Academy Award for Animated Short Film


Academy Award for Animated Short Film

The Academy Award for Animated Short Film is an award which has been given by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences as part of the Academy Awards every year since the 5th Academy Awards, covering the year 1931-32, to the present.

This category was known as "Short Subjects, Cartoons" from 1932 until 1970, and as "Short Subjects, Animated Films" from 1971 to 1973. The present title began with the 1974 awards. In the listings below, the title shown in boldface was the winner of the award, followed by the other nominees for that year. This category is notable for giving Walt Disney 12 of his 22 Academy Awards, including a posthumous 1968 award, and also 10 of the first 12 awards awarded in the category.

Awards were presented to the shorts' producers during the first five decades of the award's existence. Current Academy rules call for the award to be presented to "the individual person most directly responsible for the concept and the creative execution of the film. In the event that more than one individual has been directly and importantly involved in creative decisions, a second statuette may be awarded." [(2007). [http://www.oscars.org/80academyawards/rules/rule19.html Rule 19, Section III, Paragraph 7 80th Academy Award Rules for Distinguished Achievements] . Retrieved March 29, 2008.]

1930s

"As Short Subjects (Cartoons)"

*1931-1932 (5th) "Flowers and Trees" - Walt Disney Productions, United Artists - Walt Disney
**"Mickey's Orphans" - Walt Disney Productions, United Artists - Walt Disney
**"It's Got Me Again!" - Leon Schlesinger Productions, Warner Bros. - Leon Schlesinger
*1932-1933 (6th) "Three Little Pigs" - Walt Disney Productions, United Artists - Walt Disney
**"Building a Building" - Walt Disney Productions, United Artists - Walt Disney
**"The Merry Old Soul" - Universal - Walter Lantz
*1934 (7th) - "The Tortoise and the Hare" - Walt Disney Productions, United Artists - Walt Disney
**"Holiday Land" - Screen Gems, Columbia - Charles Mintz
**"Jolly Little Elves" - Universal - Walter Lantz
*1935 (8th) "Three Orphan Kittens" - Walt Disney Productions, United Artists - Walt Disney
**"The Calico Dragon" - Harman-Ising, Metro-Goldwyn-Mayer - Hugh Harman & Rudolf Ising
**"Who Killed Cock Robin?" - Walt Disney Productions, United Artists - Walt Disney
*1936 (9th) "The Country Cousin" - Walt Disney Productions, United Artists - Walt Disney
**"Old Mill Pond" - Harman-Ising, Metro-Goldwyn-Mayer - Hugh Harman & Rudolf Ising
**"Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor" - Fleischer Studios, Paramount - Max Fleischer
*1937 (10th) "The Old Mill" - Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
**"Educated Fish" - Fleischer Studios, Paramount - Max Fleischer
**"The Little Match Girl" - Screen Gems, Columbia - Charles Mintz
*1938 (11th) "Ferdinand the Bull" - Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
**"Brave Little Tailor" - Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
**"Mother Goose Goes Hollywood" - Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
**"Good Scouts" - Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
**"Hunky and Spunky" - Fleischer Studios, Paramount - Max Fleischer
*1939 (12th) "The Ugly Duckling" - Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
**"Detouring America" - Leon Schlesinger Productions, Warner Bros. - Leon Schlesinger
**"Peace on Earth" - Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby & Hugh Harman
**"The Pointer" - Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney

1940s

*1940 (13th) "The Milky Way" - Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby & Rudolph Ising
**"Puss Gets the Boot" - Metro-Goldwyn-Mayer - Rudolph Ising
**"A Wild Hare" - Leon Schlesinger Productions, Warner Bros. - Leon Schlesinger
*1941 (14th) "Lend a Paw" - Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
**"Boogie Woogie Bugle Boy of Company B" - Walter Lantz Productions, Universal - Walter Lantz
**"Hiawatha's Rabbit Hunt" - Leon Schlesinger Productions, Warner Bros. - Leon Schlesinger
**"How War Came" - Screen Gems, Columbia - George Winkler
**"The Night Before Christmas" - Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
**"Rhapsody in Rivets" - Leon Schlesinger Productions, Warner Bros. - Leon Schlesinger
**"The Rookie Bear" - Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby & Rudolph Ising
**"Rhythm in the Ranks" - Paramount - George Pál
**"Superman" - Fleischer Studios, Paramount - Max Fleischer
**"Truant Officer Donald" - Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
*1942 (15th) "Der Fuehrer's Face" - Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
**"All Out for 'V'" - Terrytoons, 20th Century Fox - Paul Terry
**"Blitz Wolf" - Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
**"Juke Box Jamboree" - Walter Lantz Productions, Universal - Walter Lantz
**"Pigs in a Polka" - Leon Schlesinger Productions, Warner Bros. - Leon Schlesinger
**"Tulips Shall Grow" - Paramount - George Pál
*1943 (16th) "The Yankee Doodle Mouse" - Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
**"The Dizzy Acrobat" - Walter Lantz Productions, Universal - Walter Lantz
**"Five Hundred Hats of Bartholomew Cubbins" - Paramount - George Pál
**"Greetings, Bait" - Leon Schlesinger Productions, Warner Bros. - Leon Schlesinger
**"Imagination" - Screen Gems, Columbia - Dave Fleischer
**"Reason and Emotion" - Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
*1944 (17th) "Mouse Trouble" - Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
**"And to Think I Saw It on Mulberry Street" - Paramount - George Pál
**"Dog, Cat and Canary" - Screen Gems, Columbia - Raymond Katz
**"Fish Fry" - Walter Lantz Productions, Universal - Walter Lantz
**"How to Play Football" - Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
**"My Boy, Johnny" - Terrytoons, 20th Century Fox - Paul Terry
**"Swooner Crooner" - Warner Bros. - Edward Selzer
*1945 (18th) "Quiet Please!" - Metro-Goldwyn-Mayer Fred Quimby
**"Donald's Crime" - Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
**"Jasper and the Beanstalk" - Paramount - George Pál
**"Life with Feathers" - Warner Bros. - Edward Selzer
**"Mighty Mouse in Gypsy Life" - Terrytoons, 20th Century Fox - Paul Terry
**"The Poet and Peasant" - Walter Lantz Productions, Universal - Walter Lantz
**"Rippling Romance" - Screen Gems, Columbia - Raymond Katz
*1946 (19th) "The Cat Concerto" - Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
**"Musical Moments from Chopin" - Walter Lantz Productions, Universal - Walter Lantz
**"John Henry and the Inky-Poo" - Paramount - George Pál
**"Squatter's Rights" - Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
**"Walky Talky Hawky" - Warner Bros. - Edward Selzer
*1947 (20th) "Tweetie Pie" - Warner Bros. - Edward Selzer
**"Chip an' Dale" - Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
**"Dr. Jekyll and Mr. Mouse" - Metro-Goldwyn-Mayer Fred Quimby
**"Pluto's Blue Note" - Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
**"Tubby the Tuba" - Paramount - George Pál
*1948 (21st) "The Little Orphan" - Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
**"Mickey and the Seal" - Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
**"Mouse Wreckers" - Warner Bros. - Edward Selzer
**"Robin Hoodlum" - UPA, Columbia - John Hubley & Raymond Katz
**"Tea for Two Hundred"- Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
*1949 (22nd) "For Scent-imental Reasons" - Warner Bros. - Edward Selzer
**"Hatch Up Your Troubles" - Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
**"Magic Fluke" - UPA, Columbia - Stephen Bosustow
**"Toy Tinkers" - Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney

1950s

*1950 (23rd) "Gerald McBoing-Boing" - United Productions of America, Columbia - Stephen Bosustow
**"Jerry's Cousin" - Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
**"Trouble Indemnity" - United Productions of America, Columbia - Stephen Bosustow
*1951 (24th) "The Two Mouseketeers" - Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
**"Lambert the Sheepish Lion" - Walt Disney, RKO Radio - Walt Disney
**"Rooty Toot Toot" - United Productions of America, Columbia - Stephen Bosustow
*1952 (25th) "Johann Mouse" - Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
**"Little Johnny Jet" - Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
**"Madeline" - United Productions of America, Columbia - Stephen Bosustow
**"Pink and Blue Blues" - United Productions of America, Columbia - Stephen Bosustow
**"Romance of Transportation" - National Film Board of Canada - Colin Low
*1953 (26th) "Toot, Whistle, Plunk and Boom" - Walt Disney Productions, Buena Vista - Walt Disney
**"Christopher Crumpet" - United Productions of America, Columbia- Stephen Bosustow
**"From A to Z-z-z-z" - Warner Bros. - Edward Selzer
**"Rugged Bear" - Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
**"The Tell-Tale Heart" - United Productions of America, Columbia- Stephen Bosustow
*1954 (27th) "When Magoo Flew" - United Productions of America, Columbia - Stephen Bosustow
**"Crazy Mixed Up Pup" - Walter Lantz Productions, Universal-International - Walter Lantz
**"Pigs Is Pigs" - Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
**"Sandy Claws" - Warner Bros. - Edward Selzer
**"Touché, Pussy Cat!" - Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby
*1955 (28th) "Speedy Gonzales" - Warner Bros. - Edward Selzer
**"Good Will to Men" - Metro-Goldwyn-Mayer - Fred Quimby, William Hanna and Joseph Barbera
**"The Legend of Rockabye Point" - Walter Lantz Productions, Universal-International - Walter Lantz
**"No Hunting" - Walt Disney Productions, RKO Radio - Walt Disney
*1956 (29th) "Mister Magoo's Puddle Jumper" - United Productions of America, Columbia - Stephen Bosustow
**"Gerald McBoing-Boing on Planet Moo" - United Productions of America, Columbia - Stephen Bosustow
**"The Jaywalker" - United Productions of America, Columbia - Stephen Bosustow
*1957 (30th) "Birds Anonymous" - Warner Bros. - Edward Selzer
**"One Droopy Knight" - Metro-Goldwyn-Mayer - William Hanna and Joseph Barbera
**"Tabasco Road" - Warner Bros. - Edward Selzer
**"Trees and Jamaica Daddy" - United Productions of America, Columbia - Stephen Bosustow
**"The Truth About Mother Goose" - Walt Disney Productions,, Buena Vista - Walt Disney
**"A Chairy Tale" - National Film Board of Canada, - Claude Jutra and Norman McLaren
*1958 (31st) "Knighty Knight Bugs" - Warner Bros. - Friz Freleng
**"Paul Bunyan" - Walt Disney Productions,., Buena Vista - Walt Disney
**"Sidney's Family Tree" - Terrytoons, 20th Century Fox - William M. Weiss
*1959 (32nd) "Moonbird" - Storyboard-Harrison - John Hubley and Faith Elliott Hubley
**"Mexicali Shmoes" - Warner Bros. - John W. Burton
**"Noah's Ark" - Walt Disney Productions, Buena Vista - Walt Disney
**"The Violinist" - Pintoff Prods., Kingsley International - Ernest Pintoff

1960s

*1960 (33rd) "Munro" - Rembrandt Films, Film Representations - William L. Snyder
**"Goliath II" - Walt Disney Productions, Buena Vista - Walt Disney
**"High Note" - Warner Bros. - Chuck Jones
**"Mouse and Garden" - Warner Bros. - Friz Freleng
**"A Place in the Sun (short)" - George K. Arthur-Go Pictures (Czechoslovakian) - Frantisek Vystrecil
*1961 (34th) "Ersatz (The Substitute)" - Zagreb Film, Herts-Lion International Corp.
**"Aquamania" - Walt Disney Productions, Buena Vista - Walt Disney
**"Beep Prepared" - Warner Bros. - Chuck Jones
**"Nelly's Folly" - Warner Bros. - Chuck Jones
**"The Pied Piper of Guadalupe" - Warner Bros. - Friz Freleng
*1962 (35th) "The Hole" - Storyboard Inc., Brandon Films - John Hubley and Faith Hubley
**"Icarus Montgolfier Wright" - Format Films, United Artists - Jules Engel
**"Now Hear This" - Warner Bros.
**"Self Defense ... for Cowards" - Rembrandt Films, Film Representations - William L. Snyder
**"Symposium on Popular Songs" - Walt Disney Productions, Buena Vista - Walt Disney
*1963 (36th) "The Critic" - Pintoff-Crossbow Prods., Columbia - Ernest Pintoff
**"Automania 2000" - Pathé Contemporary Films - John Halas
**"The Game" ("Igra") - Rembrandt Films, Film Representations - Dušan Vukotic
**"My Financial Career" - National Film Board of Canada, Walter Reade-Sterling-Continental Distributing - Gerald Potterton
**"Pianissimo" - Cinema 16 - Carmen D'Avino
*1964 (37th) "The Pink Phink" - Mirisch-Geoffrey, United Artists - David H. DePatie and Friz Freleng
**"Christmas Cracker" - National Film Board of Canada, Favorite Films of California - Norman McLaren, Jeff Hale, Gerald Potterton and Grant Munro
**"How to Avoid Friendship" - Rembrandt Films, Film Representations - William L. Snyder
**"Nudnik No. 2" - Rembrandt Films, Film Representations - William L. Snyder
*1965 (38th) "The Dot and the Line" - Metro-Goldwyn-Mayer - Chuck Jones and Les Goldman
**"Clay or the Origin of Species" - Harvard University, Pathé Contemporary Films - Eliot Noyes, Jr.
**"The Thieving Magpie" ("La Gazza Ladra") - Allied Artists - Emanuele Luzzati
*1966 (39th) "Herb Alpert and the Tijuana Brass Double Feature" - Paramount - John Hubley and Faith Hubley
**"The Drag" - National Film Board of Canada, Favorite Films - Carlos Marchiori
**"The Pink Blueprint" - Mirisch-Geoffrey-DePatie-Freleng, United Artists - David H. DePatie and Friz Freleng
*1967 (40th) "The Box (short)" - Brandon Films - Fred Wolf
**"Hypothese Beta" - Films Orzeaux, Pathé Contemporary Films - Jean-Charles Meunier
**"What on Earth!" - National Film Board of Canada, Columbia - Les Drew and Kaj Pindal
*1968 (41st) "Winnie the Pooh and the Blustery Day" - Walt Disney Productions, Buena Vista - Walt Disney (posthumous win)
**"The House That Jack Built" - National Film Board of Canada, Columbia - Ron Tunis
**"The Magic Pear Tree" - Bing Crosby Prods. - Jimmy Murakami
**"Windy Day" - Hubley Studios, Paramount - John Hubley and Faith Hubley
*1969 (42nd) "It's Tough to Be a Bird" - Walt Disney Productions, Buena Vista - Ward Kimball
**"Of Men and Demons" - Hubley Studios, Paramount - John Hubley and Faith Hubley
**"Walking" - National Film Board of Canada, Columbia - Ryan Larkin

1970s

*1970 (43rd) "Is It Always Right to Be Right?" - Stephen Bosustow Prods., Schoenfeld Films - Nick Bosustow
**"" - Haboush Company, Goldstone Films - Robert Mitchell and Dale Case
**"The Shepherd" - Cameron Guess and Associates, Brandon Films - Cameron Guess

Name of award changed to Short Subjects (Animated Films)

*1971 (44th) "The Crunch Bird" - Maxwell-Petok-Petrovich Prods., Regency Films - Ted Petok
**"Evolution" - National Film Board of Canada, Columbia - Michael Mills
**"The Selfish Giant" - Potterton Prods., Pyramid Films - Peter Sander and Murray Shostak
*1972 (45th) "A Christmas Carol" American Broadcasting Company Film Services - Richard Williams
**"Kama Sutra Rides Again" - Lion International Films - Bob Godfrey
**"Tup Tup" - Zagreb Film-Corona Cinematografica, Manson Distributing - Nedeljko Dragic
*1973 (46th) "Frank Film" - Frank Mouris Prod. - Frank Mouris
**"The Legend of John Henry" - Bosustow-Pyramid Films - Nick Bosustow and David Adams
**"Pulcinella" - Luzzati-Gianini Prod. - Emanuele Luzzati and Guilo Gianini

Name of award changed to Short Films (Animated Films)

*1974 (47th) "Closed Mondays" - Lighthouse Productions - Will Vinton and Bob Gardiner
**"The Family That Dwelt Apart" - National Film Board of Canada - Yvon Mallette and Robert Verrall
**"Hunger" - National Film Board of Canada - Peter Foldes and René Jodoin
**"Voyage to Next" - Hubley Studio - John Hubley and Faith Hubley
**"Winnie the Pooh and Tigger Too!" - Walt Disney Productions, Buena Vista - Wolfgang Reitherman
*1975 (48th) "Great" - Grantstern, British Lion Films Ltd. - Bob Godfrey
**"Kick Me" - Swarthe Productions - Robert Swarthe
**"Monsieur Pointu" - National Film Board of Canada - René Jodoin, Bernard Longpré and André Leduc
**"Sisyphus" - Hungarofilms - Marcell Jankovics
*1976 (49th) "Leisure" - Film Australia - Suzanne Baker
**"Dedalo" - Cineteam Realizzazioni - Manfredo Manfredi
**"The Street" - National Film Board of Canada - Caroline Leaf and Guy Glover
*1977 (50th) "Sand Castle" - National Film Board of Canada - Co Hoedeman
**"The Bead Game" - National Film Board of Canada - Ishu Patel
**"The Doonesbury Special" - Hubley Studio - John Hubley (posthumous nomination), Faith Hubley and Garry Trudeau
**"Jimmy the C" - Motionpicker Production - James Picker, Robert Grossman and Craig Whitaker
*1978 (51st) "Special Delivery" - National Film Board of Canada - Eunice Macauley and John Weldon
**"Oh My Darling" - Nico Crama Productions - Nico Crama
**"Rip Van Winkle" - Will Vinton/Billy Budd - Will Vinton
*1979 (52nd) "Every Child" - National Film Board of Canada - Derek Lamb
**"Dream Doll" - Godfrey Films/Zagreb Films/Halas and Batchelor, Film Wright - Bob Godfrey and Zlatko Grgic
**"It's so Nice to Have a Wolf Around the House" - AR&T Productions for Learning Corporation of America - Paul Fierlinger

1980s

*1980 (53rd) "The Fly" - PannóniaFilm, Budapest - Ferenc Rófusz
**"All Nothing" - Radio Canada - Frédéric Back
**"History of the World in Three Minutes Flat" - Michael Mills Productions Ltd. - Michael Mills
*1981 (54th) "Crac" - Société Radio Canada - Frédéric Back
**"The Creation" - Will Vinton Productions - Will Vinton
**"The Tender Tale of Cinderella Penguin" - National Film Board of Canada - Janet Perlman
*1982 (55th) "Tango" - Film Polski - Zbigniew Rybczynski
**"The Great Cognito" - Will Vinton Productions - Will Vinton
**"The Snowman" - Snowman Enterprises Ltd. - Dianne Jackson
*1983 (56th) "Sundae in New York" - Motionpicker Production - Jimmy Picker
**"Mickey's Christmas Carol" - Walt Disney Productions - Burny Mattinson
**"Sound of Sunshine - Sound of Rain" - Hallinan Plus - Eda Hallinan
*1984 (57th) "Charade" - Sheridan College - Jon Minnis
**"Doctor Desoto" - Sporn Animation - Morton Schindel and Michael Sporn
**"Paradise" - National Film Board of Canada - Ishu Patel
*1985 (58th) "Anna & Bella" - The Netherlands - Børge Ring
**"The Big Snit" - National Film Board of Canada - Richard Condie and Michael Scott
**"Second Class Mail" - National Film & Television School - Alison Snowden
*1986 (59th) "A Greek Tragedy" - CineTe pvba - Linda Van Tulden and Willem Thijsen
**"The Frog, The Dog and The Devil" - New Zealand National Film Unit - Hugh MacDonald and Martin Townsend
**"Luxo Jr." - Pixar Productions - John Lasseter and William Reeves
*1987 (60th) "The Man Who Planted Trees" - Canadian Broadcasting Corporation - Frédéric Back
**"George and Rosemary" - National Film Board of Canada - Eunice Macauley
**"Your Face (film)" - Bill Plympton
*1988 (61st) "Tin Toy" - Pixar Productions - John Lasseter and William Reeves
**"The Cat Came Back" - National Film Board of Canada - Cordell Barker
**"Technological Threat" - Bill Kroyer
**"gumbastic" - Premavision
*1989 (62nd) "Balance" - producers: Wolfgang and Christoph Lauenstein
**"The Hill Farm" - Mark Baker
**"The Cow" - Aleksandr Petrov

1990s

*1990 (63rd) "Creature Comforts" - Nick Park
**"A Grand Day Out" - Nick Park
**"Grasshoppers" - Bruno Bozzetto
*1991 (64th) "Manipulation" - Daniel Greaves
**"Blackfly" - National Film Board of Canada - Christopher Hinton
**"Strings" - National Film Board of Canada - Wendy Tilby
*1992 (65th) "Mona Lisa Descending a Staircase" - Joan C. Gratz
**"Adam" - Peter Lord
**"Reci, Reci, Reci..." - Michaela Pavlátová
**"The Sandman" - Paul Berry
**"Screen Play" - Barry Purves
*1993 (66th) "The Wrong Trousers" - Nick Park
**"Blindscape" - Stephen Palmer
**"The Mighty River" - Frédéric Back and Hubert Tison
**"Small Talk" - Bob Godfrey and Kevin Baldwin
**"The Village" - Mark Baker
*1994 (67th) "Bob's Birthday" - National Film Board of Canada co-production - Alison Snowden and David Fine
**"The Big Story" - Tim Watts and David Stoten
**"The Janitor" - Vanessa Schwartz
**"The Monk and the Fish" - Michael Dudok de Wit
**"Triangle" - Erica Russell
*1995 (68th) "A Close Shave" - Nick Park
**"The Chicken From Outer Space" - John Dilworth
**"The End" - Chris Landreth and Robin Barger
**"Gagarin" - Alexiy Kharitidi
**"Runaway Brain" - Chris Bailey
*1996 (69th) "Quest" - Tyron Montgomery and Thomas Stellmach
**"Canhead" - Timothy Hittle
**"La Salla" - National Film Board of Canada - Richard Condie
**"Wat's Pig" - Peter Lord
*1997 (70th) "Geri's Game" - Pixar Animation Studios - Jan Pinkava
**"Famous Fred" - Joanna Quinn
**"Mermaid" - Aleksandr Petrov
**"Redux Riding Hood" - Walt Disney Pictures - Steve Moore
**"La Vieille dame et les pigeons" - Sylvain Chomet
*1998 (71st) "Bunny" - Blue Sky Studios - Chris Wedge
**"The Canterbury Tales" - Christopher Grace and Jonathan Myerson
**"Jolly Roger" - Mark Baker
**"More" - Mark Osborne and Steven B. Kalafer
**"When Life Departs" - Karsten Kiilerich and Stefan Fjeldmark
*1999 (72nd) "The Old Man and the Sea" - Aleksandr Petrov
**"3 Misses" - Paul Driessen
**"Humdrum" - Peter Peake
**"My Grandmother Ironed the King's Shirts" - National Film Board of Canada co-production - Torill Kove
**"When the Day Breaks" - National Film Board of Canada - Wendy Tilby and Amanda Forbis

2000s

*2000 (73rd) "Father and Daughter" - Michaël Dudok De Wit
**"The Periwig-Maker" - Steffen Schäffler and Annette Schäffler
**"Rejected" - Don Hertzfeldt

*2001 (74th) "For the Birds" - Pixar Animation Studios - Ralph Eggleston
**"Fifty Percent Grey" - Ruairi Robinson and Seamus Byrne
**"Give Up Yer Aul Sins" - Cathal Gaffney and Darragh O'Connell
**"Strange Invaders" - Cordell Barker - National Film Board of Canada
**"Stubble Trouble" - Joseph E. Merideth

*2002 (75th) "The ChubbChubbs!" - Sony Pictures Animation - Jacquie Barnbrook, Eric Armstrong and Jeff Wolverton
**"Katedra" - Tomek Baginski
**"Mike's New Car" - Pixar Animation Studios - Gale Gortney
**"Mt. Head" - Koji Yamamura
**"Das Rad" - Georg Gruber

*2003 (76th) "Harvie Krumpet" - Adam Elliot
**"Boundin'" - Pixar Animation Studios - Bud Luckey
**"Gone Nutty" - Blue Sky Studios - Carlos Saldanha and John C. Donkin
**"Nibbles" - Chris Hinton
**"Destino" - Walt Disney Pictures - Dominique Monfery and Roy Edward Disney

*2004 (77th) "Ryan" - Chris Landreth - National Film Board of Canada co-production
**"Birthday Boy" - Sejong Park and Andrew Gregory
**"Gopher Broke" - Jeff Fowler and Tim Miller
**"Guard Dog" - Bill Plympton
**"Lorenzo" - Walt Disney Pictures - Mike Gabriel and Baker Bloodworth

*2005 (78th) "" - John Canemaker
**"Badgered" - Sharon Colman
**"The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello" - Anthony Lucas
**"9" - Shane Acker
**"One Man Band" - Pixar Animation Studios - Andrew Jimenez and Mark Andrews

*2006 (79th) "The Danish Poet" - Torill Kove
**"Lifted" - Pixar Animation Studios - Gary Rydstrom
**"The Little Matchgirl" - Walt Disney Pictures - Roger Allers and Don Hahn
**"Maestro" - Géza M. Tóth
**"No Time for Nuts" - Blue Sky Studios - Chris Renaud and Michael Thurmeier

*"'2007 (80th) "Peter and the Wolf" - Suzie Templeton and Hugh Welchman
**"Even Pigeons Go To Heaven" - Samuel Tourneux and Simon Vanesse
**"I Met the Walrus - Josh Raskin
**"Madame Tutli-Putli" - Chris Lavis and Maciek Szczerbowski
**"My Love" - Aleksandr Petrov

ee also

*Academy Award for Live Action Short Film
*Short subject
*50 Greatest Cartoons

Footnotes


Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:

  • Academy Award for Documentary Short Subject — This is a list of films by year that have received an Oscar together with the other nominations for best documentary short subject. Following the Academy s practice, the year listed for each film is the year of release: the awards are announced… …   Wikipedia

  • Academy Award for Live Action Short Film — This name for the Academy Award for Live Action Short Film was introduced in 1974. For the three preceding years it was known as Short Subjects, Live Action Films. The term Short Subjects, Live Action Subjects was used from 1957 until 1970. From… …   Wikipedia

  • Academy Award for Best Film Editing — Presented by Academy of Motion Picture Arts and Sciences Country United States Official website http://www.oscars.org The Academy Award for Film Editing …   Wikipedia

  • Academy Award for Best Actor — Awarded for Best Performance by an Actor in a Leading Role Presented by Academy of Motion Picture Arts and Sciences Country United States First awarded 1929 (for performances in films released during …   Wikipedia

  • Academy Award for Best Actress — Awarded for Best Performance by an Actress in a Leading Role Presented by Academy of Motion Picture Arts and Sciences Country United States Currently held by Natalie Portman …   Wikipedia

  • Academy Award for Best Director — Awarded for Excellence in cinematic direction achievement Presented by Academy of Motion Picture Arts and Sciences Country United States First awarded 1929 (for direction in films released durin …   Wikipedia

  • Academy Award for Best Original Song — Presented by Academy of Motion Picture Arts and Sciences Country United States Official website http://www.oscars.org The Academy Award for Best Original Song is on …   Wikipedia

  • Academy Award for Best Original Score — Presented by Academy of Motion Picture Arts and Sciences Country United States Currently held by The Social Network (2010) Official website …   Wikipedia

  • Academy Award for Best Documentary Feature — Presented by Academy of Motion Picture Arts and Sciences Country United States Official website http://www.oscars.org The Academy Award for Documentary Feature is among the mos …   Wikipedia

  • Academy Award for Best Picture — Best Picture redirects here. For other uses, see Best Picture (disambiguation). Academy Award for Best Picture Awarded for Best Picture of the Year Presented by Academy of Motion Picture Arts and Sciences Country United States …   Wikipedia


Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”

We are using cookies for the best presentation of our site. Continuing to use this site, you agree with this.