Cross-country skiing at the 1984 Winter Paralympics


Cross-country skiing at the 1984 Winter Paralympics
Cross-country skiing
at the III Paralympic Winter Games
Cross-country skiing - Paralympic pictogram.png
«1980 1988»

Cross-country skiing at the 1984 Winter Paralympics consisted of 35 events, 23 for men and 12 for women.

Contents

Medal table

[1]

Rank Nation Gold medal blank.svg Silver medal blank.svg Bronze medal blank.svg Total
1  Finland (FIN) 12 9 6 27
2  Austria (AUT) 8 8 5 21
3  Norway (NOR) 6 3 2 11
4  West Germany (FRG) 3 8 2 13
5  Poland (POL) 3 2 4 9
6  France (FRA) 2 0 0 2
7  Sweden (SWE) 1 1 4 6
8  Switzerland (SUI) 0 3 9 12
9  United States (USA) 0 1 0 1
10  Great Britain (GBR) 0 0 1 1
Total 35 35 33 103

Medal summary

The competition events were:

  • 2.5 km: - women
  • 5 km: men - women
  • 10 km: men - women
  • 20 km: men
  • 3x2.5 km relay: men
  • 3x5 km relay: - women
  • 4x5 km relay: men - women
  • 4x10 km relay: men

Each event had separate standing, sitting, or visually impaired classifications:

  • LW2 - standing: single leg amputation above the knee
  • LW 3 - standing: double leg amputation below the knee, mild cerebral palsy, or equivalent impairment
  • LW4 - standing: single leg amputation below the knee
  • LW5/7 - standing: double arm amputation
  • LW6/8 - standing: single arm amputation
  • LW9 - standing: amputation or equivalent impairment of one arm and one leg
  • Gr I - sitting: paraplegia with no or some upper abdominal function and no functional sitting balance
  • Gr II - sitting: paraplegia with fair functional sitting balance
  • B1 - visually impaired: no functional vision
  • B2 - visually impaired: up to ca 3-5% functional vision

Men's events

Event Class Gold Silver Bronze
5 km - short distance Gr I
details
 Reinhold Sager
Austria (AUT)
 Adolf Stuber
West Germany (FRG)
 Peter Gilomen
Switzerland (SUI)
Gr II
details
 Georg Freund
Austria (AUT)
 Siegwald Mussger
Austria (AUT)
 Josef Dietziker
Switzerland (SUI)
LW2
details
 Pertti Sankilampi
Finland (FIN)
 Samuli Kaemi
Finland (FIN)
 Ari Mustonen
Finland (FIN)
LW3
details
 Marianne Niedzwiadek
Poland (POL)
 Kazimierz Wyszowski
Poland (POL)
 Czeslav Kwiatkowski
Poland (POL)
LW4
details
 Veikko Jantunen
Finland (FIN)
 Svein Lilleberg
Norway (NOR)
 Reinhold Schwer
West Germany (FRG)
LW5/7
details
 Pierre Delaval
France (FRA)
 Frank Rawiel
West Germany (FRG)
 Horst Morokutti
Austria (AUT)
LW9
details
 Ludwig Wagner
West Germany (FRG)
 Armin Arnold
Switzerland (SUI)
 Peter Kieweg
Austria (AUT)
10 km - short distance B1
details
 Hans Anton Aalien
Norway (NOR)
 Martti Juntunen
Finland (FIN)
 Peter Young
Great Britain (GBR)
B2
details
 Terje Loevaas
Norway (NOR)
 Gorm Borgersen
Norway (NOR)
 Morten Langeroed
Norway (NOR)
LW6/8
details
 Jouko Grip
Finland (FIN)
 Kimmo Kettunen
Finland (FIN)
 Heikki Miettinen
Finland (FIN)
10 km - middle distance B1
details
 Hans Anton Aalien
Norway (NOR)
 Martti Juntunen
Finland (FIN)
 Mauno Sulisalo
Finland (FIN)
B2
details
 Terje Loevaas
Norway (NOR)
 Morten Langeroed
Norway (NOR)
 Gorm Borgersen
Norway (NOR)
Gr I
details
 Reinhold Sager
Austria (AUT)
 Adolf Stuber
West Germany (FRG)
 Heinz Frei
Switzerland (SUI)
Gr II
details
 Georg Freund
Austria (AUT)
 Siegwald Mussger
Austria (AUT)
 Josef Dietziker
Switzerland (SUI)
LW2
details
 Samuli Kaemi
Finland (FIN)
 Pertti Sankilampi
Finland (FIN)
 Tauno Seppaenen
Finland (FIN)
LW3
details
 Marianne Niedzwiadek
Poland (POL)
 Kazimierz Wyszowski
Poland (POL)
 Czeslav Kwiatkowski
Poland (POL)
LW4
details
 Svein Lilleberg
Norway (NOR)
 Reinhold Schwer
West Germany (FRG)
 Veikko Jantunen
Finland (FIN)
LW5/7
details
 Pierre Delaval
France (FRA)
 Horst Morokutti
Austria (AUT)
 Frank Rawiel
West Germany (FRG)
LW9
details
 Ludwig Wagner
West Germany (FRG)
 Armin Arnold
Switzerland (SUI)
 Peter Kieweg
Austria (AUT)
20 km - middle distance LW6/8
details
 Jouko Grip
Finland (FIN)
 Theo Feger
West Germany (FRG)
 Rune Karlsson
Sweden (SWE)
3×2.5 km relay Gr I-II
details
 Austria (AUT)
Hermann Gaun
Josef Siebenhofer
Reinhold Wessely
 Austria (AUT)
Hermann Gaun
Josef Siebenhofer
Reinhold Wessely
 Switzerland (SUI)
Josef Dietziker
Heinz Frei
Peter Gilomen
4×5 km relay LW2-9
details
 Finland (FIN)
Samuli Kaemi
Lauri Moilanen
Pertti Sankilampi
Erkki Seppaenen
 Finland (FIN)
Samuli Kaemi
Lauri Moilanen
Pertti Sankilampi
Erkki Seppaenen
 Sweden (SWE)
Allan Danielsson
Kent Engstroem
Rune Karlsson
Bertil Lundmark
4×10 km relay B1-2
details
 Norway (NOR)
Hans Anton Aalien
Gorm Borgersen
Terje Loevaas
Olai Myklebust
 Finland (FIN)
Ismo Alanko
Martti Juntunen
Mauno Sulisalo
Teuvo Talmia
 Sweden (SWE)
Yngve Eriksson
Ove Karlsson
Ake Pettersson
George Witthof

Women's events

Event Class Gold Silver Bronze
2.5 km - short distance Gr II
details
 Hildegard Fetz
Austria (AUT)
 Johanna Ratzinger
Austria (AUT)
 Karoline Pavlicek
Switzerland (SUI)
5 km - short distance B1
details
 Kirsti Pennanen
Finland (FIN)
 Margret Heger
Austria (AUT)
 Marianne Edfeldt
Sweden (SWE)
B2
details
 Kyllikki Luhtapuro
Finland (FIN)
 Desiree Johansson
Sweden (SWE)
 Tarja Hovinen
Finland (FIN)
LW4
details
 Liisa Maekelae
Finland (FIN)
 Anneliese Tenzler
West Germany (FRG)
 Monika Waelti
Switzerland (SUI)
LW6/8
details
 Alli Hatva
Finland (FIN)
 Dorothea Neuweiler
West Germany (FRG)
 Barbara Chmielecka
Poland (POL)
5 km - middle distance Gr II
details
 Hildegard Fetz
Austria (AUT)
 Johanna Ratzinger
Austria (AUT)
 Karoline Pavlicek
Switzerland (SUI)
10 km - middle distance B1
details
 Kirsti Pennanen
Finland (FIN)
 Margret Heger
Austria (AUT)
 Doris Campbell
Austria (AUT)
B2
details
 Desiree Johansson
Sweden (SWE)
 Kyllikki Luhtapuro
Finland (FIN)
 Renata Hoenisch
Austria (AUT)
LW4
details
 Anneliese Tenzler
West Germany (FRG)
 Liisa Maekelae
Finland (FIN)
 Monika Waelti
Switzerland (SUI)
LW6/8
details
 Alli Hatva
Finland (FIN)
 Dorothea Neuweiler
West Germany (FRG)
 Barbara Chmielecka
Poland (POL)
3×5 km relay LW2-9
details
 Poland (POL)
Barbara Chmielecka
Jolanta Kochanaowska
Henryka Sadowska
 Switzerland (SUI)
Heidi Aviolat
Monika Waelti
Yvonne Wyssen
None
4×5 km relay B1-2
details
 Austria (AUT)
Doris Campbell
Margret Heger
Renata Hoenisch
Marianne Kriegl
 United States (USA)
Barbara Lewis
Laura Oftedahl
Jean Parker
Billie Ruth Schlank
None

See also

References



Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries: