Members of the Pennsylvania House of Representatives


Members of the Pennsylvania House of Representatives
Pennsylvania House Districts colored by party:
  Republican representative
  Democratic representative

As of January 4, 2011

District Representative Party Residence Counties Represented
1 Pat Harkins Democratic Erie Erie
2 Florindo Fabrizio Democratic Erie Erie
3 John Hornaman Democratic Millcreek Township Erie
4 Curt Sonney Republican Harborcreek Township Erie
5 John Evans Republican Washington Township Crawford, Erie
6 Brad Roae Republican East Mead Township Crawford
7 Mark Longietti Democratic Sharpsville Mercer
8 Dick Stevenson Republican Grove City Mercer, Butler
9 Chris Sainato Democratic New Castle Beaver, Lawrence
10 Jaret Gibbons Democratic Ellwood City Beaver, Butler, Lawrence
11 Brian L. Ellis Republican Meridian Butler
12 Daryl Metcalfe Republican Cranberry Township Butler
13 John Lawrence Republican Franklin Township Chester
14 Jim E. Marshall Republican Beaver Falls Beaver
15 Jim Christiana Republican Beaver Beaver
16 Robert F. Matzie Democratic Ambridge Allegheny, Beaver
17 Michele Brooks Republican Jamestown Crawford, Lawrence, Mercer
18 Gene DiGirolamo Republican Bensalem Bucks
19 Jake Wheatley Democratic Pittsburgh Allegheny
20 Adam Ravenstahl Democratic Pittsburgh Allegheny
21 Dom Costa Democratic Pittsburgh Allegheny
22 Chelsa Wagner Democratic Pittsburgh Allegheny
23 Dan Frankel Democratic Pittsburgh Allegheny
24 Joseph Preston, Jr. Democratic Pittsburgh Allegheny
25 Joe Markosek Democratic Monroeville Allegheny, Westmoreland
26 Tim Hennessey Republican Pottstown Chester
27 Daniel J. Deasy Democratic Pittsburgh Allegheny
28 Mike Turzai Republican Bradfordwoods Allegheny
29 Bernie O'Neill Republican Warminster Bucks
30 Randy Vulakovich Republican Shaler Township Allegheny
31 Steve Santarsiero Democratic Lower Makefield Township Bucks
32 Anthony M. DeLuca Democratic Verona Allegheny
33 Frank Dermody Democratic Oakmont Allegheny
34 Paul Costa Democratic Pittsburgh Allegheny
35 Marc Gergely Democratic White Oak Allegheny
36 Harry Readshaw Democratic Pittsburgh Allegheny
37 Tom Creighton Republican Rapho Township Lancaster
38 Bill Kortz Democratic Dravosburg Allegheny
39 Rick Saccone Republican Elizabeth Allegheny, Washington
40 John A. Maher Republican Upper St. Clair Allegheny, Washington
41 Ryan Aument Republican Landisville Lancaster
42 Matt Smith Democratic Mt. Lebanon Allegheny
43 Scott W. Boyd Republican West Lampeter Township Lancaster
44 Mark Mustio Republican Moon Township Allegheny
45 Nick Kotik Democratic Robinson Township Allegheny
46 Jesse J. White Democratic Cecil Township Allegheny, Beaver, Washington
47 Keith J. Gillespie Republican York York
48 Brandon P. Neuman Democratic North Strabane Township Washington
49 Peter J. Daley Democratic Donora Fayette, Washington
50 Bill DeWeese Democratic Waynesburg Fayette, Greene, Washington
51 Tim Mahoney Democratic Uniontown Fayette
52 Deberah Kula Democratic North Union Township Fayette, Westmoreland
53 Robert Godshall Republican Franconia Township Montgomery
54 Eli Evankovich Republican Murrysville Armstrong, Westmoreland
55 Joe Petrarca Democratic Vandergrift Armstrong, Westmoreland
56 George Dunbar Republican Penn Township Westmoreland
57 Tim Krieger Republican Delmont Westmoreland
58 Ted Harhai Democratic Monessen Fayette, Westmoreland
59 Mike Reese Republican Mount Pleasant Township Fayette, Westmoreland
60 Jeff Pyle Republican Ford City Armstrong, Indiana
61 Kate Harper Republican Lower Gwynedd Township Montgomery
62 Dave L. Reed Republican Indiana Indiana
63 Donna Oberlander Republican Clarion Armstrong, Clarion
64 Scott Hutchinson Republican Oil City Butler, Venango
65 Kathy Rapp Republican Warren Forest, McKean, Warren
66 Sam Smith Republican Punxsutawney Armstrong, Indiana, Jefferson
67 Martin Causer Republican Port Allegany Cameron, McKean, Potter
68 Matt E. Baker Republican Wellsboro Bradford, Tioga
69 Carl Walker Metzgar Republican Berlin Bedford, Somerset
70 Matthew D. Bradford Democratic Worcester Township Montgomery
71 Bryan Barbin Democratic Johnstown Cambria
72 Frank Burns Democratic East Taylor Township, PA Cambria, Somerset
73 Gary Haluska Democratic Patton Cambria
74 Camille George Democratic Houtzdale Clearfield
75 Matt Gabler Republican DuBois Clearfield, Elk
76 Michael Hanna Democratic Lock Haven Centre, Clinton
77 Scott Conklin Democratic Rush Township Centre
78 Dick Hess Republican Bedford Bedford, Fulton, Huntingdon
79 Richard Geist Republican Altoona Blair
80 Jerry Stern Republican Martinsburg Blair
81 Mike Fleck Republican Three Springs Blair, Huntingdon, Mifflin
82 Adam Harris Republican Mifflintown Juniata, Mifflin, Snyder
83 Richard Mirabito Democratic Williamsport Lycoming
84 Garth Everett Republican Muncy Lycoming
85 Fred Keller Republican Middlecreek Township Snyder, Union
86 Mark Keller Republican New Bloomfield Franklin, Perry
87 Glen Grell Republican Hampden Township Cumberland
88 Sheryl M. Delozier Republican Lower Allen Township Cumberland
89 Rob Kauffman Republican Chambersburg Cumberland, Franklin
90 Todd Rock Republican Mont Alto Franklin
91 Dan Moul Republican Conewago Township Adams, Franklin
92 Scott Perry Republican Carroll Township Cumberland, York
93 Ron E. Miller Republican Jacobus York
94 Stan Saylor Republican Red Lion York
95 Eugene DePasquale Democratic West Manchester Township York
96 Mike Sturla Democratic Lancaster Lancaster
97 John C. Bear Republican Lancaster Lancaster
98 David Hickernell Republican West Donegal Township Dauphin, Lancaster
99 Gordon Denlinger Republican Ephrata Lancaster
100 Bryan Cutler Republican Quarryville Lancaster
101 Mauree Gingrich Republican Palmyra Lebanon
102 RoseMarie Swanger Republican North Lebanon Township Lebanon
103 Ron Buxton Democratic Harrisburg Dauphin
104 Sue Helm Republican Susquehanna Township Dauphin
105 Ron Marsico Republican Harrisburg Dauphin
106 John D. Payne Republican Hummelstown Dauphin
107 Kurt A. Masser Republican Ralpho Township Columbia, Montour, Northumberland
108 Lynda Schlegel-Culver Republican Rockefeller Township Northumberland, Snyder
109 David R. Millard Republican Berwick Columbia
110 Tina Pickett Republican Towanda Bradford, Sullivan, Susquehanna
111 Sandra Major Republican Montrose Susquehanna, Wayne, Wyoming
112 Ken Smith Democratic Dunmore Lackawanna
113 Kevin P. Murphy Democratic Scranton, PA Lackawanna
114 Sid Michaels Kavulich Democratic Taylor Lackawanna, Luzerne, Susquehanna, Wyoming
115 Edward Staback Democratic Olyphant Lackawanna, Wayne
116 Tarah Toohil Republican Butler Township Luzerne
117 Karen Boback Republican Harveys Lake Columbia, Luzerne, Wyoming
118 Mike Carroll Democratic Avoca Luzerne, Monroe
119 Gerald R. Mullery Democratic Newport Township Luzerne
120 Phyllis Mundy Democratic Kingston Luzerne
121 Eddie Day Pashinski Democratic Wilkes Barre Luzerne
122 Doyle Heffley Republican Lower Towamensing Township Carbon
123 Neal Goodman Democratic Mahanoy City Schuylkill
124 Jerry Knowles Republican Tamaqua, Pennsylvania Berks, Schuylkill
125 Mike Tobash Republican Pottsville Berks, Schuylkill
126 Dante Santoni, Jr. Democratic Reading Berks
127 Tom Caltagirone Democratic Reading Berks
128 Mark M. Gillen Republican Mohnton Berks
129 Jim A. Cox Republican Sinking Spring Berks
130 David M. Maloney Republican Boyertown Berks
131 Justin Simmons Republican Coopersburg Lehigh, Northampton
132 Jennifer Mann Democratic Allentown Lehigh
133 Joe Brennan Democratic Fountain Hill Lehigh, Northampton
134 Doug Reichley Republican Emmaus Berks, Lehigh
135 Steve Samuelson Democratic Bethlehem Lehigh, Northampton
136 Robert L. Freeman Democratic Easton Northampton
137 Joe Emrick Republican Nazareth Northampton
138 Marcia Hahn Republican Northampton
139 Michael Peifer Republican Honesdale Monroe, Pike, Wayne
140 John Galloway Democratic Bristol Bucks
141 Tina M. Davis Democratic Levittown Bucks
142 Frank Farry Republican Langhorne Bucks
143 Marguerite Quinn Republican Doylestown Bucks
144 Kathy Watson Republican Warminster Bucks
145 Paul Clymer Republican Sellersville Bucks
146 Tom Quigley Republican Pottstown Montgomery
147 Marcy Toepel Republican Douglass Township Montgomery
148 Michael F. Gerber Democratic Whitpain Township Montgomery
149 Tim Briggs Democratic Upper Merion Township Montgomery
150 Mike Vereb Republican West Norriton Township Montgomery
151 Todd Stephens Republican Horsham Township Montgomery
152 Tom Murt Republican Hatboro Montgomery, Philadelphia
153 Josh Shapiro Democratic Abington Township Montgomery
154 Lawrence Curry Democratic Jenkintown Montgomery, Philadelphia
155 Curt Schroder Republican East Brandywine Township Chester
156 Dan Truitt Republican West Chester Chester
157 Warren Kampf Republican Paoli Chester, Montgomery
158 L. Chris Ross Republican Kennett Square Chester
159 Thaddeus Kirkland Democratic Chester Delaware
160 Stephen Barrar Republican Aston Chester, Delaware
161 Joe Hackett Republican Ridley Township Delaware
162 Nick Miccarelli Republican Ridley Park Delaware
163 Nicholas Micozzie Republican Upper Darby Township Delaware
164 Margo L. Davidson Democratic Upper Darby Township Delaware
165 Bill Adolph, Jr. Republican Springfield Delaware
166 Greg Vitali Democratic Havertown Delaware
167 Duane Milne Republican West Chester Chester
168 Tom Killion Republican Newtown Square Chester, Delaware
169 Dennis O'Brien Republican Philadelphia Philadelphia
170 Brendan F. Boyle Democratic Philadelphia Montgomery, Philadelphia
171 Kerry Benninghoff Republican Bellefonte Centre, Mifflin
172 Kevin J. Boyle Democratic Philadelphia Philadelphia
173 Michael McGeehan Democratic Philadelphia Philadelphia
174 John Sabatina, Jr. Democratic Philadelphia Philadelphia
175 Mike O'Brien Democratic Philadelphia Philadelphia
176 Mario Scavello Republican Mount Pocono Monroe
177 John Taylor Republican Philadelphia Philadelphia
178 Scott Petri Republican New Hope Bucks
179 Tony Payton Democratic Philadelphia Philadelphia
180 Angel Cruz Democratic Philadelphia Philadelphia
181 Curtis Thomas Democratic Philadelphia Philadelphia
182 Babette Josephs Democratic Philadelphia Philadelphia
183 Julie Harhart Republican North Catasauqua Lehigh, Northampton
184 William F. Keller Democratic Philadelphia Philadelphia
185 Maria Donatucci Democratic Philadelphia Delaware, Philadelphia
186 Kenyatta Johnson Democratic Philadelphia Philadelphia
187 Gary Day Republican Heidelberg Township Berks, Lehigh
188 James Roebuck, Jr. Democratic Philadelphia Philadelphia
189 Rosemary M. Brown Republican Middle Smithfield Township Monroe, Pike
190 Vanessa L. Brown Democratic Philadelphia Delaware, Philadelphia
191 Ronald Waters Democratic Philadelphia Delaware, Philadelphia
192 Louise Bishop Democratic Philadelphia Philadelphia
193 Will Tallman Republican Reading Township Adams, York
194 Pamela A. Delssio Democratic Philadelphia Montgomery, Philadelphia
195 Michelle F. Brownlee Democratic Philadelphia Philadelphia
196 Seth Grove Republican Dover Township York
197 Jewell Williams Democratic Philadelphia Philadelphia
198 Rosita Youngblood Democratic Philadelphia Philadelphia
199 Stephen Bloom Republican Carlisle Cumberland
200 Cherelle Parker Democratic Philadelphia Philadelphia
201 John L. Myers Democratic Philadelphia Philadelphia
202 Mark Cohen Democratic Philadelphia Philadelphia
203 Dwight E. Evans Democratic Philadelphia Philadelphia


Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:

  • Speaker of the Pennsylvania House of Representatives — The speaker of the Pennsylvania House of Representatives holds the oldest state wide elected office in the Commonwealth of Pennsylvania [ [http://www.legis.state.pa.us/WU01/VC/visitor info/blue/house.htm Pennsylvania House of Representatives web… …   Wikipedia

  • Pennsylvania House of Representatives — Pennsylvania State House and Pennsylvania House redirect here. For the building in Philadelphia, see Independence Hall. For the former hotel in Ohio, see Pennsylvania House (Springfield, Ohio). Pennsylvania House of Representatives Pennsylvania… …   Wikipedia

  • Pennsylvania House of Representatives elections, 2006 — The 2006 Elections for the Pennsylvania House of Representatives were held on November 7, 2006, with all districts being contested.cite web last = first = authorlink = coauthors = title = 2006 General Election work = Commonwealth of PA Elections… …   Wikipedia

  • The Pennsylvania State University — The Dickinson School of Law Motto Making Life Better Established 1834 Type …   Wikipedia

  • The Pennsylvania Society — Date(s) Second weekend in December Frequency annual Location(s) New York City Inaugurated 1899 …   Wikipedia

  • Members of the 110th United States Congress — The One Hundred Tenth United States Congress was the meeting of the legislative branch of the United States federal government, between January 3, 2007, and January 3, 2009, during the last two years of the second term of President George W. Bush …   Wikipedia

  • Members of the 110th United States Senate — The One Hundred Tenth United States Senate was the meeting of the Senate of the United States federal government, between January 3, 2007, and January 3, 2009, during the last two years of the second term of President George W. Bush. Although the …   Wikipedia

  • Members of the Council on Foreign Relations — Main article: Council on Foreign Relations There are two types of Council on Foreign Relations membership: life, and term membership, which lasts for five years and is available to those between the ages of 30 and 36 at the time of their… …   Wikipedia

  • The Pennsylvania State University — Dickinson School of Law — Infobox University | image size =230px name = The Pennsylvania State University Dickinson School of Law motto = We Are... Penn State established = 1834 type = Public dean = Philip McConnaughay| city = University Park and Carlisle state =… …   Wikipedia

  • Ohio House of Representatives membership, 126th General Assembly — The 126th Ohio General Assembly comprised the state legislature of the U.S. state of Ohio. The Ohio House of Representatives is the lower house of the Ohio General Assembly. Every two years, all of the house seats come up for election. The 126th… …   Wikipedia