Brazil at the 2007 Pan American Games


Brazil at the 2007 Pan American Games

Infobox Country at the Pan American Games
NOC=BRA
games=2007 Rio de Janeiro, Brazil
summergold=52
summersilver=40
summerbronze=65
totalrank=3
The 15th Pan-American Games were held in Rio de Janeiro, Brazil, between 13 July 2007 and 29 July 2007. The Brazilian delegation consisted of 699 athletes (389 men and 310 women) and 267 directors, making a total of 966 people in 41 sports. Competing in their own country, the Brazilian athletes managed to far surpass their own record number of Gold, Silver and Bronze medals obtained in a single edition of the Pan-American Games. [cite web | title = Gusmao Stripped of Pan Ams Medals | url=http://ap.google.com/article/ALeqM5jhzJRKHI5TAfn7OFpxAbAA2fZUhQD8TK2HHO0 | accessdate = 2007-12-18 | publisher=Associated Press ]

Goals

The Rio de Janeiro Mayor and Brazilian Olympic Group wanted to show that Brazil is capable to receive the 2014 World Cup, for which is the only candidate so far, and that the city is eligible to host the 2016 Summer Olympic Games.

Another mission of Brazil was to achieve the 2nd position among the top History Pan-American Winners.

The COB also used the competition to prepare itself for the 2008 Summer Olympic Games.

Medals

"Gold"

Athletics

:, Gold medal in Athletics, Men's 4x100 m"' category:, Gold medal in Athletics, Men's Marathon"' category:, Gold medal in Athletics, Men's 1.500 m"' category:, Gold medal in Athletics, Men's Triple Jump"' category:, Gold medal in Athletics, Men's Pole Vault"' category:, Gold medal in Athletics, Women's 1.500 m"' category:, Gold medal in Athletics, Women's 3.000 m Steeplechase"' category:, Gold medal in Athletics, Women's Long Jump"' category:, Gold medal in Athletics, Women's Pole Vault"' category

Artistic Gymnastic

:, Gold medal in Artistic Gymnastic, Men's Floor Exercise"' category:, Gold medal in Artistic Gymnastic, Women's Vault"' category:, Gold medal in Artistic Gymnastic, Men's Vault"' category:, Gold medal in Artistic Gymnastic, Men's High Bar"' category

Basketball

: Gold medal in Basketball, Men's Team category

Beach Volleyball

:, Gold medal in Beach Voleyball, Women's Team"' category:, Gold medal in Beach Voleyball, Men's Team"' category

Boxing

:, Gold medal in Boxing, Men's Welterweight (69 kg)"' category.

Canoe Flatwater

: Gold medal in Canoe Flatwater, Men's K-4 1.000m category

Equestrian

: Gold medal in Equestrian, Team Jumping category

Futsal

: Gold medal in Futsal, Men's Team category

Handball

: Gold medal in Handball, Women's Team category: Gold medal in Handball, Men's Team category

Judo

:, Gold medal in Judo, Women's 57kg"' category:, Gold medal in Judo, Women's 78kg"' category:, Gold medal in Judo, Men's 66kg"' category:, Gold medal in Judo, Men's 90kg"' category

Karate

:, Gold medal in Karate, Women's 60kg+"' category:, Gold medal in Karate, Men's 80kg+"' category

Modern Pentathlon

:, Gold medal in Modern Pentathlon, Women's Modern Pentathlon"' category

occer

: Gold medal in Soccer, Women's Team category

Rhythmic Gymnastic

: Gold medal in Women's Group category: Gold medal in Women's Group First Exercise category: Gold medal in Women's Group Second Exercise category

Roller Skating

:, Gold medal in Roller Skating, Men's Freestyle"' category

ailing

:, Gold medal in Sailing, Men's RS:X"' category: Gold medal in Sailing, Snipe category: Gold medal in Sailing, J-24 category

wimming

:, Gold medal in Swimming, Men's 200m Backstroke"' category:, Gold medal in Swimming, Men's 200m Breaststroke"' category:, Gold medal in Swimming, Men's 200m Medley"' category:, Gold medal in Swimming, Men's 400m Medley"' category:, Gold medal in Swimming, Men's 4x200m Freestyle"' category:, Gold medal in Swimming, Men's 4x100m Freestyle"' category:, Gold medal in Swimming, Men's 50m Freestyle"' category:, Gold medal in Swimming, Men's 100m Freestyle"' category:, Gold medal in Swimming, Men's 100m Butterfly"' category:, Gold medal in Swimming, Men's 200m Butterfly"' category

Table Tennis

: Gold medal in Table Tennis, Men's Team category

Taekwondo

:, Gold medal in Taekwondo, Men's 68kg"' category

Volleyball

: Gold medal in Volleyball, Men's Team category

Water Skiing

:, Gold medal in Water Skiing, Men's Wakeboard"' category

"Silver"

Athletics

:, Silver medal in Athletics, Women's Marathon"' category

Artistic Gymnastic

: Silver medal in Gynmastic, Men's Team"'.: Silver medal in Gynmastic, Women's Team"'.

Cycling

:, Silver medal in Cycling, Mountain Bike"' category.:, Silver medal in Cycling, BMX"' category.

Judo

:, Silver medal in Judo, Women's 48kg"' category.:, Silver medal in Judo, Women's 52kg"' category.:, Silver medal in Judo, Women's 63kg"' category.:, Silver medal in Judo, Women's 70kg"' category.:, Silver medal in Judo, Men's 73kg"' category.:, Silver medal in Judo, Men's 100kg"' category

Rowing

:, Silver medal in Rowing, Men's Eight"' category.

hooting

:, Silver medal in Shooting, Men's 10m Air Pistol"' category.

wimming

:, Silver medal in Swimming, Women's 100m Backstroke"' category:, Silver medal in Swimming, Women's Marathon 10km"' category.:, Silver medal in Swimming, Women's 4x100m Freestyle"' category.:, Silver medal in Swimming, Men's 50m Freestyle"' category:, Silver medal in Swimming, Men's 100m Butterfly"' category:, Silver medal in Swimming, Men's 200m Breaststroke"' category:, Silver medal in Swimming, Men's 4x100m Medley"' category.

Taekwondo

:, Silver medal in Taekwondo, Men's 58kg"' category.:, Silver medal in Taekwondo, Women's 67kg"' category.

Volleyball

: Silver medal in Voleyball, Women's Team category.

"Bronze"

Artistic Gymnastic

:, Bronze medal in Artistic Gymnastic, Women's Vault"' category:, Bronze medal in Artistic Gymnastic, Women's Uneven Bars"' category:, Bronze medal in Artistic Gymnastic, Women's Balance Beam"' category:, Bronze medal in Artistic Gymnastic, Women's Floor"' category:, Bronze medal in Artistic Gymnastic, Men's High Bar"' category

Badminton

:, Bronze medal in Badminton, Men's Doubles"' category

Cycling

:, Bronze medal in Cycling, Road"' category.

Equestrian

:, Bronze medal in Equestrian, Dressage"' category.

Fencing

:, Bronze medal in Fencing, Men's Individual Foil"' category.:, Bronze medal in Fencing, Women's Individual Epée"' category.

Rowing

:, Bronze medal in Rowing, Men's Single Sculls"' category.:, Bronze medal in Rowing, Men's Pairs"' category.

wimming

:, Bronze medal in Swimming, Women's 100m Butterfly"' category. :, Bronze medal in Swimming, Women's 100m Freestyle"' category. :, Bronze medal in Swimming, Women's 200m Butterfly"' category. :, Bronze medal in Swimming, Women's 200m Freestyle"' category. :, Bronze medal in Swimming, Women's 4x200m Freestyle"' category.:, Bronze medal in Swimming, Women's 4x100m Medley"' category.:, Bronze medal in Swimming, Men's 100m Backstroke"' category. :, Bronze medal in Swimming, Men's 200m Backstroke"' category.:, Bronze medal in Swimming, Men's 400m Freestyle"' category.:, Bronze medal in Swimming, Men's Marathon 10km"' category.

Triathlon

:, Bronze medal in Triathlon, Men's"' category.

Taekwondo

: Bronze medal in Taekwondo, Men's 80kg"' category.

Weightlifting

:, Bronze medal in Weightlifting, Men's 105Kg"' category.

Results by event

Aquatics

Aquatic Run

4 athletes (2 female and 2 male)

Female

*Poliana Okimoto
*Ana Marcela Cunha

Male

*Allan do Carmo
*Marcelo Romanello

wimming

52 athletes (25 female and 26 male)

Female

*Daiene Dias
*Fabíola Molina
*Fernanda Alvarenga
*Flávia Delaroli
*Gabriella Silva
*Joanna Maranhão
*Larissa Cielak
*Lilian Cerroni
*Manuella Lyrio
*Mariana Katsuno
*Michele Lenhardt
*Monique Ferreira
*Nayara Ribeiro
*Paula Baracho
*Poliana Okimoto
*Tatiana Barbosa
*Tatiana Sakemi
*Veruska Clednev

Male

*Armando Negreiros
*César Cielo
*Diogo Yabe
*Eduardo Deboni
*Felipe May Araújo
*Felipe Lima
*Fernando Silva
*Gabriel Mangabeira
*Henrique Barbosa
*Kaio Márcio
*Leonardo Guedes
*Lucas Salatta
*Luiz Arapiraca
*Nicolas Oliveira
*Nicholas Santos
*Rodrigo Rocha Castro
*Thiago Pereira

ychronised Swimming

9 female athletes
*Beatriz Ferez
*Branca Ferez
*Caroline Hildebrant
*Giovana Stephan
*Glaucia Souza
*Lara Teixeira
*Michelle Frota
*Nayara Figueira
*Pamela Nogueira

Water polo

26 athletes (13 female, 13 male)

Female

*Ana Vasconcelos
*Andréa Henriques
*Amanda Oliveira
*Camila Pedrosa
*Ciça Canetti
*Fernanda Lissoni
*Flávia Fernandes
*Luíza Carvalho
*Maria Barbara Amaro
*Marina Canetti
*Manuela Canetti
*Melina Teno
*Tess Oliveira

Male

*André Cordeiro
*André Raposo
*Bruno Nolasco
*Daniel Mameri
*Erik Seegerer
*Felipe Franco
*Gabriel Reis
*Leandro Ruiz Machado
*Lucas Vita
*Luís Santos
*Roberto Seabra
*Rodrigo dos Santos
*Vicente Henriques

Athletics

83 athletes (39 female and 44 male)

Female
*Márcia Narloch (Running)
*Sirlene Pinho (Running)

Male
*Franck Caldeira (Running)
*Vanderlei Cordeiro de Lima (Running)
*Mário José dos Santos Júnior (Athletic 50km)
*Cláudio Richardson dos Santos (Athletic 50km)

CCE

5 athletes

Jump

Male
*Cassius Duran
*César Castro
*Hugo Parisi
*Ubirajara Barbosa

Female
*Evelyn Winkler
*Juliana Veloso
*Milena Canto Sae
*Tammy Galera Takagi

Red Shoot

6 athletes (3 female and 3 male)

Badminton

8 athletes (4 female and 4 male)

Female

*Fabiana Silva (singles)
*Mariana Arimori (singles)
*Paula Beatriz Pereira (doubles)
*Thayse Cruz (doubles)

Male

*Guilherme Pardo (singles and doubles)
*Guilherme Kumasaka (doubles)
*Lucas Araújo (singles and doubles)
*Paulo Scala (simples and doubles)

Baseball

20 athletes
*Claudio Kenji Yamada (Atibaia / Atibaia - SP)
*Marcio Sakane (Dragons / Itapecerica da Serra - SP)
*Gilmar Henrique Pereira (Philadelphia Phillies-EUA)
*Marcelo Kaneo Arai (Dourados / Dourados - MS)
*Fernando Oda (Coopercotia / São Paulo - SP)
*Rodrigo Watanabe Miyamoto (Yamaha-JAP)
*Gustavo Yukio Ogassawara (Nittadai University-JAP)
*Kleber Tomita Ojima (Mogi das Cruzes / Mogi das Cruzes - SP)

Receptor
*Rafael Motooka de Oliveira (Guarulhos / Guarulhos - SP)
*Ricardo Hideki Shimanoe (São Paulo / São Paulo - SP)

Defensor
*Ronaldo Hidemi Ono (Nippon Blue Jays / Arujá - SP)
*Renan Issamu Sato (Mitsubishi-JAP)
*Reinado Tsuguio Sato (Yamaha-JAP)
*Marcelo Okuyama (São Paulo / São Paulo - SP)
*Julio Shinji Takahashi (Nippon Blue Jays / Arujá - SP)
*Evaldo Yamaoka (Dragons / Itapecerica da Serra - SP)

Defensores-ext
*Paulo Roberto Orlando (Chicago White Sox-EUA)
*Tiago Campos de Magalhães (Yamaha-JAP)
*Anderson Gomes dos Santos (Chicago White Sox-EUA)
*Celso Takashi Nakano (São Paulo / São Paulo - SP)

Suplentes
*Vitor Kouji Ebisawa (São Paulo / São Paulo - SP)
*Eduardo Naoki Watanabe (Nippon Blue Jays / Arujá - SP)
*Marcos Henrique Guimarães (São Paulo / São Paulo - SP)
*Leandro Akira Hasegawa (Dourados / Dourados - MS)

Basketball

24 athletes (12 female and 12 male)

Beach Volleyball

4 athletes (2 female and 2 male)

Female

*Larissa
*Juliana

Male

*Ricardo
*Emanuel

Bowling (Boliche)

4 athletes (2 female and 2 male)Female
*Jacqueline Costa
*Roseli Santos

Male
*Fabio Rezende
*Rodrigo Hermes

Boxing

11 athletes
*To 48 kg: Paulo Carvalho
*To 51 kg: Robenilson Vieira
*To 54 kg: James Dean Pereira
*to 57 kg: Davi Souza
*To 60 kg: Everton Lopes
*To 64 kg: Myke Carvalho
*To 69 kg: Pedro Lima
*To 75 kg: Glaucelio Abreu
*To 81 kg: Washington Silva
*To 91 kg: Rafael Lima
*Over 91 kg: Rogério Nogueira

Cycling

23 athletes (6 female and 17 male)Female
*Ana Flavia Sgobin (bmx)
*Luciana Hirama (bmx)
*Jaqueline Mourão (mountain bike)
*Clemilda Fernandes (road)
*Uênia Fernandes (road)
*Janildes Fernandes (road)

Male
*Hudson Peixoto (bmx)
*Mauro Aquino (bmx)
*Edivando Cruz (mountain bike)
*Ricardo Pscheidt (mountain bike)
*Luciano Pagliarini (road)
*Rafael Andriato (road)
*Renato Seabra (road)
*Otavio Bulgarelli (road)
*Pedro Nicacio (road)
*Marcos Novello (road and street)
*Marcos Vinícius Correia de Alcântra (street)
*Davi Romeo (street)
*Fernando Firmino (street)
*Magno Nazaret (street)
*Roberson Figueiredo (street)
*Hernandes Quadri Júnior (street)
*Rodrigo Brito (street)

BMX

Mountain bike

Road

Track

Equestrian

*Pia Aragão
*Renata Rabello

*Jorge Rocha (adestramento)

how Jumping

5 athletes
*Bernardo Alves
*Rodrigo Pessoa
*César Almeida

Field hockey

32 athletes (16 female and 16 mas)

Football

36 athletes (18 female and 18 male)Male

*Marcelo - Flamengo
*Renan - Atlético-MG

*Átila - Corinthians
*Michel - Figueirense
*Foster - Internacional
*Lucas - Flamengo

*Rafael - Fluminense
*Fábio - Fluminense
*Bruno - Grêmio

*Fellipe - Botafogo
*Bernardo - Cruzeiro
*Tales - Internacional
*Lulinha - Corinthians
*Tiago - Grêmio

*Carlos - Vasco
*Júnior - Botafogo
*Maicon - Fluminense
*Alex - Vasco


=Futsal=

12 athletes

Handball

30 athletes (15 female and 15 male)

Judo

14 athletes (7 female and 7 male)Female
*Ligeiros (Up to 48kg): Daniela Polzin
*Meio-leves (to 52kg): Erika Miranda
*Leves (to 57kg): Danielle Zangrando
*Meio-médios (to 63kg): Daniele Yuri
*Médios (to 70kg): Mayra Aguiar
*Meio-pesados (to 78kg): Edinanci Silva
*Pesados (More than 78kg): Priscila Marques

Male
*Ligeiros (to 60kg): Alexandre Lee
*Meio-leves (to 66kg): João Derly
*Leves (to 73kg): Leandro Guilheiro
*Meio-médios (to 81kg): Flavio Canto
*Médios (to 90kg): Tiago Camilo
*Meio-pesados (to 100kg): Luciano Correa
*Pesados (more than 100kg): João Gabriel Schilliter

Karate

9 athletes (3 female and 6 male)Female
*Dafani Figueiredo (To 60kg)
*Lucélia Peres de Carvalho (More de 60kg)
*Valéria Kumizaki (To 53kg)

Male
*Caio Duprat (até 75kg)
*Carlos Lourenço (até 65kg)
*Douglas Brose (até 60kg)
*Juarez Santos (acima 80kg)
*Nelson Sardenberg (até 80kg)
*Vinicius Souza (até 70kg)

Kayaking

14 athletes (5 female and 9 male)Female
*Bruna Gama (K1 e K4)
*Naiane Pereira (K2 e K4)
*Ariela Pinto (K2 e K4)
*Daniela Alvarez (K4)
*Mayara Cardoso (reserve)

Male
*Sebástian Cuattrin (K4 1000m e K2 1000m)
*Guto Campos (K4 1000m e K2 500m)
*Roberto Mahler (K4 1000m e K2 500m)
*Edson Isaías da Silva (K4 1000m e K1 500m)
*Jonathan Maia (K2 1000m)
*Givago Ribeiro (K2 1000m)
*Nivalter Santos de Jesus (C1 1000m e C1 500m)
*Vladimir Moreno (C2 1000m e C2 500m)
*Vilson Conceição (C2 1000m e C2 500m)

Modern Pentathlon

Four athletes (two female and two male)
*Wagner Romão
*Daniel Santos
*Yane Marques
*Larissa Lellys

Rowing

33 athletes (11 female and 22 male)
*Alexandre Fernandes Ribas (TBD)
*Alexandre Monteiro Dias Fernandes Fernandez (oito com)
*Alexis Árias Mestre (TBD)
*Allan Scaravaglioni Bittencourt (dois sem e oito com)
*Amanda da Costa Duarte (dois sem)
*Anderson Nocetti (dois sem e oito com)
*Camila de Carvalho e Carvalho (skiff duplo peso leve)
*Caroline Farré Beloni (dois sem)
*Célio Dias Amorim (TBD)
*Deborah Amorim (skiff duplo peso leve)
*Fabiana Beltrame (skiff quádruplo)
*Gibran Vieira da Cunha (quatro sem e oito com)
*Gustavo Villela dos Santos (TBD)
*Henrique Vieira Motta (TBD)
*Jairo Natanael Fröhlich Klug (TBD)
*João Hildebrando Borges Jr. (TBD)
*João Roberto Lopes Pallassão (TBD)
*João Soares Jr. (TBD)
*José Carlos Gonçalves Sobral Jr. (skiff duplo peso leve)
*José Roberto do Nascimento Jr. (TBD)
*José Rodrigo Rangel (TBD)
*Kissya Cataldo da Costa (skiff quádruplo)
*Leandro Francisco Tozzo (quatro sem e oito com)
*Leandro Loureiro Franco Ferreira (quatro sem peso leve)
*Luciana Granato (skiff duplo peso leve)
*Marcelus Marcili dos Santos Silva (TBD)
*Marco Moreira Martins (TBD)
*Mônica Anversa Fuchs (skiff quádruplo)
*Nilton Silva Alonço (oito com)
*Renan Koplewski de Castro (TBD)
*Renata Görgen (skiff quádruplo)
*Ronaldo da Gama Vargas (TBD)
*Thiago Almeida (TBD)
*Thiago Gomes (double skiff peso leve)

ailing

16 athletes (2 female and 14 male)Female
*Adriana Kostiw
*Patrícia Castro

Male
*Alexandre Paradeda
*Alexandre Saldanha
*Bernardo Arndt
*Bernardo Low-Beer
*Bruno Oliveira
*Cláudio Biekarck
*Daniel Santiago
*Gunnar Ficker
*João Carlos Jordão
*Marcelo Silva
*Maurício Santa Cruz
*Pedro Tinoco
*Ricardo Winicki
*Robert Scheidt

hooting

29 athletes (11 female and 18 mas)
*Aliseu Farias (air carbine and carbine 3x40)
*Ana Luiza Mello (sport pistol)
*Cecília Frej (air pistol)
*Cristina Badaró (carabina de ar)
*Daniela Carraro (skeet)
*Emerson Duarte (tiro rápido)
*Fábio Coelho (air carbine and carbine 3x40)
*Fernando Cardoso Jr. (tiro rápido)
*Filipe Fuzaro (fossa doublé)
*Janice Teixeira (fossa olimpic)
*Júlio Almeida (air pistol)
*Luiz Bork (carbine deitado)
*Luiz Carlos Graça (fossa doublé)
*Rachel da Silveira (sport pistol)
*Renata Castro (air pistol)
*Renato Araújo Portela (skeet)
*Roberto Schmits (fossa olimpic)
*Rodrigo Bastos (fossa olimpic)
*Samuel Leandro Lopes (carbine deitado)
*Simone Cezar da Rocha (air carbine and carbine 3x20)
*Stenio Yamamoto (pistol livre and air pistol)
*Vladimir da Silveira (pistol livre)
*Wilson Zocolote (skeet)

kating

16 athletes (8 female and 8 male)

Female
*Camila Rodrigues
*Clarisse Menezes

Male
*Athos Schwantes
*Heitor Shimbo
*Ivan Schwantes
*João Souza
*Marcos Cardoso
*Rhaoni Ruckheim
*Renzo Agresta

Softball

*Cinthia Kudo
*Elayne Simon
*Nilze Higa
*Mirian Yuki Someya

Receptor
*Márcia Mizushima
*Vivian Morimoto

"'Defense"
*Tathiane Misawa
*Simone Miyahira
*Kátia Ayumi Abe
*Martha Murazawa
*Camila Ariki
*Juliana Shibata
*Simone Suetsugu
*Mariana Sayuri Abe
*Patrícia Sugino
*Maria Eliza Tanaka
*Cynthia Takahashi

quash

6 athletes (3 female and 3 male)

*Luciano Barbosa
*Rafael Alarcon
*Ronivaldo Conceição

*Karen Redfern
*Mariana Pontalti
*Thaisa Serafini

Taekwondo

8 athletes (4 female and 4 male)

*Natália Falavigna (Heavyweight - +67 kg)
*Valdirene Gonçalves (Flyweight - 49 kg)
*Debora Nunes Lightweight - 57 kg)
*Érica Ferreira Middleweight - 67 kg)

*Diogo Silva (Lightweight - 68 kg)
*Márcio Wenceslau (Flyweight - 58 kg)
*Carlos Isidoro (Middleweight - 80 kg)
*Leonardo Gomes (Heavyweight - +80 kg)

Table Tennis

8 athletes (4 female and 4 male)

Female
*Lígia Silva
*Mariany Nonaka
*Karin Sako
*Carina Murashige (reserve)

Male
*Hugo Hoyama
*Thiago Monteiro
*Gustavo Tsuboi
*Cazuo Matsumoto (reserve)

Tennis

8 athletes (4 female and 4 male)
*Jenifer Widjaja
*Teliana Pereira

Trampoline

3 athletes (2 female and 1 male)

Female
*Giovanna Bastos

Triathlon

6 athletes (3 female and 3 male)

Female
*Carla Moreno
*Mariana Ohata
*Sandra Soldan

Male
*Antônio Marcos da Silva
*Juraci Moreira
*Virgílio de Castilho

Volleyball

24 athletes (12 female and 12 male)

Water Skiing

*Juliana Negrão

*Felipe Neves
*Fernando Neves

Wakeboard Masculino
*Marcelo Giardi
*Mário Manzolli

Wrestling

11 athletes (4 female and 7 male)
*Adrian Jaoude (-84kg, estilo livre)
*Antoine Jaoude (-96kg, estilo livre)
*Caroline De Lazzer (-63kg, estilo livre)
*Diego Rodrigues (-120kg, estilo livre)
*Fábio Cunha (-55 kg, estilo grego-romano)
*Felipe Macedo (-74kg, estilo grego-romano)
*Iuri Cunha (-60kg, estilo livre)
*Joice Silva (-55kg, estilo livre)
*Luis Fernandes (-96kg, estilo grego-romano)
*Marcelo Gomes "Zulu" (-84kg, estilo grego-romano)
*Raoni Barcelos (-66kg, estilo livre)
*Renato Migliaccio (-66kg estilo greco-romano)
*Renato Roma (-70kg, estilo livre)
*Rodrigo Artilheiro (-120kg, estilo grego-romano)
*Rosangela Conceição (-72kg, estilo livre)
*Suzana Almeida (-48kg, estilo livre)
*Vinicius Pedrosa (-55kg, estilo livre)
*Waldeci Silva (-60kg, estilo livre)

References

External links

* [http://www.cob.org.br Official website of the Brazilian Olympic Committee] (in Portuguese)


Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries: