1970 British Commonwealth Games


1970 British Commonwealth Games


9th British Commonwealth Games
9th British Commonwealth Games
Host city Edinburgh, Scotland
Nations participating 42
Athletes participating 1,744 (inc. officials)
Events 121 events in 10 sports
Opening ceremony 16 July
Closing ceremony 25 July
Main Stadium Meadowbank Stadium
Participating countries

The 1970 British Commonwealth Games were held in Edinburgh, Scotland from 16 July to 25 July 1970. This was the first time the name British Commonwealth Games was adopted, the first time metric units rather than imperial units were used in events, and also the first time the games were held in Scotland. Also, these games saw the first unique Games trademark logo: an emblem showing the Games emblem intertwined with a St. Andrews Cross and a thistle. The bid election was held in Tokyo, Japan during the 1964 Summer Olympics. The vote result was Edinburgh: 18, Christchurch, New Zealand: 11.

Contents

Medals by country

 Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1  Australia 36 24 22 82
2  England 27 25 32 84
3  Canada 18 24 24 66
4  Scotland 6 8 11 25
5  Kenya 5 3 6 14
6  India 5 3 4 12
7  Pakistan 4 3 2 9
8  Jamaica 4 2 1 7
9  Uganda 3 3 1 7
10  Northern Ireland 3 1 5 9
11  New Zealand 2 6 6 14
12  Wales 2 6 4 12
13  Ghana 2 3 2 7
14  Nigeria 2 0 0 2
15  Malaysia 1 1 1 3
16  Hong Kong 1 0 0 1
17  Trinidad and Tobago 0 4 3 7
18  Zambia 0 2 2 4
19  Singapore 0 1 1 2
20  Barbados 0 1 0 1
 Tanzania 0 1 0 1*
22  Fiji 0 0 1 1
 Gambia 0 0 1 1*
 Guyana 0 0 1 1
 Isle of Man 0 0 1 1
 Malawi 0 0 1 1*
 Saint Vincent 0 0 1 1*
Total 121 121 133 375
  • * = First medal in the British Commonwealth Games.

Medals by event

Athletics

Badminton

Event Gold Silver Bronze
Men's Singles Men Jamie Paulson (CAN) Paul Whetnall (ENG) Ray Sharp (ENG)
Men's Doubles Men Ng Boon Bee & Punch Gunalan (MAS) Ng Tat Wai & Tan Soon Hooi (MAS) Yves Paré & Jamie Paulson (CAN)
Women's Singles Women Margaret Beck (ENG) Gillian Perrin (ENG) Margaret Boxall (ENG)
Women's Doubles Women Margaret Boxall & Sue Whetnall (ENG) Gillian Perrin & Julie Rickard (ENG) Rosalind Singha Ang & Teoh Siew Yong (MAS)
Mixed Doubles Mixed Derek Talbot & Margaret Boxall (ENG) Roger Mills & Gillian Perrin (ENG) David Eddy & Sue Whetnall (ENG)

Bowls

Event Gold Silver Bronze
Singles Men David Bryant (ENG) Neal Bryce (ZAM) Roy Fulton (NIR)
Pairs Men Norman King & Peter Line (ENG) Robert McDonald & Hugh Robson (NZL) Jimmy Donnelly & Syd Thompson (NIR)
Fours Men Hong Kong (HKG) Scotland (SCO) Northern Ireland (NIR)

Boxing

Event Gold Silver Bronze
Light Flyweight Men James Odwori (UGA) Anthony Davies (WAL) P.J. Butterfield (AUS)
Michael Abrams (ENG)
Flyweight Men Dave Needham (ENG) Leo Rwabwogo (UGA) A. McHugh (SCO)
Davy Larmour (NIR)
Bantamweight Men Sulley Shittu (GHA) Samuel Mbugua (KEN) S. Ogilvie (SCO)
Courtney Atherly (GUY)
Featherweight Men Philip Waruinge (KEN) Deogratias Musoke (UGA) Mir Samar (PAK)
Alan Richardson (ENG)
Lightweight Men Abayomi Adeyemi (NGR) John Gillan (SCO) Tatu Ghionga (MAW)
Moses Mbugua (KEN)
Light Welterweight Men Mohamed Muruli (UGA) Dai Davies (WAL) E. O. Lawson (GHA)
Paul Kayula (ZAM)
Welterweight Men Emma Ankudey (GHA) John Olulu (KEN) T. Joyce (SCO)
Shivaji Bhonsle (IND)
Light Middleweight Men Tom Imrie (SCO) Julius Luipa (ZAM) P.J. Doherty (NIR)
David Attan (KEN)
Middleweight Men John Conteh (ENG) Titus Simba (TAN) R. Murphy (AUS)
Samuel Kasongo (ZAM)
Light Heavyweight Men Fatai Ayinla (NGR) Oliver Wright (JAM) Victor Attivor (GHA)
John Rafferty (SCO)
Heavyweight Men Benson Masanda (UGA) John McKinty (NIR) Jack Meda (CAN)
Leslie Stevens (ENG)

Cycling

Track

Event Gold Silver Bronze
Time Trial Men Harry Kent (NZL) 00:01:09 Leslie King (TRI) 00:01:10 Jocelyn Lovell (CAN) 00:01:11
Sprint Men John Nicholson (AUS) Gordon Johnson (AUS) Leslie King (TRI)
Individual Pursuit Men Ian Hallam (ENG) 00:05:01 Daniel Clark (AUS) 00:05:05 Blair Stockwell (NZL) walkover
10 Miles Scratch Men Jocelyn Lovell (CAN) 00:20:47 Brian Temple (SCO) 00:20:48 Vernon Stauble (TRI) 00:20:48
Tandem Men Gordon Johnson & Ron Jonker (AUS) 11.43 Jocelyn Lovell & Barry Harvey (CAN) John Hatfield & John Beswick (WAL)

Road

Event Gold Silver Bronze
Road Race Men Bruce Biddle (NZL) 04:38:06 Ray Bilney (AUS) 04:39:06 John Trevorrow (AUS) 04:40:03

Fencing

Event Gold Silver Bronze
Foil Men Mike Breckin (ENG) Barry Paul (ENG) Graham Paul (ENG)
Foil - Team Men England (ENG) Australia (AUS) Canada (CAN)
Épée Men Bill Hoskyns (ENG) Lester Wong (CAN) Peter Jacobs (ENG)
Épée - Team Men England (ENG) Scotland (SCO) Canada (CAN)
Sabre Men Sandy Leckie (SCO) Rodney Craig (ENG) Richard Cohen (ENG)
Sabre- Team Men England (ENG) Scotland (SCO) Australia (AUS)
Foil Women Janet Wardell-Yerburgh (ENG) Marion Exelby (AUS) Susan Youngs (SCO)
Foil - Team Women England (ENG) Scotland (SCO) Canada (CAN)

Swimming

Men's events
Event Gold Silver Bronze
100 m freestyle Mike Wenden (AUS) 53.06 Greg Rogers (AUS) 54.26 William Devenish (AUS) 54.28
200 m freestyle Mike Wenden (AUS) 1:56.69 Ralph Hutton (CAN) 1:58.45 Greg Rogers (AUS) 1:58.63
400 m freestyle Graham White (AUS) 4:08.48 Ralph Hutton (CAN) 4:08.77 Greg Brough (AUS) 4:12.16
1500 m freestyle Graham Windeatt (AUS) 16:23.82 Max Travasci (AUS) 16:34.46 Mark Treffers (NZL) 16:44.69
100 m backstroke Bill Kennedy (CAN) 1:01.65 Mike Richards (WAL) 1:01.69 Erik Fish (CAN) 1:02.02
200 m backstroke Mike Richards (WAL) 00:02:15 Ray Terrell (ENG) 00:02:15 Neil Rogers (AUS) 00:02:16
100 m breaststroke Bill Mahony (CAN) 1:09.0 Peter Cross (CAN) 1:09.4 Paul Jarvie (AUS) 1:10.0
200 m breaststroke Bill Mahony (CAN) 2:30.29 Paul Jarvie (AUS) 2:30.70 David Wilkie (SCO) 2:32.87
100 m butterfly Byron MacDonald (CAN) 58.44 Tom Arusoo (CAN) 58.98 Ron Jacks (CAN) 59.01
200 m butterfly Tom Arusoo (CAN) 2:08.97 Martyn Woodroffe (WAL) 2:09.14 James Findlay (AUS) 2:09.4
200 m individual medley George Smith (CAN) 2:13.72 Ken Campbell (CAN) 2:16.57 Martyn Woodroffe (WAL) 2:16.64
400 m individual medley George Smith (CAN) 4:48.87 Ray Terrell (ENG) 4:49.85 James Findlay (AUS) 4:51.92
4×100 m freestyle relay Australia (AUS)
Graham White
Gregory Rogers
Mike Wenden
William Devenish
3:36.02 Canada (CAN)
George Smith
Ralph Hutton
Robert Kasting
Ronald Jacks
3:37.65 England (ENG)
Anthony Jarvis
Ivan Myall
Malcolm B. Windeatt
Raymond Terrell
3:41.24
4×200 m freestyle relay Australia (AUS)
Graham White
Gregory Rogers
Mike Wenden
William Devenish
7:50.77 Canada (CAN)
George Smith
Ralph Hutton
Robert Kasting
Ronald Jacks
8:00.69 England (ENG)
Anthony Jarvis
Ivan Myall
John Mills
Raymond Terrell
8:10.60
4×100 m medley relay Canada (CAN)
Byron MacDonald
Robert Kasting
William Mahony
Bill Kennedy
4:01.10 Australia (AUS)
James Findlay
Mike Wenden
Neil Rogers
Paul Jarvie
4:04.55 Wales (WAL)
Kevin Moran
Martin Richards
Martyn Woodroffe
Nigel Johnson
4:08.05
Women's events
Event Gold Silver Bronze
100 m freestyle Angela Coughlan (CAN) 1:01.22 Lynne Watson (AUS) 1:01.45 Jenny Watts (AUS) 1:01.80
200 m freestyle Karen Moras (AUS) 2:09.78 Angela Coughlan (CAN) 2:10.83 Alex Jackson (IOM) 2:13.52
400 m freestyle Karen Moras (AUS) 4:27.38 Denise Langford (AUS) 4:31.42 Robyn Risson (AUS) 4:39.75
800 m freestyle Karen Moras (AUS) 9:02.45 Helen Gray (AUS) 9:27.48 Robyn Risson (AUS) 9:37.89
100 m backstroke Lynne Watson (AUS) 1:07.10 Debra Cain (AUS) 1:07.73 Donna Gurr (CAN) 1:08.87
200 m backstroke Lynne Watson (AUS) 2:22.86 Donna Gurr (CAN) 2:24.33 Debra Cain (AUS) 2:26.02
100 m breaststroke Beverley Whitfield (AUS) 1:17.40 Dorothy Harrison (ENG) 1:17.60 Chris Jarvis (ENG) 1:19.83
200 m breaststroke Beverley Whitfield (AUS) 2:44.12 Dorothy Harrison (ENG) 2:46.18 Amanda Radnage (ENG) 2:50.11
100 m butterfly Diane Lansley (ENG) 1:07.90 Susan Smith (CAN) 1:08.18 Allyson Mabb (AUS) 1:08.67
200 m butterfly Maree Robinson (AUS) 2:24.67 Jane Comerford (AUS) 2:24.95 Allyson Mabb (AUS) 2:31.09
200 m individual medley Denise Langford (AUS) 2:28.89 Shelagh Ratcliffe (ENG) 2:29.65 Diana Rickard (AUS) 2:30.80
400 m individual medley Denise Langford (AUS) 5:10.74 Gail Neall (AUS) 5:15.82 Shelagh Ratcliffe (ENG) 5:17.89
4×100 m freestyle relay Australia (AUS)
Debra Cain
Denise Langford
Jennifer Watts
Lynette Watson
4:06.41 Canada (CAN)
Angela Coughlan
Karen James
Linda Hall
Susan Smith
4:12.16 England (ENG)
Diane Sutherland
Kathryn Smith
Lesley Allardice
Sally Pickering
4:14.90
4×100 m medley relay Australia (AUS)
Allyson Mabb
Beverley Whitfield
Denise Langford
Lynette Watson
4:30.66 England (ENG)
Diane Lansley
Dorothy Harrison
Kathryn Smith
Sylvia Platt
4:38.94 Canada (CAN)
Angela Coughlan
Donna-Marie Gurr
Susan Smith
Sylvia Dockerhill
4:39.65

Diving

Event Gold Silver Bronze
3 Metres Springboard Diving Men Don Wagstaff (AUS) 557.73 Ken Sully (CAN) 497.37 Ronald Friesen (CAN) 495.9
10 Metres Highboard [Platform] Diving Men Don Wagstaff (AUS) 485.73 Philip Drew (ENG) 429.24 Andy Gill (ENG) 421.47
3 Metres Springboard Diving Women Beverley Boys (CAN) 432.87 Elizabeth Carruthers (CAN) 391.2 Gaye Morley (AUS) 389.04
10 Metres Highboard [Platform] Diving Women Beverley Boys (CAN) 352.95 Nancy Robertson (CAN) 350.49 Shelagh Burrow (ENG) 330.63

Weightlifting

Event Gold Silver Bronze
Flyweight - Overall Men George Vasiliades (AUS) 290 Abdul Ghafoor (PAK) 287.5 John McNiven (SCO) 265
Bantamweight - Overall Men Precious McKenzie (ENG) 335 Tony Phillips (BAR) 317.5 Tung Chye Hong (SIN) 302.5
Featherweight - Overall Men George Perrin (ENG) 342.5 Chua Phung Kim (SIN) 340 Alexander Navis (IND) 335
Lightweight - Overall Men George Newton (ENG) 372.5 Ieuan Owen (WAL) 355 Bruce Cameron (NZL) 335
Middleweight - Overall Men Russell Perry (AUS) 412.5 Tony Ebert (NZL) 402.5 Pierre St. Jean (CAN) 400
Light Heavyweight - Overall Men Nicolo Ciancio (AUS) 447.5 John Bolton (NZL) 445 Peter Arthur (WAL) 427.5
Middle Heavyweight - Overall Men Louis Martin (ENG) 457.5 Robert Santavy (CAN) 425 George Manners SVG (VIN) 410
Heavyweight - Overall Men Russ Prior (CAN) 490 Dave Hancock (ENG) 470 Price Morris (CAN) 470
Super Heavyweight - Overall Men Ray Rigby (AUS) 500 Terry Perdue (WAL) 500 Grant Anderson (SCO) 432.5

Wrestling

Event Gold Silver Bronze
Light Flyweight Men Ved Prakash (IND) Ken Shand (CAN) Masih Sadiq (PAK)
Don Urquhart (SCO)
Flyweight Men Sudesh Kumar (IND) Muhammad Nazir (PAK) David Stitt (CAN)
Bantamweight Men Muhammad Sardar (PAK) Herbert Singerman (CAN) Terence Robinson (ENG)
Featherweight Men Muhammad Saeed (PAK) Patrick Bolger (CAN) Randhawa Singh (IND)
Lightweight Men Udey Chand (IND) Muhammad Yaqub (PAK) Ole Sorensen (CAN)
Welterweight Men Mukhtiar Singh (IND) Alfred Wurr (CAN) Gordon Mackay (NZL)
Middleweight Men Harish Rajindra (IND) Nick Schori (CAN) David Aspin (NZL)
Ron Grinstead (ENG)
Light Heavyweight Men Muhammad Faiz (PAK) Sajjan Singh (IND) Claude Pilon (CAN)
Heavyweight Men Edward Millard (CAN) Bishwanath Singh (IND) Muhammad Riaz (PAK)
Super Heavyweight Men Ikram Ilahi (PAK) Maruti Mane (IND) Denis McNamara (ENG)

External links


Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:

  • New Zealand at the 1970 British Commonwealth Games — New Zealand  at the Commonwealth Games : Flag of New Zealand CGF Code = New Zealand …   Wikipedia

  • Australia at the 1970 British Commonwealth Games — was abbreviated AUS. This was their ninth of 9 Commonwealth Games having participated in all Games meets up to these Games.MedalsGoldilverBronzeAustralian Team*Officials* See also *Australia at the Commonwealth Games External links *… …   Wikipedia

  • British Commonwealth Games 1970 — Austragungsort Edinburgh, Schottland Teilnehmende Länder 42 Teilnehmende Athleten 1383 …   Deutsch Wikipedia

  • British Commonwealth Games 1974 — Austragungsort Christchurch, Neuseeland Teilnehmende Länder 38 …   Deutsch Wikipedia

  • British Commonwealth Games — Britanijos Tautų Sandraugos žaidynės statusas T sritis Kūno kultūra ir sportas apibrėžtis Britanijos Imperijos ir Tautų Sandraugos žaidynių tąsa – Britanijos Tautų Sandraugos šalių žaidynės, vykusios 1970 ir 1974 m. atitikmenys: angl. British… …   Sporto terminų žodynas

  • 1974 British Commonwealth Games — 10th British Commonwealth Games Host city Christchurch, New Zealand Nations participating 38 …   Wikipedia

  • New Zealand at the 1974 British Commonwealth Games — New Zealand  at the Commonwealth Games : Flag of New Zealand CGF Code = New Zealand …   Wikipedia

  • British Empire Games — Austragungsorte mit Jahresangabe Die Commonwealth Games sind ein internationales Sportereignis, in dessen Rahmen sich alle vier Jahre die besten Sportler aus den Ländern des Commonwealth of Nations für Wettbewerbe in verschiedenen Sportarten… …   Deutsch Wikipedia

  • Commonwealth Games/Badminton — Badminton wird seit 1966 bei den Commonwealth Games gespielt. Die Wettbewerbe der gemischten Teams starteten 1978, wurden jedoch 1998 als getrennte Männer und Frauenwettbewerbe ausgetragen. Inhaltsverzeichnis 1 1966 British Empire and… …   Deutsch Wikipedia

  • Commonwealth Games — Federation seal, adopted in 2001 Motto Humanity – Equality – Destiny Headquarters …   Wikipedia


Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”

We are using cookies for the best presentation of our site. Continuing to use this site, you agree with this.