Minnesota House of Representatives


Minnesota House of Representatives
Minnesota House of Representatives
Minnesota State Legislature
Type
Type Lower house
Term limits None
New session started January 4, 2011
Leadership
Speaker of the House Kurt Zellers, (R)
since January 4, 2011
Majority Leader Matt Dean, (R)
since January 4, 2011
Minority Leader Paul Thissen, (DFL)
since January 4, 2011
Structure
Members 134
Political groups Republican Party (72)
Democratic-Farmer-Labor Party (62)
Length of term 2 years
Authority Article IV, Minnesota Constitution
Salary $31,140.90/year + per diem
Elections
Last election November 2, 2010
(134 seats)
Next election November 6, 2012
(134 seats)
Redistricting Legislative Control
Meeting place
House Chamber, Minnesota State Capitol.jpg
House of Representatives Chamber
Minnesota State Capitol
St. Paul, Minnesota
Website
Minnesota House of Representatives
Minnesota

This article is part of the series:
Politics and government of
Minnesota



Other countries · Atlas
Politics portal
view · talk · edit

The Minnesota House of Representatives is the lower house in the Minnesota State Legislature. There are 134 members elected to two-year terms, twice the number of members in the Minnesota Senate. Each senate district is divided in half and given the suffix A or B (for example, House district 32B is geographically within Senate district 32). Both chambers of the legislature meet between January and the third Monday in May each year, not to exceed 120 days per biennium. House floor sessions are held inside the Minnesota State Capitol building in Saint Paul, Minnesota. Offices of all its members are in the State Office Building, connected by tunnel just to the west of the Capitol. Often referred to as the S.O.B. by members and staff, it is in this building where most House committee hearings are held.

Following the 2004 election, a significant Republican majority of 81–53 was reduced to 68–66. In 2006, the tide turned even further, with the Democratic-Farmer-Labor Caucus (DFL) gaining an 85–49 majority. Shortly following the election, State Representative Mark Olson was suspended from the Republican Caucus and declared himself a member of an Independent-Republican Caucus bringing the chamber’s affiliation to 85–48–1. In 2008 the DFL added two more seats to their caucus, and Republicans reclaimed Olson's Seat bringing the 2009-10 total to 87-47.

In the 2010 election, Republicans won a majority of 72-62, and chose Kurt Zellers to be their Speaker.[1]

Contents

Composition

Affiliation Party
(Shading indicates majority caucus)
Total
Republican Democratic-Farmer-Labor Vacant
End of previous legislature 47 87 134 0
Begin 72 62 134 0
January 13, 2011[2] 61 133 1
February 15, 2011[3] 62 134 0
October 18, 2011[4] 61 133 1
Latest voting share 54.1% 45.9%

Leadership

Speaker
Kurt Zellers (R-Maple Grove)
Majority Leader
Matt Dean (R-Dellwood)
Minority Leader
Paul Thissen (DFL-Minneapolis)

Members, 2011-2012

District Name Party Residence First elected
1A Dan Fabian Rep Roseau 2010
1B Debra Kiel Rep Crookston 2010
2A Kent Eken DFL Twin Valley 2002
2B David Hancock Rep Bemidji 2010
3A Tom Anzelc DFL Balsam Township 2006
3B Carolyn McElfatrick Rep Deer River 2010
4A John Persell DFL Bemidji 2008
4B Larry Howes Rep Walker 1998
5A Tom Rukavina DFL Virginia 1986
5B Carly Melin DFL Hibbing 2011
6A David Dill DFL Crane Lake 2002
6B Mary Murphy DFL Hermantown 1976
7A Thomas Huntley DFL Duluth 1992
7B Kerry Gauthier DFL Duluth 2010
8A Bill Hilty DFL Finlayson 1996
8B Roger Crawford Rep Mora 2010
9A Morrie Lanning Rep Moorhead 2002
9B Paul Marquart DFL Dilworth 2000
10A Bud Nornes Rep Fergus Falls 1996
10B Mark Murdock Rep Ottertail 2008
11A Torrey Westrom Rep Elbow Lake 1996
11B Mary Franson Rep Alexandria 2010
12A John Ward DFL Brainerd 2006
12B Mike LeMieur Rep Little Falls 2010
13A Paul Anderson Rep Starbuck 2008
13B Bruce Vogel Rep Willmar 2010
14A Tim O'Driscoll Rep Sartell 2010
14B Larry Hosch DFL St. Joseph 2004
15A Steve Gottwalt Rep St. Cloud 2006
15B King Banaian Rep St. Cloud 2010
16A Sondra Erickson Rep Princeton 1998
16B Mary Kiffmeyer Rep Big Lake 2008
17A Kurt Daudt Rep Crown 2010
17B Bob Barrett Rep Shafer 2010
18A Ron Shimanski Rep Silver Lake 2006
18B Dean Urdahl Rep Grove City 2002
19A Bruce Anderson Rep Buffalo Township 1994
19B Joe McDonald Rep Delano 2010
20A Andrew Falk DFL Murdock 2008
20B Lyle Koenen DFL Clara City 2002
21A Chris Swedzinski Rep Ghent 2010
21B Paul Torkelson Rep St. James 2008
22A Joe Schomacker Rep Luverne 2010
22B Rod Hamilton Rep Mountain Lake 2004
23A Terry Morrow DFL St. Peter 2006
23B Kathy Brynaert DFL Mankato 2006
24A Bob Gunther Rep Fairmont 1994
24B Tony Cornish Rep Good Thunder 2002
25A Glenn Gruenhagen Rep Glencoe 2010
25B Kelby Woodard Rep Belle Plaine 2010
26A Kory Kath DFL Owatonna 2008
26B Patti Fritz DFL Faribault 2004
27A Rich Murray Rep Albert Lea 2010
27B Jeanne Poppe DFL Austin 2004
28A Tim Kelly Rep Red Wing 2008
28B Steve Drazkowski Rep Wabasha 2006
29A Duane Quam Rep Byron 2010
29B Kim Norton DFL Rochester 2006
30A Tina Liebling DFL Rochester 2004
30B Mike Benson Rep Rochester 2010
31A Gene Pelowski DFL Winona 1986
31B Greg Davids Rep Preston 1990
32A Joyce Peppin Rep Rogers 2004
32B Kurt Zellers Rep Maple Grove 2002
33A Steve Smith Rep Mound 1990
33B Connie Doepke Rep Wayzata 2008
34A Ernie Leidiger Rep Mayer 2010
34B Joe Hoppe Rep Chaska 2002
35A Michael Beard Rep Shakopee 2002
35B Mark Buesgens Rep Jordan 1998
36A Mary Liz Holberg Rep Lakeville 1998
36B Pat Garofalo Rep Farmington 2004
37A Tara Mack Rep Apple Valley 2008
37B Kurt Bills Rep Rosemount 2010
38A Diane Anderson Rep Eagan 2010
38B Doug Wardlow Rep Eagan 2010
39A Rick Hansen DFL South Saint Paul 2004
39B Joe Atkins DFL Inver Grove Heights 2002
40A Pam Myhra Rep Burnsville 2010
40B Ann Lenczewski DFL Bloomington 1998
41A Keith Downey Rep Edina 2008
41B Pat Mazorol Rep Bloomington 2010
42A Kirk Stensrud Rep Eden Prairie 2010
42B Jenifer Loon Rep Eden Prairie 2008
43A Sarah Anderson Rep Plymouth 2006
43B John Benson DFL Minnetonka 2006
44A Steve Simon DFL St. Louis Park 2004
44B Ryan Winkler DFL Golden Valley 2006
45A Sandra Peterson DFL New Hope 2004
45B Lyndon Carlson DFL Brooklyn Center 1972
46A Michael Nelson DFL Brooklyn Park 2002
46B Debra Hilstrom DFL Brooklyn Center 2000
47A Denise Dittrich DFL Champlin 2004
47B Melissa Hortman DFL Brooklyn Park 2004
48A Tom Hackbarth Rep Cedar 1994
48B Jim Abeler Rep Anoka 1998
49A Peggy Scott Rep Andover 2008
49B Branden Petersen Rep Andover 2010
50A Carolyn Laine DFL Columbia Heights 2006
50B Kate Knuth DFL New Brighton 2006
51A Tim Sanders Rep Blaine 2008
51B Tom Tillberry DFL Fridley 2006
52A Bob Dettmer Rep Forest Lake 2006
52B Matt Dean Rep Dellwood 2004
53A Linda Runbeck Rep Circle Pines 1988
53B Carol McFarlane Rep White Bear Lake 2006
54A Mindy Greiling DFL Roseville 1992
54B Bev Scalze DFL Little Canada 2004
55A Leon Lillie DFL North Saint Paul 2004
55B Nora Slawik DFL Maplewood 1996
56A Kathy Lohmer Rep Lake Elmo 2010
56B Andrea Kieffer Rep Woodbury 2010
57A John Kriesel Rep Cottage Grove 2010
57B Denny McNamara Rep Hastings 2002
58A Joe Mullery DFL Minneapolis 1996
58B Bobby Joe Champion DFL Minneapolis 2008
59A Diane Loeffler DFL Minneapolis 2004
59B Phyllis Kahn DFL Minneapolis 1972
60A Marion Greene DFL Minneapolis 2010
60B Frank Hornstein DFL Minneapolis 2002
61A Karen Clark DFL Minneapolis 1980
61B Vacant
62A Jim Davnie DFL Minneapolis 2000
62B Jean Wagenius DFL Minneapolis 1986
63A Paul Thissen DFL Minneapolis 2002
63B Linda Slocum DFL Richfield 2006
64A Erin Murphy DFL Saint Paul 2006
64B Michael Paymar DFL Saint Paul 1996
65A Rena Moran DFL Saint Paul 2010
65B Carlos Mariani DFL Saint Paul 1990
66A John Lesch DFL Saint Paul 2002
66B Alice Hausman DFL Saint Paul 1988
67A Tim Mahoney DFL Saint Paul 1998
67B Sheldon Johnson DFL Saint Paul 2000

Previous sessions

  • Minnesota House of Representatives 2009-2010 Session
  • Minnesota House of Representatives 2007-2008 Session
  • Minnesota House of Representatives 2005-2006 Session
  • Minnesota House of Representatives 2003-2004 Session
  • Minnesota House of Representatives 2001-2002 Session

See also

References

  1. ^ Rep. Kurt Zellers, Maple Grove, chosen speaker by fellow Republicans.
  2. ^ Democrat Tony Sertich (District 5B) appointed as Commissioner of the Iron Range Resources and Rehabilitation Board.
  3. ^ Democrat Carly Melin wins special election to succeed Sertich.
  4. ^ Democrat Jeff Hayden (District 61B) wins special election to the Senate.

External links


Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries: