List of Sundance Film Festival award winners


List of Sundance Film Festival award winners

This is a partial list of films that won awards at the Sundance Film Festival.

__NOTOC__


=1982=

*Grand Jury Prize: Dramatic - "Circle of Power" [cite web|url=http://wc05.allmovie.com/cg/avg.dll?p=avg&sql=1:6936~T4|title=allmove entry for Circle of Power]


=1985=

List at sundance.org of award winners: [http://institute.sundance.org/jsps/site.jsp?resource=pag_ex_programs_festival_pastfestivals_1985]

*Grand Jury Prize: Dramatic - "Blood Simple"
*Grand Jury Prize: Documentary - "Seventeen" - [http://www.imdb.com/title/tt0086290/ IMDb]
*Special Jury Prize: Dramatic - "Almost You" - [http://www.imdb.com/title/tt0086876/ IMDb]
*Special Jury Prize: Dramatic - "The Killing Floor" - [http://www.imdb.com/title/tt0087554/ IMDb]
*Special Jury Prize: Dramatic - "Stranger Than Paradise"
*Special Jury Prize: Documentary - "America and Lewis Hine" - [http://www.imdb.com/title/tt0128927/ IMDb]
*Special Jury Prize: Documentary - "In Heaven There Is No Beer?" - [http://www.imdb.com/title/tt0087465/ IMDb]
*Special Jury Prize: Documentary - "Kaddish" - [http://www.imdb.com/title/tt0162419/ IMDb]
*Special Jury Prize: Documentary - "Streetwise" - [http://www.imdb.com/title/tt0088196/ IMDb]
*Special Jury Prize: Documentary - "The Times of Harvey Milk"


=1986=

17 January - 26 January

List at sundance.org of award winners: [http://institute.sundance.org/jsps/site.jsp?resource=pag_ex_programs_festival_pastfestivals_1986]

*Grand Jury Prize: Dramatic - "Smooth Talk"
*Grand Jury Prize: Documentary - "Private Conversations" - [http://www.imdb.com/title/tt0123230/ IMDb]
*Honorable Mention: Dramatic - "Desert Hearts" - [http://www.imdb.com/title/tt0089015/ IMDb]
*Honorable Mention: Documentary - "Las Madres de la Plaza de Mayo" - [http://www.imdb.com/title/tt0089460/ IMDb]
*Special Recognition: Dramatic - "Seven Minutes in Heaven"


=1987=

List at sundance.org of award winners: [http://institute.sundance.org/jsps/site.jsp?resource=pag_ex_programs_festival_pastfestivals_1987]

*Grand Jury Prize: Dramatic - "Waiting for the Moon"
*Grand Jury Prize: Dramatic - "The Trouble with Dick" - [http://www.imdb.com/title/tt0094187/ IMDb]
*Grand Jury Prize: Documentary - "Sherman's March"
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "No Picnic" - [http://www.imdb.com/title/tt0091638/ IMDb]
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - "" - [http://www.imdb.com/title/tt0090831/ IMDb]
*Special Jury Prize: Dramatic - "Working Girls" - [http://www.imdb.com/title/tt0092238/ IMDb]
*Special Jury Prize: Documentary - "Chile: When Will It End?"
*Special Jury Prize for Originality: Dramatic - "Sullivan's Pavilion" - [http://www.imdb.com/title/tt0096902/ IMDb]


=1988=

15 January - 24 January

List at sundance.org of award winners: [http://institute.sundance.org/jsps/site.jsp?resource=pag_ex_programs_festival_pastfestivals_1988]

*Grand Jury Prize: Dramatic - "Heat and Sunlight" - [http://www.imdb.com/title/tt0093165/ IMDb]
*Grand Jury Prize: Documentary - "" - [http://www.imdb.com/title/tt0092630/ IMDb]
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "Rachel River" - [http://www.imdb.com/title/tt0093816/ IMDb]
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - "Beirut: The Last Home Movie"
*Special Jury Prize: Dramatic - "Lemon Sky" - [http://www.imdb.com/title/tt0093403/ IMDb]
*Special Jury Prize: Documentary - "Thy Kingdom Come, Thy Will Be Done" - [http://www.imdb.com/title/tt0284696/ IMDb]
*Special Jury Prize: Documentary - "" - [http://www.imdb.com/title/tt0092851/ IMDb]
*Special Jury Prize for Acting - Viveca Lindfors in "Rachel River"


=1989=

20 January - 29 January

List at sundance.org of award winners: [http://institute.sundance.org/jsps/site.jsp?resource=pag_ex_programs_festival_pastfestivals_1989]

*Grand Jury Prize: Dramatic - "True Love"
*Grand Jury Prize: Documentary - "For All Mankind"
*Audience Award: Dramatic - "sex, lies and videotape"
*Audience Award: Documentary - "For All Mankind"
*Filmmakers Trophy: Dramatic - "Powwow Highway" - [http://www.imdb.com/title/tt0098112/ IMDb]
*Filmmakers Trophy: Documentary - "" - [http://www.imdb.com/title/tt0095408/ IMDb]


=1990=

19 January - 27 January

List at sundance.org of award winners: [http://institute.sundance.org/jsps/site.jsp?resource=pag_ex_programs_festival_pastfestivals_1990]

*Grand Jury Prize: Dramatic - "Chameleon Street" - [http://www.imdb.com/title/tt0101561/ IMDb]
*Grand Jury Prize: Documentary - "H-2 Worker" - [http://www.imdb.com/title/tt0123097/ IMDb]
*Grand Jury Prize: Documentary - "Water and Power" - [http://www.imdb.com/title/tt0098624/ IMDb]
*Filmmakers Trophy: Dramatic - "Houseparty"
*Filmmakers Trophy: Documentary - "" - [http://www.imdb.com/title/tt0121545/ IMDb]
*Audience Award: Dramatic - "Longtime Companion"
*Audience Award: Documentary - "Berkeley in the Sixties" - [http://www.imdb.com/title/tt0099121/ IMDb]
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "Houseparty"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - "H-2 Worker"
*Special Jury Recognition: Dramatic - "To Sleep With Anger"
*Special Jury Recognition: Documentary - "" - [http://www.imdb.com/title/tt0123254/ IMDb]


=1991=

List at sundance.org of award winners: [http://institute.sundance.org/jsps/site.jsp?resource=pag_ex_programs_festival_pastfestivals_1991]

*Grand Jury Prize: Dramatic - "Poison"
*Grand Jury Prize: Documentary - "American Dream"
*Grand Jury Prize: Documentary - "Paris Is Burning"
*Filmmakers Trophy: Dramatic - "Privilege"
*Filmmakers Trophy: Documentary - "American Dream"
*Audience Award: Dramatic - "One Cup of Coffee"
*Audience Award: Documentary - "American Dream"
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "Daughters of the Dust"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - "Christo in Paris"
*Special Jury Recognition - "Straight Out Of Brooklyn"


=1992=

19 January - 27 January

List at sundance.org of award winners: [http://institute.sundance.org/jsps/site.jsp?resource=pag_ex_programs_festival_pastfestivals_1992]

*Grand Jury Prize: Dramatic - "In the Soup"
*Grand Jury Prize: Documentary - "A Brief History of Time"
*Grand Jury Prize: Documentary - "Finding Christa"
*Filmmakers Trophy: Dramatic - "Zebrahead"
*Filmmakers Trophy: Documentary - "A Brief History of Time"
*Audience Award: Dramatic - "The Waterdance"
*Audience Award: Documentary - "Brother's Keeper"
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "Swoon"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - "Shoot for the Contents "
*Waldo Salt Screenwriting Award - "The Waterdance"
*Special Jury Recognition - "The Hours and Times"
*Special Jury Recognition - "My Crasy Life"
*Special Jury Recognition - Seymour Cassel for his performance in "In the Soup"


=1993=

List at sundance.org of award winners: [http://institute.sundance.org/jsps/site.jsp?resource=pag_ex_programs_festival_pastfestivals_1993]

*Grand Jury Prize: Dramatic - "Ruby in Paradise" and "Public Access"
*Grand Jury Prize: Documentary - "Children of Fate"
*Grand Jury Prize: Documentary - ""
*Filmmakers Trophy: Dramatic - "Fly By Night"
*Filmmakers Trophy: Documentary - "Something Within Me"
*Audience Award: Dramatic - "El Mariachi"
*Audience Award: Documentary - "Something Within Me"
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "An Ambush of Ghosts"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - "Children of Fate"
*Waldo Salt Screenwriting Award - "Combination Platter"
*Freedom of Expression Award - "Silverlake Life: The View From Here"
*Special Jury Prize for a First Feature - "Just Another Girl on the I.R.T."
*Special Jury Prize for Distinction - "Lillian"
*Special Jury Prize for Superb Technical Achievement - "Earth and the American Dream"
*Special Jury Prize for Merit - "Something Within Me"


=1994=

List at sundance.org of award winners: [http://institute.sundance.org/jsps/site.jsp?resource=pag_ex_programs_festival_pastfestivals_1994]

*Grand Jury Prize: Dramatic - "What Happened Was"
*Grand Jury Prize: Documentary - "Freedom on My Mind"
*Filmmakers Trophy: Dramatic - "Clerks" by Kevin Smith
*Filmmakers Trophy: Dramatic - "Fresh"
*Filmmakers Trophy: Documentary - ""
*Audience Award: Dramatic - "Spanking the Monkey"
*Audience Award: Documentary - "Hoop Dreams"
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "Suture"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - ""
*Waldo Salt Screenwriting Award - "What Happened Was"
*Freedom of Expression Award - "Dialogues with Madwomen"
*Freedom of Expression Award - "Heart of the Matter"
*Special Jury Recognition for Technical Achievement - "Coming Out Under Fire"
*Special Jury Recognition for Technical Acting - Sean Nelson in "Fresh"
*Special Jury Recognition for Technical Acting - Alicia Witt in "Fun"
*Special Jury Recognition for Technical Acting - Renee Humphrey in "Fun"


=1995=

19 January - 29 January

List at sundance.org of award winners: [http://institute.sundance.org/jsps/site.jsp?resource=pag_ex_programs_festival_pastfestivals_1995]

*Grand Jury Prize: Dramatic - "The Brothers McMullen"
*Grand Jury Prize: Documentary - "Crumb"
*Filmmakers Trophy: Dramatic - "Angela"
*Filmmakers Trophy: Documentary - "Black Is...Black Ain't"
*Audience Award: Dramatic - "Picture Bride"
*Audience Award: Documentary - "Ballot Measure 9"
*Audience Award: Documentary - "Unzipped"
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "Angela"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - "Crumb"
*Waldo Salt Screenwriting Award - "Living in Oblivion"
*Freedom of Expression Award - "When Billy Broke His Head...and Other Tales of Wonder"
*Special Jury Recognition - "Jupiter's Wife"
*Special Jury Recognition for Directing - "Heavy"
*Special Jury Recognition for Directing - "Rhythm Thief"
*Special Recognition in Latin Cinema Award - "Eagles Don't Hunt Flies"
*Special Mention - "Strawberry and Chocolate"
*Special Recognition in Short Filmmaking Award - "The Salesman and Other Adventures"
*Special Recognition in Short Filmmaking Award - "Tom's Flesh"
*Honorable Mentions - "Trevor"
*Honorable Mentions - "Nonnie and Alex"


=1996=

18 January - 28 January

List at sundance.org of award winners: [http://institute.sundance.org/jsps/site.jsp?resource=pag_ex_programs_festival_pastfestivals_1996]

*Grand Jury Prize: Dramatic - "Welcome to the Dollhouse" by Todd Solondz
*Grand Jury Prize: Documentary - ""
*Filmmakers Trophy: Dramatic - "Girls Town"
*Filmmakers Trophy: Documentary - "Cutting Loose"
*Audience Award: Dramatic - "Care of the Spitfire Grill"
*Audience Award: Documentary - ""
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "Color of a Brisk and Leaping Day"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - "Cutting Loose"
*Waldo Salt Screenwriting Award - "Big Night"
*Freedom of Expression Award - "The Celluloid Closet"
*Special Jury Recognition - "When We Were Kings"
*Special Jury Recognition - "Girls Town"
*Special Jury Recognition - "I Shot Andy Warhol"
*Special Recognition in Latin Cinema Award - "Madagascar"
*Special Mention - "Guantanamera (film)"
*Special Mention - "Wild Horses"
*Special Recognition in Short Filmmaking Award - "A Small Domain"
*Honorable Mention - "Pig!"
*Honorable Mention - "Dry Mount"


=1997=

16 January - 26 January

List at sundancechannel.com of award winners: [http://www.sundancechannel.com/festival/history/?sContent=1997]

*Grand Jury Prize: Documentary - "Girls Like Us"
*Grand Jury Prize: Dramatic - "Sunday"
*Audience Award: Documentary - ""
*Audience Award: Dramatic - "Hurricane"
*Filmmakers Trophy: Documentary - "Licensed to Kill"
*Filmmakers Trophy: Dramatic - "In the Company of Men"
*Directing Award: Documentary - "Licensed to Kill"
*Directing Award: Dramatic - "Hurricane"
*Waldo Salt Screenwriting Award - "Sunday"
*Freedom of Expression Award - "Family Name"
*Freedom of Expression Award - "Fear and Learning at Hoover Elementary"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - "My America ...or Honk if You Love Buddha"
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "Hurricane"
*Special Jury: Documentary - ""
*Special Jury Prize for Outstanding Performance - "The House of Yes"
*Short Filmmakers Award: Honorable Mention - "Going All the Way"
*Latin American Cinema Award - "Landscapes of Memory"
*Latin American Cinema Award: Honorable Mention - "Deep Crimson"
*Short Filmmaking Award - "Man About Town"
*Short Filmmaking Award: Honorable Mention - "Birdhouse"
*Short Filmmaking Award: Honorable Mention - "Syphon Gun"


=1998=

15 January - 25 January

A list of the winners can be found [http://www.sundancechannel.com/festival/history/?sContent=1998 here]

*Grand Jury Prize: Dramatic - "Slam"


=1999=

21 January - 31 January

A list of the winners can be found [http://www.sundancechannel.com/festival/history/?sContent=1999 here]

*Grand Jury Prize: Documentary - "American Movie"
*Grand Jury Prize: Dramatic - "Three Seasons"
*Audience Award: Documentary - "Genghis Blues"
*Audience Award: Dramatic - "Three Seasons"
*Documentary Directing Award - Barbara Sonneborn for "Regret to Inform"
*Dramatic Directing Award - Eric Mendelsohn for "Judy Berlin"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - Emiko Omori for "Rabbit in the Moon" and "Regret to Inform"
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Lisa Rinzler for "Three Seasons"
*Freedom of Expression Award - ""
*Waldo Salt Screenwriting Award - Frank Whaley for "Joe the King"
*Audience Award World Cinema - "Run Lola Run" and "Train of Life"


=2000=

A list of the winners can be found [http://www.sundancechannel.com/festival/history/?sContent=2000 here] .

*Grand Jury Prize: Documentary - "Long Night's Journey Into Day"
*Grand Jury Prize: Dramatic - "Girlfight" and "You Can Count on Me"
*Audience Award: Documentary - "Dark Days"
*Audience Award: Dramatic - "Two Family House"
*Documentary Directing Award - "Paragraph 175"
*Dramatic Directing Award - "Girlfight"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - ""
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "Committed"
*Freedom of Expression Award - "Dark Days"
*Waldo Salt Screenwriting Award - Kenneth Lonegran for "You Can Count on Me"
*Audience Award World Cinema - "Saving Grace"
*Special Jury Prize - "The Ballad of Ramblin' Jack"
*Special Jury Prize - ""
*Special Jury Prize - "The Tao of Steve"
*Special Jury Prize - "Songcatcher"
*Special Jury Prize in Latin American Cinema - "Herod's Law"
*Special Jury Prize in Latin American Cinema - "No One Writes to the Colonel"
*Short Filmmaking Award - "Five Feet High and Rising"
*Short Filmmaking Award: Honorable Mention - "The Bats"
*Short Filmmaking Award: Honorable Mention - "Darling International"
*Short Filmmaking Award: Honorable Mention - "The Drowning Room"
*Short Filmmaking Award: Honorable Mention - "Friday"
*Short Filmmaking Award: Honorable Mention - "Hitch"
*Short Filmmaking Award: Honorable Mention - "Ice Fishing"
*Short Filmmaking Award: Honorable Mention - "This is for Betsy Hall"
*Short Filmmaking Award: Honorable Mention - "Titler"


=2001=

18 January - 28 January

The official announcement of the 2001 winners can be found [http://institute.sundance.org/jsps/pag_ex_news.jsp?resource=pag_ex_news_press_release&prl=prl_Archive&sk=qocAa1lGR3Dxdf5n&mbr=pr_prl_Archive_6 here] .

*Grand Jury Prize: Documentary - "Southern Comfort"
*Grand Jury Prize: Dramatic - "The Believer"
*Audience Award: Documentary - "Dogtown and Z-Boys"
*Audience Award: Documentary - "Scout's Honor"
*Audience Award: Dramatic - "Hedwig and the Angry Inch"
*World Cinema Audience Award - "The Road Home"
*Documentary Directing Award - Stacy Peralta director of "Dogtown and Z-Boys"
*Dramatic Directing Award - John Cameron Mitchell director of "Hedwig and the Angry Inch"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - Albert Maysles for ""
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Giles Nuttgens for "The Deep End"
*Freedom of Expression Award - "Scout's Honor"
*Waldo Salt Screenwriting Award - Christopher Nolan for "Memento"
*Special Jury Prize - Tom Wilkinson and Sissy Spacek for "In the Bedroom"
*Special Jury Prize - "Children Underground"
*Special Jury Prize - "Possible Loves"
*Special Jury Prize - "Without a Trace"
*Special Jury Mention - ""
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Gina, An Actress, Age 29"
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Delusions in Modern Primitivism"
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Jigsaw Venus"
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Metropopular"
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Peter Rabbit and the Crucifix"
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Pie Fight '69"
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Sweet"
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Zen and the Art of Landscaping"


=2002=

10 January - 20 January

A list of the winners can be found [http://www.sundancechannel.com/festival/ here]

*Grand Jury Prize: Dramatic - ""
*Audience Award - ""
*Special Jury Prize in Short Filmmaking - "Bus 44"
*Special Jury Prize in Short Filmmaking - ""


=2003=

16 January - 26 January

The official announcement of the 2003 winners can be found [http://festival.sundance.org/2003/awards.html here] .

*Grand Jury Prize: Documentary - "Capturing the Friedmans"
*Grand Jury Prize: Dramatic - "American Splendor"
*Audience Award: Documentary - "My Flesh and Blood"
*Audience Award: Dramatic - "The Station Agent"
*Documentary Directing Award - Jonathan Karsh director of "My Flesh and Blood"
*Dramatic Directing Award - Catherine Hardwicke for "Thirteen"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - "Stevie"
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "Quattro Noza"


=2004=

15 January - 25 January

The official announcement of the 2004 winners can be found [http://festival.sundance.org/2004/awards.html here] .

*Grand Jury Prize: Documentary - "DiG!"
*Grand Jury Prize: Dramatic - "Primer"
*Audience Award: Documentary - "Born into Brothels"
*Audience Award: Dramatic - "Maria Full of Grace"
*World Cinema Audience Award: Documentary - "The Corporation"
*World Cinema Audience Award: Dramatic - "Seducing Doctor Lewis"
*Documentary Directing Award - Morgan Spurlock director of "Super Size Me"
*Dramatic Directing Award - Debra Granik for "Down to the Bone"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - "Imelda"
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "November"
*Freedom of Expression Award - "Repatriation"
*Waldo Salt Screenwriting Award - Larry Gross for "We Don't Live Here Anymore"
*Special Jury Prize - "Farmingville"
*Special Jury Prize - "Brother to Brother"
*Special Jury Prize - Vera Farmiga for her performance in "Down to the Bone"
*Jury Prize in Short Filmmaking - "When the Storm Came"
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Gowanus, Brooklyn"
*Jury Prize in International Short Filmmaking - "Tomo"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Curtis"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Harvie Krumpet"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Krumped"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Papillon D’Amour"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Spokane"
*Sundance Online Film Festival Jury Award (Animation) - "Bathtime in Clerkenwell"
*Sundance Online Film Festival Jury Award (Short Subject) - "Wet Dreams False Images"
*Sundance Online Film Festival Jury Award (New Forms Gallery) - ""
*2004 Alfred P. Sloan Prize - "Primer"


=2005=

20 January - 30 January

The official announcement of the 2005 winners can be found [http://festival.sundance.org/2005/docs/05Awards.pdf here] .

*Grand Jury Prize: Documentary - "Why We Fight"
*Grand Jury Prize: Dramatic - "Forty Shades of Blue"
*World Cinema Jury Prize: Documentary - "Shape of the Moon"
*World Cinema Jury Prize: Dramatic - "The Hero"
*Audience Award: Documentary - "Murderball"
*Audience Award: Dramatic - "Hustle & Flow"
*Audience Award: Dramatic (RU) - "Constantine"
*World Cinema Audience Award: Documentary - ""
*World Cinema Audience Award: Dramatic - "Brothers"
*Documentary Directing Award - Jeff Feuerzeig for "The Devil and Daniel Johnston"
*Dramatic Directing Award - Noah Baumbach for "The Squid and the Whale"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - "The Education of Shelby Knox"
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "Hustle & Flow"
*Waldo Salt Screenwriting Award - Noah Baumbach for "The Squid and the Whale"
*Special Jury Prize for Editing - "Murderball"
*Special Jury Prize - "After Innocence"
*Special Jury Prize for Acting - Amy Adams in "Junebug"
*Special Jury Prize for Acting - Lou Pucci in "Thumbsucker"
*Special Jury Prize for Originality of Vision - Miranda July writer, director, and actor in "Me and You and Everyone We Know"
*Special Jury Prize for Originality of Vision - Rian Johnson director of "Brick"
*Special Jury Prize - "The Liberace of Baghdad"
*Special Jury Prize - "Wall"
*Special Jury Prize - "The Forest For the Trees"
*Special Jury Prize - "Live-In Maid"
*Special Jury Prize (RU) - "Elektra"
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Family Portrait"
*Jury Prize in International Short Filmmaking - "Wasp"
*Shorts Jury Special Recognition - ""
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "One Weekend A Month"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Small Town Secrets"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Victoria Para Chino"
*2005 Alfred P. Sloan Prize - "Grizzly Man"


=2006=

19 January - 29 January

The official announcement of the 2006 winners can be found [http://festival.sundance.org/2006/pdfs/SFF%2006%20Awards%20Release%20FINAL.pdf here] .
*Grand Jury Prize: Documentary - "God Grew Tired of Us"
*Grand Jury Prize: Dramatic - "Quinceañera"
*World Cinema Jury Prize: Documentary - "In The Pit"
*World Cinema Jury Prize: Dramatic - "13 Tzameti"
*Audience Award: Documentary - "God Grew Tired of Us"
*Audience Award: Dramatic - "Quinceañera"
*World Cinema Audience Award: Documentary - "De Nadie"
*World Cinema Audience Award: Dramatic - "No. 2"
*Documentary Directing Award - James Longley director of "Iraq in Fragments"
*Dramatic Directing Award - Dito Montiel for "A Guide to Recognizing Your Saints"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - James Longley for "Iraq in Fragments"
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Tom Richmond for "Right at Your Door"
*Documentary Film Editing - "Iraq in Fragments"
*Waldo Salt Screenwriting Award - Hilary Brougher for "Stephanie Daley"
*Special Jury Prize - "American Blackout"
*Special Jury Prize - "A Guide to Recognizing Your Saints" (for Best Ensemble Performance)
*Special Jury Prize - "In Between Days" (for Independent Vision)
*Special Jury Prize - "Into Great Silence"
*Special Jury Prize - "Dear Pyongyang"
*Special Jury Prize - "Eve & the Fire Horse"
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Bugcrush"
*Jury Prize in Short Filmmaking - "The Wraith of Cobble Hill"
*Jury Prize in International Short Filmmaking - "The Natural Route"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Before Dawn"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Preacher With an Unknown God"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Undressing My Mother"
*2006 Alfred P. Sloan Prize - "The House of Sand"


=2007=

18 January - 28 January

A list of the 2007 winners can be found [http://www.sltrib.com/ci_5105046 here] .

*Grand Jury Prize: Documentary - Manda Bala (Send a Bullet)
*Grand Jury Prize: Dramatic - Padre Nuestro
*Grand Jury Prize: World Cinema Dramatic - Adama Meshuga'at (Sweet Mud)
*Grand Jury Prize: World Cinema Documentary - Vores lykkes fjender (Enemies of Happiness)
*Audience Award: Documentary - Hear and Now
*Audience Award: Dramatic - Grace is Gone
*World Cinema Audience Award: Documentary - In the Shadow of the Moon
*World Cinema Audience Award: Dramatic - Once
*Documentary Directing Award - Sean Fine and Andrea Nix Fine for "War/Dance"
*Dramatic Directing Award - Jeffrey Blitz for "Rocket Science"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - Heloisa Passos for "Manda Bala (Send a Bullet)"
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Benoit Debie for "Joshua"
*Documentary Film Editing - Hibah Sherif Frisina, Charlton McMillan, and Michael Schweitzer for "Nanking"
*Waldo Salt Screenwriting Award: Dramatic - James C. Strouse for "Grace Is Gone"
*Special Jury Prize: Dramatic Performance - Jess Weixler in "Teeth" and Tamara Podemski in "Four Sheets to the Wind"
*Special Jury Prize: Dramatic - Chris Smith, director of "The Pool"
*Special Jury Prize: Documentary - "No End in Sight"
*Special Jury Prize: World Cinema Dramatic - "L' Héritage (The Legacy)"
*Special Jury Prize: World Cinema Documentary - "Hot House"
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Everything Will Be OK"
*Jury Prize in International Short Filmmaking - "The Tube With a Hat"
*Honorable Mentions in Short Filmmaking - "Death to the Tinman", "The Fighting Cholitas", "Men Understand Each Other Better (Mardha Hamdigar Ra Behtar Mifahmand)", "Motodrom", "Spitfire 944", "t.o.m."
*Special Jury Prize in Short Filmmaking - "Freeheld"
*2007 Alfred P. Sloan Prize - "Dark Matter"


=2008=

*Grand Jury Prize: Documentary - "Trouble the Water"cite web|url=http://sundance.org/festival/press_industry/releases/pdf/2008-01-26-Awards.pdf|title=2008 Sundance Film Festival Announces Awards|date=2008-01-26|type=pdf]
*Grand Jury Prize: Dramatic - "Frozen River"
*Grand Jury Prize: World Cinema Documentary - "Man On Wire"
*Grand Jury Prize: World Cinema Dramatic - "King of Ping Pong (Ping Pongkingen)"
*Audience Award: Documentary - "Fields of Fuel"
*Audience Award: Dramatic - "The Wackness"
*World Cinema Audience Award: Documentary - "Man on Wire"
*World Cinema Audience Award: Dramatic - "Captain Abu Raed"
*Directing Award: Documentary - "American Teen"
*Directing Award: Dramatic - "Ballast"
*World Cinema Directing Award: Documentary - ""
*World Cinema Directing Award: Dramatic - "Mermaid (Rusalka)"
*Waldo Salt Screenwriting Award - "Sleep Dealer"
*World Cinema Screenwriting Award - "I Always Wanted to Be a Gangster (J'ai Toujours Rêvé d'Être un Gangster)"
*Documentary Editing Award - ""
*World Cinema Documentary Editing Award - "The Art Star and the Sudanese Twins"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - ""
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "Ballast"
*World Cinema Cinematography Award: Documentary - "Recycle"
*World Cinema Cinematography Award: Dramatic - "King of Ping Pong (Ping Pongkingen)"
*World Cinema Special Jury Prize: Dramatic - "Blue Eyelids (Párpados Azules)"
*Special Jury Prize: Documentary - ""
*Special Jury Prize: Dramatic, The Spirit of Independence - "Anywhere, USA"
*Special Jury Prize: Dramatic, Work by an Ensemble Cast - "Choke"
*Jury Prize in Short Filmmaking - "My Olympic Summer"
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Sikumi (On the Ice)"
*International Jury Prize in International Short Filmmaking - "Soft"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Aquarium"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "August 15th"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "La Corona (The Crown)"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Oiran Lyrics"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Spider"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Suspension"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "W."
*2008 Alfred P. Sloan Prize - "Sleep Dealer"cite web|url=http://sundance.org/festival/press_industry/releases/pdf/2008-01-25-Sloan.pdf|title=Sleep Dealer Wins Alfred P. Sloan Prize at 2008 Sundance Film Festival|date=2008-01-25|type=pdf]

References


Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:

  • List of Sundance Film Festival selections — This is a partial list of films shown at the Sundance Film Festival. =1985= * Blood Simple (Grand Jury Prize) * Seventeen (Grand Jury Prize: Documentary)cite web|url=http://www.imdb.com/title/tt0086290/awards|accessdate=2007 12… …   Wikipedia

  • Sundance Film Festival — The Sundance Film Festival is a film festival that takes place annually in the state of Utah, in the United States. It is the largest independent cinema festival in the U.S. [cite web|author=The Associated Press|title=Sundance Mixed With Stars,… …   Wikipedia

  • 2007 Sundance Film Festival — Infobox Film Festival name = 2007 Sundance Film Festival caption = opening = Chicago 10 cite web|url=http://festival.sundance.org/2007/pdfs/2007SFFONFinal11 16 06.pdf |title=World premiere of Brett Morgen s documentary Chicago 10 to open 2007… …   Wikipedia

  • 2008 Sundance Film Festival — Infobox Film Festival name = 2008 Sundance Film Festival caption = opening = In Bruges closing = CSNY Déjà Vu awardsreceived = awardsgiven = films = directors = producers = writers = starring = host = Sundance Institute date = January 17 27, 2008 …   Wikipedia

  • Toronto International Film Festival — Coordinates: 43°38′48″N 79°23′25″W / 43.64667°N 79.39028°W / 43.64667; 79.39028 TIFF redirects here …   Wikipedia

  • Cannes Film Festival — Infobox Film Festival name = Cannes Film Festival caption = Festival logo number = location = Cannes, France language = International website = http://www.festival cannes.comThe Cannes Film Festival ( fr. le Festival de Cannes), founded in 1946,… …   Wikipedia

  • List of film awards — This is a list of groups, organizations and festivals that recognize achievements in cinema, usually by awarding various prizes. The awards sometimes also have popular unofficial names (such as the Oscar for Hollywood s Academy Awards), which are …   Wikipedia

  • List of Quill and Dagger members — The Quill and Dagger Society, founded at Cornell University in 1893, selects new undergraduate members in the spring of their junior year or fall of their senior year. A small number of honorary members have been selected since the society s… …   Wikipedia

  • List of University of Wisconsin-Milwaukee people — Notable alumni = Academics * Alok R. Chaturvedi ( 89 Ph.D. MIS), Professor of MIS, Founder and the Director of SEAS Laboratory at the Krannert School of Management, Purdue University. * Keith E. Hamm ( 77 PhD Political Science), Political… …   Wikipedia

  • List of films considered the best — For films that had the highest box office receipts, see List of highest grossing films. While there is no general agreement upon the greatest film, many publications and organizations have tried to determine the films considered the best. The… …   Wikipedia


Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”

We are using cookies for the best presentation of our site. Continuing to use this site, you agree with this.