


=Diving=

Men's Springboard
*Roman Godziński:* Preliminary Round — 462.48 points (→ 19th place, did not advance)


=Handball=

Men's Team Competition

*Preliminary Round (Group A):* Drew with Hungary (20-20):* Defeated Cuba (34-19):* Defeated Denmark (26-12):* Lost to East Germany (21-22):* Lost to Spain (22-24)
*Classification Match:* 7th/8th place: Defeated Switzerland (23-22) → 7th place
Team Roster:* Andrzej Kacki:* Zbigniew Gawlik:* Piotr Czaczka:* Marek Panas:* Jerzy Klempel:* Janusz Brzozowski:* Zbigniew Tłuczyński:* Grzegorz Kosma:* Daniel Waszkiewcz:* Ryszard Jedliński:* Henryk Rozmiarek:* Alfred Kaluzinski:* Jerzy Garpiel:* Mieczysław Wojczak


=Hockey=

Men's Team Competition

*Preliminary Round:* Poland — Cuba 7-1 (3-0):* Poland — India 2-2 (0-1):* Poland — Soviet Union 1-5 (0-2):* Poland — Spain 0-6 (0-5):* Poland — Tanzania 9-1 (3-1)
*Bronze Medal Match:* Poland — Soviet Union 1-2 (0-2) → 4th place
Team Roster::* Zygfryd Józefiak:* Andrzej Mikina:* Krystian Bak:* Włodzimierz Stanisławski:* Leszek Hensler:* Jan Sitek:* Jerzy Wybieralski:* Leszek Tórz:* Zbigniew Rachwalski:* Henryk Horwat:* Andrzej Mysliwiec:* Leszek Andrzejczak:* Jan Mielniczak:* Mariusz Kubiak:* Adam Dolatowski:* Krzysztof Glodowski

Women's Team Competition

*Preliminary Round Robin:* Poland — Zimbabwe 0-4 (0-2):* Poland — India 0-4 (0-2):* Poland — Austria 0-3 (0-2):* Poland — Soviet Union 0-6 (0-3):* Poland — Czechoslovakia 0-1 (0-0) → 6th place
Team Roster::* Małgorzata Gajewska:* Bogumila Pajor:* Jolanta Sekulak:* Jolanta Bledowska:* Lucyna Matuszna:* Danuta Stanislawska:* Wiesława Ryłko:* Lidia Zgajewska:* Maria Kornek:* Małgorzata Lipska:* Halina Koldras:* Lucyna Siejka:* Dorota Bielska:* Dorota Zaleczna:* Michalina Plekaniec:* Jadwiga Koldras


=Modern pentathlon=

Men's Individual Competition:
*Janusz Pyciak-Peciak — 5268 pts, 6th place
*Jan Olesinski — 5219 pts, 11th place
*Marek Bajan — 5147 pts, 18th place
Men's Team Competition:
*Pyciak-Peciak, Olesinski, and Bajan — 15634 pts, 4th place


=Swimming=

Men's 400 m Individual Medley
*Leszek Gorski:* Final — 4.28,89 (→ 7th place)
Women's 200 m Butterfly
*Dorota Brzozowska:* Final — 2.14,12 (→ 5th place)

Women's 400 m Individual Medley
*Agnieszka Czopek:* Heats — 4:49.04:* Final — 4:48.17 (→ Bronze Medal)

*Magdalena Białas:* Heats — 4:51.59:* Final — 4:53.30 (→ 8th place)


=Volleyball=

Men's Team Competition

*Preliminary Round (Group B):* Defeated Yugoslavia (3-1):* Defeated Romania (3-1):* Defeated Libya (3-0):* Lost to Brazil (2-3)
*Semi Finals:* Lost to Bulgaria (0-3)
*Bronze Medal Match:* Lost to Romania (1-3) → 4th place
Team Roster:* Robert Malinowski:* Maciej Jarosz:* Wiesław Czaja:* Lech Lasko:* Tomasz Wójtowiz:* Wiesław Gawłowski:* Wojciech Drzyzga:* Bogusław Kanicki:* Ryszard Bosek:* Włodzimierz Nalazek:* Leszek Molenda:* Władysław Kustra


Wikimedia Foundation. 2010.


Поделиться ссылкой на выделенное

Прямая ссылка:
Нажмите правой клавишей мыши и выберите «Копировать ссылку»