44th Grammy Awards


44th Grammy Awards

Infobox Grammy Awards
name = 44th


imagesize = 125px
caption =
date = February 27, 2002
venue = Staples Center, Los Angeles, California
host = Jon Stewart
network = CBS
next = 2003
last = 2001

The 44th Grammy Awards were held on February 27, 2002. They recognized accomplishments by musicians from the previous year. The biggest winner of this year it's been Alicia Keys, winning 5 Grammys, including Best New Artist and Song of the Year for "Fallin'".

Award winners:

*Record of the Year
**Brian Eno, Daniel Lanois (producers), Steve Lillywhite (engineer/mixer) & U2 for "Walk On"

*Album of the Year
**T Bone Burnett (producer), Peter Kurland, Mike Piersante (engineers/mixers), Gavin Lurssen (mastering engineer), Harley Allen, Norman Blake, Sam Bush, Mike Compton, The Cox Family, Stuart Duncan, Pat Enright, The Fairfield Four, Emmylou Harris, John Hartford, Chris Thomas King, Alison Krauss & Union Station, Tim Blake Nelson The Peasall Sisters, Chris Sharp, Ralph Stanley, Gillian Welch & The Whites for "O Brother, Where Art Thou?"

*Song of the Year
**Alicia Keys for "Fallin'"

*Best New Artist
**Alicia Keys

pecial Merit Awards

*Lifetime Achievement Award
**The Beach Boys
**Tony Bennett
**Sammy Davis Jr.
**Bob Marley
**The Who

*Trustees Award
**Arif Mardin
**Phil Ramone

*Tech Award
**Les Paul
**Digidesign

Alternative

*Best Alternative Music Album
**Guy Berryman, Jon Buckland, Will Champion, Chris Martin (producers), Ken Nelson (producer & engineer), Michael H. Brauer (engineer) & Coldplay for "Parachutes" performed by Coldplay

Blues

*Best Traditional Blues Album
**John P. Hampton, Jared Tuten (engineers) & Jimmie Vaughan (producer & artist) for "Do You Get the Blues?"
*Best Contemporary Blues Album
**Delbert McClinton, Gary Nicholson (producers), Richard Dodd, Don Smith (engineers) & Delbert McClinton for "Nothing Personal"

Children's

*Best Musical Album for Children
**Ed Mitchell (producer), Jimmy Hoyson & Ric Wilson (engineers) for "Elmo & the Orchestra" performed by the "Sesame Street" cast
*Best Spoken Word Album for Children
**Arnold Cardillo (producer), Rory Young (engineer) & Tom Chapin for "Mama Don't Allow"

Classical

*Best Orchestral Performance
**Helmut Burk & Karl-August Naegler (producers), Jobst Eberhardt, Stephan Flock (engineers), Pierre Boulez (conductor) & the Chicago Symphony Orchestra for "Boulez Conducts Edgard Varèse (Amériques; Arcana; Déserts; Ionisation)"
*Best Classical Vocal Performance
**Christopher Raeburn (producer), Jonathan Stokes (engineer), Bernhard Forck (conductor), Cecilia Bartoli & the Akademie für Alte Musik Berlin for "Dreams & Fables - Gluck Italian Arias (Tremo Gra' Fubbi Miei; Die Questa Cetra In Seno, etc.)"
*Best Opera Recording
**James Mallinson (producer), Simon Rhodes (engineer), Colin Davis (conductor), Michelle DeYoung, Ben Heppner, Petra Lang, Peter Mattei, Stephen Milling, Sara Mingardo, Kenneth Tarver & the London Symphony Orchestra for "Berlioz: Les Troyens"
*Best Choral Performance
**Martin Sauer (producer), Michael Brammann (engineer), Nikolaus Harnoncourt (conductor), Norbert Balatsch, Erwin Ortner (chorus masters), Bernarda Fink, Matthias Goerne, Dietrich Henschel, Elisabeth von Magnus, Christoph Prégardien, Dorothea Röschmann, Michael Schade, Christine Schäfer, Markus Schäfer, Oliver Widmer, the Arnold Schoenberg Choir, Wiener Sängerknaben & Concentus Musicas Wien for "Bach: St. Matthew Passion"
*Best Instrumental Soloist(s) Performance (with orchestra)
**Martin Fouqué (producer), Eberhard Sengpiel (engineer), Daniel Barenboim, Dale Clevenger, Larry Combs, Alex Klein, David McGill & the Chicago Symphony Orchestra for "Richard Strauss Wind Concertos (Horn Concerto; Oboe Concerto, etc.)"
*Best Instrumental Soloist Performance (without orchestra)
**Arne Akselberg (producer & engineer) & Truls Mørk (producer & artist) for "Benjamin Britten Cello Suites (1 - 3)"
*Best Small Ensemble Performance (with or without conductor)
**Helmut Mühle (producer), Philipp Nedel (engineer), Gidon Kremer (producer & artist) & Kremerata Baltica for "After Mozart"
*Best Chamber Music Performance
**Joanna Nickrenz (producer), Marc J. Aubort (engineer) & The Angeles String Quartet for "Joseph Haydn: The Complete String Quartets"
*Best Classical Contemporary Composition
**Christopher Rouse (composer), Muhai Tang (conductor), Sharon Isbin & the Gulbenkian Orchestra for "Concert de Gaudí for Guitar and Orchestra"
*Best Classical Album
**James Mallinson (producer), Simon Rhodes (engineer), Colin Davis (conductor), Michelle DeYoung, Ben Heppner, Petra Lang, Peter Mattei, Stephen Milling, Sara Mingardo, Kenneth Tarver & the London Symphony Orchestra & Chorus for "Berlioz: Les Troyens"
*Best Classical Crossover Album
**Edgar Meyer (producer), Robert Battaglia (engineer), Béla Fleck (producer & artist), Joshua Bell, Evelyn Glennie, Gary Hoffman, Edgar Meyer, Chris Thile & John Christopher Williams for "Perpetual Motion"

Composing and arranging

*Best Instrumental Composition
**Alan Silvestri (composer) for "Cast Away" End Credits"
*Best Song Written for a Motion Picture, Television or Other Visual Media
**John Flansburgh & John Linnell (songwriters) for "Boss of Me" ("Malcolm in the Middle") performed by They Might Be Giants
*Best Score Soundtrack Album for a Motion Picture, Television or Other Visual Media
**Steven Epstein (producer), Richard King, Lu Xiao Xing & Xu Gou Qin (engineers) & Tan Dun (producer & composer) for "Crouching Tiger, Hidden Dragon"
*Best Instrumental Arrangement
**Béla Fleck & Edgar Meyer (arrangers) for "Debussy: Doctor Gradus Ad Parnassum" performed by Béla Fleck with Joshua Bell & Gary Hoffmann
*Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)
**Paul Buckmaster (arranger) for "Drops of Jupiter" performed by Train

Country

*Best Female Country Vocal Performance
**Dolly Parton for "Shine"
*Best Male Country Vocal Performance
**Ralph Stanley for "O Death"
*Best Country Performance by a Duo or Group with Vocal
**Alison Krauss & Union Station for "The Lucky One"
*Best Country Collaboration with Vocals
**Harley Allen, Pat Enright & Dan Tyminski (The Soggy Bottom Boys) for "I am a Man of Constant Sorrow"
*Best Country Instrumental Performance
**Jerry Douglas, Gen Duncan, Vince Gill, Albert Lee, Steve Martin, Leon Russell, Earl Scruggs, Gary Scruggs, Randy Scruggs, Paul Shaffer & Marty Stuart for "Foggy Mountain Breakdown"
*Best Country Song
**Robert Lee Castleman (songwriter) for "The Lucky One" performed by Alison Krauss & Union Station
*Best Country Album
**Bonnie Garner, Luke Lewis & Mary Martin (producers) & various artists for "Hank Williams Tribute"
*Best Bluegrass Album
**Gary Paczosa (engineer) & Alison Krauss & Union Station (producers and artists) for "New Favorite"

Film/TV/Media

*Best Compilation Soundtrack Album for a Motion Picture, Television or Other Visual Media
**T Bone Burnett (producer), Peter Kurland & Mike Piersante (engineers) for "O Brother, Where Art Thou?" performed by various artists

Folk

*Best Traditional Folk Album
**T Bone Burnett (producer) & Mike Piersante (engineer) for "Down from the Mountain" performed by various artists
*Best Contemporary Folk Album
**Chris Shaw (engineer) & Bob Dylan (producer & artist) for "Love and Theft"
*Best Native American Music Album
**Giuli Doyle, Robert Doyle (producers) Jack Miller (engineer), Johnny Mike & Verdell Primeaux for "Bless the People - Harmonized Peyote Songs"

Gospel

*Best Pop/Contemporary Gospel Album
**Brown Bannister (producer), Steve Bishir, Reid Shippen (engineers) & for "CeCe Winans"
*Best Rock Gospel Album
**Toby McKeehan (producer), Michael-Anthony "Mooki" Taylor (producer), Pete Stewart (producer), Adrian Belew (producer), Marcelo Pennell (engineer), Joe Baldridge (engineer) for dc Talk for "Solo"
*Best Traditional Soul Gospel Album
**John Chelew (producer), Larry Hirsch, Jimmy Hoyson (engineers) & the Blind Boys of Alabama for "Spirit of the Century"
*Best Contemporary Soul Gospel Album
**Benjamin J. Arrindell, Biff Dawes, Derek Lewis (engineers) & Yolanda Adams for "The Experience"
*Best Southern, Country or Bluegrass Gospel Album
**Chad Evans (engineer) & Bill Gaither (producer) for "Bill & Gloria Gaither Present a Billy Graham Music Homecoming" performed by Bill & Gloria Gaither & the Homecoming Friends
*Best Gospel Choir or Chorus Album
**Greg Hartman, John Jaszcz (engineers), Hezekiah Walker (choir director) & the LFT Church Choir for "Love Is Live!"

Historical

*Best Historical Album
**Michael Brooks, Michael Cuscuna (producers), Matt Cavaluzzo, Harry Coster, Seth Foster, Darcy Proper, Ken Robertson & Mark Wilder (engineers) for "Lady Day: The Complete Billie Holiday on Columbia 1933-1944"

Jazz

*Best Jazz Instrumental Solo
**Michael Brecker for "Chan's Song"
*Best Jazz Instrumental Album, Individual or Group
**Troy Halderson (engineer), Lucille Rollins (producer) & Sonny Rollins (producer & artist) for "This Is What I Do"
*Best Large Jazz Ensemble Album
**Tom Jung (engineer & producer), Bob Mintzer (producer) & the Bob Mintzer Big Band for "Homage to Count Basie"
*Best Jazz Vocal Album
**Erik Zobler (engineer), George M. Duke (producer) & Dianne Reeves for "The Calling"
*Best Contemporary Jazz Album
**Khaliq-O-Vision, Ray Bardani (engineers), David Isaac (producer) & Marcus Miller (producer & artist) for "M"
*Best Latin Jazz Album
**Jay Newland (engineer), Gonzalo Rubalcaba (producer) & Charlie Haden (producer & artist) for "Nocturne"

Latin

*Best Latin Pop Album
**Joe Reyes, Michael Morales, Ronald Morales (engineers & producers) & Freddy Fender for "La Musica de Baldemar Huerta"
*Best Traditional Tropical Latin Album
**Javier Garza, John D. Thomas, Mike Couzzi, Ron Taylor, Scott Canto (engineers), Andrés Castro, Emilio Estefan, Jr., Sebastián Krys (producers) & Carlos Vives (producer & artist) for "Dejame Entrar"
*Best Mexican/Mexican-American Album
**Edward Perez, Freddie Martinez, Jr., Greg García (engineers), Freddie Martinez Sr, Ramón Ayala (producers) & Ramón Ayala y sus Bravos del Norte for "En Vivo...El Hombre y Su Musica"
*Best Latin Rock/Alternative Album
**Ozomatli for "Embrace the Chaos"
*Best Tejano Album
**Edward Perez, Ramiro Serna (engineers), Rolando Benavidez, Amado Garza, Jr, Medardo Garza, Ben De León, Otoniel Peña Jr (producers) & Solido for "Nadie Como Tu"
*Best Salsa Album
**Gustavo Celis, Ricky Blanco (engineers) & Roberto Blades (producer & artist) for "Encore"
*Best Merengue Album
**Eric Schilling (engineer) & Olga Tañon (producer & artist) for "Yo Por Tí"

Musical Show

*Best Musical Show Album
**Cynthia Daniels (engineer), Hugh Fordin (producer), Mel Brooks (composer/lyricist) & the original Broadway cast with Nathan Lane & Matthew Broderick for "The Producers"

Music video

*Best Short Form Music Video
**Deannie O'Neil, Vincent Landay (video producers), Spike Jonze (video director), Bootsy Collins & Fatboy Slim for "Weapon of Choice"
*Best Long Form Music Video
**Peter Gelb (video producer), Susan Froemke (video director & producer) & Mel Brooks for "Recording the Producers - A Musical Romp with Mel Brooks"

New Age

*Best New Age Album
**Nicky Ryan (engineer & producer) & Enya (engineer & artist) for "A Day Without Rain"

Packaging and Notes

*Best Recording Package
**Stanley Donwood & Tchocky (art directors) for "Amnesiac (Special Limited Edition)" performed by Radiohead
*Best Boxed Recording Package
**Hugh Brown & Steve Vance (art director) for "Brain in a Box - The Science Fiction Collection" performed by various artists
*Best Album Notes
**Walter Mosley (notes writer) for "Richard Pryor...And It's Deep Too! The Complete Warner Bros. Recordings (1968-1992)"
**Elijah Wald (notes writer) for "Arhoolie Records 40th Anniversary Collection: 1960-2000 the Journey of Chris Strachwitz" performed by various artists

Polka

*Best Polka Album
**Jim Uzwack (engineer)and sound man, Kenneth R. Irwin, Tom Pick (engineers & producers) & Jimmy Sturr (engineer, producer & artist) for " Gone Polka"

Pop

*Best Female Pop Vocal Performance
**Nelly Furtado for "I'm Like a Bird"
*Best Male Pop Vocal Performance
**James Taylor for "Don't Let Me Be Lonely Tonight"
*Best Pop Performance by a Duo or Group with Vocal
**U2 for "Stuck in a Moment You Can't Get Out Of"
*Best Pop Collaboration with Vocals
**Christina Aguilera, Lil' Kim, Mya & Pink for "Lady Marmalade"
*Best Pop Instrumental Performance
**Eric Clapton for "Reptile"
*Best Dance Recording
**Steve Hodge (mixer), Jimmy Jam and Terry Lewis (producers), & Janet Jackson (producer & artist) for "All for You"
*Best Pop Vocal Album
**Mike Pela (engineer & producer) & Sade Adu (producer & artist) for "Lovers Rock"
*Best Pop Instrumental Album
**Yoshiyasu Kumada (engineer), Steve Vai (engineer & producer), Steve Lukather (producer & artist) & Larry Carlton for "No Substitutions - Live in Osaka"

Production and engineering

*Best Engineered Album, Non-Classical
**Al Schmitt (engineer) for "The Look of Love" performed by Diana Krall
*Best Engineered Album, Classical
**Richard King (engineer) & Joshua Bell for "Bernstein (Arr. Brohn & Corigliano): West Side Story Suite (Lonely Town; Make Our Garden Grow, Etc.)"
*Best Remixed Recording, Non-Classical
**Deep Dish (remixer) for "Thank You (Deep Dish Vocal Remix)" performed by Dido
*Producer of the Year, Non-Classical
**T Bone Burnett
*Producer of the Year, Classical
**Manfred Eicher

R&B

*Best Female R&B Vocal Performance
**Alicia Keys for "Fallin'"
*Best Male R&B Vocal Performance
**Usher for "U Remind Me"
*Best R&B Performance by a Duo or Group with Vocal
**Destiny's Child for "Survivor"
*Best Traditional R&B Vocal Album
**Gladys Knight for "At Last"
*Best R&B Song
**Alicia Keys (songwriter) for "Fallin'"
*Best R&B Album
**Kerry Krucial Brothers (engineers) & Alicia Keys (producer & artist) for "Songs in A Minor"

Rap

*Best Rap Solo Performance
**Missy Elliott for "Get Ur Freak On"
*Best Rap Performance by a Duo or Group
**OutKast for "Ms. Jackson"
*Best Rap/Sung Collaboration
**Eve & Gwen Stefani for "Let Me Blow Ya Mind"
*Best Rap Album
**John Frye (engineer), David Sheats (producer) & OutKast (producer & artist) for "Stankonia"

Reggae

*Best Reggae Album
**Arlick Thompson (engineer), Stephen Marley (producer) & Damian Marley for "Halfway Tree"

Rock

*Best Female Rock Vocal Performance
**Lucinda Williams for "Get Right With God"
*Best Male Rock Vocal Performance
**Lenny Kravitz for "Dig In"
*Best Rock Performance by a Duo or Group with Vocal
**U2 for "Elevation"
*Best Rock Instrumental Performance
**Jeff Beck for "Dirty Mind"
*Best Hard Rock Performance
**Linkin Park for "Crawling"
*Best Metal Performance
**Tool for "Schism"
*Best Rock Song
**Charlie Colin, Rob Hotchkiss, Pat Monahan, Jimmy Stafford & Scott Underwood (songwriters) for "Drops of Jupiter" performed by Train
*Best Rock Album
**U2 for All That You Can't Leave Behind

poken

*Best Spoken Word Album
**Jeffrey S. Thomas, Steven Strassman (engineers) & Elisa Shokoff (producer) & Quincy Jones for "Q: The Autobiography of Quincy Jones"
*Best Spoken Comedy Album
**John Runnette (producer) & George Carlin for "Napalm & Sillyputty"

Trad Pop

*Best Traditional Pop Vocal Album
**Gregg Rubin (engineer), Tracey Freeman (producer) & Harry Connick Jr. for "Songs I Heard"

World

*Best World Music Album
**Tom Lazarus (engineer), Hans Wendl (producer) & Ravi Shankar for "Full Circle/Carnegie Hall 2000"

__NOTOC__


Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:

  • List of awards and nominations received by Mariah Carey — Mariah Carey awards and nominations Carey at the 82nd Academy Awards Awards and nominations Award …   Wikipedia

  • Mýa — attending the Susan G. Komen s 8th Annual Fashion For The Cure event in Hollywood, CA in September 2009. Background information Birth name Mýa Marie Harrison …   Wikipedia

  • Daft Punk — performing at Wireless Festival 2007. From left: Thomas Bangalter, Guy Manuel de Homem Christo Background information Origin Paris, Île de France …   Wikipedia

  • Matriarch of the Blues — Matriarch of the Blues …   Wikipedia

  • Slayer — For other uses, see Slayer (disambiguation). Slayer Slayer performing at Fields of Rock in 2007. Background information Origin …   Wikipedia

  • Tool (band) — Infobox musical artist Name = Tool Img capt = Tool performing live in 2006. Visible from left to right are: Adam Jones, Maynard James Keenan and Justin Chancellor. Img size = 250 Landscape = yes Background = group or band Alias = Origin = Los… …   Wikipedia

  • Dave Matthews Band — Основная информация …   Википедия

  • Tool — en un concierto en Barcelona el 29 de may …   Wikipedia Español

  • Daft Punk — …   Википедия

  • God Hates Us All — Infobox Album | Name = God Hates Us All Type = studio Artist = Slayer Released = September 11, 2001 Recorded = Vancouver, Canada Genre = Thrash metal Length = 42:21 49:20 (Collector s Edition) Label = American Recordings Producer = Matt Hyde… …   Wikipedia


Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”

We are using cookies for the best presentation of our site. Continuing to use this site, you agree with this.