- Chess World Cup 2007
-
The Chess World Cup 2007 served as a qualification tournament for the World Chess Championship 2009. It was held as a 128-player single-elimination tournament, between 24 November and 16 December 2007, in Khanty-Mansiysk, Russia.[1]
In an event attended by most leading players of the world, American Gata Kamsky emerged as the winner. He was unbeaten in the tournament, going into tie-break only once and defeating Spaniard Alexei Shirov, 2½–1½, in the four-game final. Two 17-year-old players, Sergey Karjakin and Magnus Carlsen, reached the semifinals.
By winning, Kamsky qualified for the Challenger Match, the final stage in determining the challenger for the World Chess Championship 2010; his participation in that match allowed him direct entry into the Candidates Matches for the World Chess Championship 2012.
The final four also received direct entry into the FIDE Grand Prix 2008–2009, a qualifying stage for the World Chess Championship 2012.
Contents
Background
The 2007 World Cup was part of the cycle for the World Chess Championship 2009. Gata Kamsky, as the winner of this tournament, played an eight game match against Veselin Topalov in 2008, for the right to be the challenger for the World Chess Championship 2010. Ultimately Topalov won the match and will face World Champion Viswanathan Anand, who successfully defended his title against former champion Vladimir Kramnik at the World Chess Championship 2008.
Prominent non-participants
Vladimir Kramnik and Veselin Topalov were ineligible to participate, due to special privileges they already have in the 2008–2009 World Championship cycle.
All other leading players, including world champion Viswanathan Anand, were eligible to participate. However Anand, who is already seeded into the 2008–2009 cycle, elected not to play.
Three other players who had recently competed in the World Chess Championship 2007 in Mexico - Péter Lékó, Aleksandr Morozevich and Boris Gelfand - elected not to play. Lékó and Morozevich refused to take part as a form of protest against the special privileges given for the inclusion of Kramnik and Topalov in the World Chess Championship Cycle.[2][3]
The only other player from the Top 30 who did not participate was Judit Polgár.
Qualification
The final list of 128 qualifiers for the World Cup was as follows:[4]
- Three of the eight participants of the World Chess Championship 2007 (Levon Aronian, Peter Svidler, Alexander Grischuk). The other five qualifiers in this category were replaced by five players from the average rating list.
- Women's World Champion 2006 (Xu Yuhua).
- Junior World Champion 2006 (Zaven Andriasian).
- Twenty-five players with the highest Elo rating (including five replacements). The average ratings from July 2006 and January 2007 were used.
- 89 players qualified from the continental and zonal championships:
- 45 players from Europe (16 from the 2006 European Individual Chess Championship and 29 from 2007)
- 19 players from the Americas (7 from the 4th American Continental Championship, 12 from the 2.1 through 2½ Zonals),
- 19 players from Asia and Oceania (10 from the 6th Asian Championship, 9 from the 3.1 through 3.6 Zonals),
- 6 players from Africa (2007 African Championship).
- 5 nominees of the FIDE President (Sergei Rublevsky, Evgeny Bareev, Sergei Zhigalko, Ziaur Rahman, and Boris Savchenko).
- 4 nominees of the local Organising Committee (Evgeny Alekseev, Nikolai Kabanov, Aleksei Pridorozhni, and Vladimir Genba).
The individual Zones (for Zonals) are described in the FIDE handbook.[5]
Participants
All players are Grandmasters unless indicated otherwise.
- Vassily Ivanchuk (UKR), 2787
- Shakhriyar Mamedyarov (AZE), 2752
- Teimour Radjabov (AZE), 2742
- Levon Aronian (ARM), 2741
- Alexei Shirov (ESP), 2739
- Peter Svidler (RUS), 2732
- Michael Adams (ENG), 2729
- Evgeny Alekseev (RUS), 2716
- Alexander Grischuk (RUS), 2715
- Magnus Carlsen (NOR), 2714
- Gata Kamsky (USA), 2714
- Vladimir Akopian (ARM), 2713
- Dmitry Jakovenko (RUS), 2710
- Ruslan Ponomariov (UKR), 2705
- Wang Yue (CHN), 2703
- Étienne Bacrot (FRA), 2695
- Sergey Karjakin (UKR), 2694
- Bu Xiangzhi (CHN), 2692
- Pavel Eljanov (UKR), 2691
- Zoltán Almási (HUN), 2691
- Vladimir Malakhov (RUS), 2690
- Rustam Kasimdzhanov (UZB), 2690
- Leinier Domínguez (CUB), 2683
- Loek van Wely (NED), 2679
- Konstantin Landa (RUS), 2678
- Andrei Volokitin (UKR), 2678
- Sergei Rublevsky (RUS), 2676
- Alexander Onischuk (USA), 2674
- Ernesto Inarkiev (RUS), 2674
- Vadim Zvjaginsev (RUS), 2674
- Ivan Cheparinov (BUL), 2670
- Pendyala Harikrishna (IND), 2668
- Liviu-Dieter Nisipeanu (ROU), 2668
- Vladislav Tkachiev (FRA), 2661
- Krishnan Sasikiran (IND), 2661
- Francisco Vallejo Pons (ESP), 2660
- Predrag Nikolić (BIH), 2657
- David Navara (CZE), 2656
- Emil Sutovsky (ISR), 2655
- Laurent Fressinet (FRA), 2654
- Evgeny Bareev (RUS), 2653
- Nigel D. Short (ENG), 2649
- Kiril Georgiev (BUL), 2649
- Sergey Volkov (RUS), 2648
- Bartosz Soćko (POL), 2646
- Evgeny Tomashevsky (RUS), 2646
- Alexander Motylev (RUS), 2645
- Zhang Pengxiang (CHN), 2644
- Michael Roiz (ISR), 2643
- Sergei Tiviakov (NED), 2643
- Wang Hao (CHN), 2643
- Alexander Khalifman (RUS), 2643
- Zviad Izoria1 (GEO), 2643
- Boris Avrukh (ISR), 2641
- Arkadij Naiditsch (GER), 2639
- Evgeniy Najer (RUS), 2635
- Konstantin Sakaev (RUS), 2634
- Mikhail Gurevich (TUR), 2627
- Alexander Shabalov (USA), 2626
- Yuri Shulman (USA), 2616
- Maxim Rodshtein (ISR), 2615
- Viktor Laznicka (CZE), 2610
- Zdenko Kozul (CRO), 2609
- Mateusz Bartel (POL), 2608
- Alexander Galkin (RUS), 2608
- Lazaro Bruzon Batista (CUB), 2607
- Bartłomiej Macieja (POL), 2606
- Jan Gustafsson (GER), 2606
- Rafael Leitao (BRA), 2601
- Dusko Pavasovic (SLO), 2597
- Gregory S. Kaidanov (USA), 2597
- Nikita Vitiugov (RUS), 2594
- Emanuel Berg (SWE), 2593
- Julio E. Granda Zuniga (PER), 2592
- Gilberto Milos (BRA), 2592
- Ehsan Ghaem Maghami (IRI), 2591
- Vladimir Belov (RUS), 2587
- Robert Markuš (SRB), 2586
- Surya Shekhar Ganguly (IND), 2585
- Varuzhan Akobian (USA), 2584
- Merab Gagunashvili (GEO), 2584
- Boris Savchenko (RUS), 2583
- Rauf Mammadov (AZE), 2582
- Vladimir Georgiev (MKD), 2576
- Grzegorz Gajewski (POL), 2573
- Susanto Megaranto (INA), 2569
- David Baramidze (GER), 2569
- Julio Becerra Rivero (USA), 2568
- Diego Flores (ARG), 2566, IM
- Zhou Jianchao (CHN), 2565
- Alexander Ivanov (USA), 2565
- Artem Iljin (RUS), 2565
- Sergey Kudrin (USA), 2563
- Sergei Zhigalko (BLR), 2562
- Csaba Balogh (HUN), 2561
- Bassem Amin (EGY), 2561
- Zhao Jun (CHN), 2552
- Juan Carlos González Zamora1 (MEX), 2552
- Abhijit Kunte (IND), 2547
- Fernando Peralta (ARG), 2546
- Zaven Andriasian (ARM), 2546
- Imre Hera, Jr. (HUN), 2544
- Le Quang Liem (VIE), 2534
- Vladislav Nevednichy (ROU), 2531
- Nguyen Ngoc Truong Son (VIE), 2530
- Alexei Iljushin (RUS), 2528
- G.N. Gopal (IND), 2520, IM
- Xu Yuhua (CHN), 2517
- Wen Yang (CHN), 2515, IM
- Enamul Hossain (BAN), 2514, IM
- Nikolai Kabanov (RUS), 2512, IM
- Everaldo Matsuura (BRA), 2511, IM
- Darwin Laylo (PHI), 2508, IM
- Aleksei Pridorozhni (RUS), 2506, IM
- Essam El Gindy (EGY), 2503, IM
- Ziaur Rahman (BAN), 2497
- Anton Filippov (UZB), 2496, IM
- Ahmed Adly (EGY), 2494
- Zhao Zong-Yuan (AUS), 2491, IM
- Darcy Lima (BRA), 2484
- Anuar Ismagambetov (KAZ), 2480, IM
- Igor Zugic (CAN), 2477, IM
- Eduardo Iturrizaga (VEN), 2435, IM
- Robert Gwaze (ZIM), 2429, IM
- Juan Pablo Hobaica (ARG), 2427, IM
- Vladimir Genba (RUS), 2413, IM
- Khaled Abdel Razik (EGY), 2389, FM
- Pedro Aderito (ANG), 2352, IM
1 Izoria did not appear at the Cup due to visa problems. Gonzalez Zamora did not appear at the Cup due to illness.[6]
Playing conditions
The tournament is in the style of the FIDE World Chess Championships 1998–2004: each round consists of a two game match (except for the final round, which will be a four game match), followed by tie breaks at faster time controls if required.[7][8]
The time control for regular games is 90 minutes for the first 40 moves and 30 minutes for the rest of the game, with 30 seconds added after each move. Tie breaks consist of two rapid chess games (25 minutes each + 10 seconds per move); followed by two blitz games if required (5 minutes + 10 seconds per move); followed by a single Armageddon chess game if required (white has 6 minutes and must win, black has 5 minutes and only needs to draw).
The prize money ranged from US$6,000 for players eliminated in the first round to $80,000 for the losing finalist and $120,000 for the winner.
Results, rounds 1-4
Summary
Round 1
Most of the top seeds progressed. From the top 32, the only higher seeded players eliminated were Pavel Eljanov (19th seed), Konstantin Landa (25) and Pendyala Harikrishna (32).[6]
Round 2
Players in the top 32 eliminated in regular games were Teimour Radjabov (seeded 3), Loek van Wely (24).[9][10] Top 32 players eliminated in tie breaks were Rustam Kasimdzhanov (22), Andrei Volokitin (26) and Vadim Zvjaginsev (30). This left 24 of the top 32 seeds in the final 32.
High seeds needing tie breaks to progress included Vassily Ivanchuk (1), Magnus Carlsen (10), Ruslan Ponomariov (14) and Wang Yue (15).[11]
Round 3
After the two regular games, 10 of the 16 matches had decisive results. Players going through on the regular games are: Alexei Shirov (seeded 5), Michael Adams (7), Evgeny Alekseev (8), Magnus Carlsen (10), Gata Kamsky (11), Vladimir Akopian (12), Dmitry Jakovenko (13), Ruslan Ponomariov (14), Wang Yue (15) and Ivan Cheparinov (31).[12][13] Cheparinov eliminated the number 2 seed Shakhriyar Mamedyarov.
The other six matches were decided in the tie breaks. Winners were Liviu-Dieter Nisipeanu (33) (eliminating top seed Vassily Ivanchuk), Krishnan Sasikiran (35), Evgeny Bareev (41), Levon Aronian (4), Peter Svidler (6), Sergey Karjakin (17).[14]
Round 4
In the regular time control games, Shirov, Ponomariov, Carlsen, Karjakin and Cheparinov won their respective matches against Akopian, Sasikiran, Adams, Nisipeanu and Wang Yue. The other three matches (Jakovenko-Aronian, Svidler-Kamsky and Bareev-Alekseev) proceed to tie breaks,[15][16] with wins to Jakovenko, Kamsky and Alekseev.
Section 1
First round Second round Third round Fourth round 1 Vassily Ivanchuk 2 128 Pedro Aderito 0 1 Vassily Ivanchuk 2½ 65 Alexander Galkin 1½ 64 Mateusz Bartel 1 65 Alexander Galkin 3 1 Vassily Ivanchuk 2½ 33 Liviu-Dieter Nisipeanu 3½ 32 Pendyala Harikrishna 1½ 97 Zhao Jun 2½ 97 Zhao Jun 1½ 33 Liviu-Dieter Nisipeanu 2½ 33 Liviu-Dieter Nisipeanu 1½ 96 Bassem Amin ½ 33 Liviu-Dieter Nisipeanu ½ 17 Sergey Karjakin 1½ 16 Étienne Bacrot 1½ 113 Darwin Laylo ½ 16 Étienne Bacrot 1½ 49 Michael Roiz ½ 49 Michael Roiz 4 80 Varuzhan Akobian 3 16 Étienne Bacrot 1 17 Sergey Karjakin 3 17 Sergey Karjakin 2 112 Everaldo Matsuura 0 17 Sergey Karjakin 1½ 48 Zhang Pengxiang ½ 48 Zhang Pengxiang 2½ 81 Merab Gagunashvili 1½ Section 2
First round Second round Third round Fourth round 8 Evgeny Alekseev 2½ 121 Anuar Ismagambetov 1½ 8 Evgeny Alekseev 1½ 57 Konstantin Sakaev ½ 57 Konstantin Sakaev 4 72 Nikita Vitiugov 3 8 Evgeny Alekseev 1½ 40 Laurent Fressinet ½ 25 Konstantin Landa ½ 104 Vladislav Nevednichy 1½ 104 Vladislav Nevednichy ½ 40 Laurent Fressinet 1½ 40 Laurent Fressinet 2 89 Diego Flores 0 8 Evgeny Alekseev 3 41 Evgeny Bareev 1 9 Alexander Grischuk 1½ 120 Darcy Lima ½ 9 Alexander Grischuk 1½ 56 Evgeniy Najer ½ 56 Evgeniy Najer 1½ 73 Emanuel Berg ½ 9 Alexander Grischuk 1½ 41 Evgeny Bareev 2½ 24 Loek van Wely 3½ 105 Nguyen Ngoc Truong Son 2½ 24 Loek van Wely ½ 41 Evgeny Bareev 1½ 41 Evgeny Bareev 2 88 Julio Becerra Rivero 0 Section 3
First round Second round Third round Fourth round 4 Levon Aronian 2 125 Juan Pablo Hobaica 0 4 Levon Aronian 1½ 68 Jan Gustafsson ½ 61 Maxim Rodshtein ½ 68 Jan Gustafsson 1½ 4 Levon Aronian 3 29 Ernesto Inarkiev 1 29 Ernesto Inarkiev 1½ 100 Fernando Peralta ½ 29 Ernesto Inarkiev 1½ 36 Francisco Vallejo Pons ½ 36 Francisco Vallejo Pons 1½ 93 Sergey Kudrin ½ 4 Levon Aronian 1½ 13 Dmitry Jakovenko 2½ 13 Dmitry Jakovenko 2 116 Ziaur Rahman 0 13 Dmitry Jakovenko 1½ 77 Vladimir Belov ½ 52 Alexander Khalifman 1½ 77 Vladimir Belov 2½ 13 Dmitry Jakovenko 1½ 20 Zoltán Almási ½ 20 Zoltán Almási 1½ 109 Wen Yang ½ 20 Zoltán Almási 2 45 Bartosz Soćko 0 45 Bartosz Soćko 2 84 Vladimir Georgiev 0 Section 4
First round Second round Third round Fourth round 5 Alexei Shirov 2 124 Robert Gwaze 0 5 Alexei Shirov 1½ 60 Yuri Shulman ½ 60 Yuri Shulman 3 69 Rafael Leitao 1 5 Alexei Shirov 1½ 28 Alexander Onischuk ½ 28 Alexander Onischuk 2½ 101 Zaven Andriasian 1½ 28 Alexander Onischuk 1½ 37 Predrag Nikolić ½ 37 Predrag Nikolić 2 92 Artem Iljin 0 5 Alexei Shirov 1½ 12 Vladimir Akopian ½ 12 Vladimir Akopian 2½ 117 Anton Filippov 1½ 12 Vladimir Akopian 1½ 76 Ehsan Ghaem Maghami ½ 53 Zviad Izoria 76 Ehsan Ghaem Maghami w/o 12 Vladimir Akopian 1½ 21 Vladimir Malakhov ½ 21 Vladimir Malakhov 2 108 Xu Yuhua 0 21 Vladimir Malakhov 2½ 44 Sergey Volkov 1½ 44 Sergey Volkov 1½ 85 Grzegorz Gajewski ½ Section 5
First round Second round Third round Fourth round 2 Shakhriyar Mamedyarov 2 127 Khaled Abdel Razik 0 2 Shakhriyar Mamedyarov 1½ 63 Zdenko Kozul ½ 63 Zdenko Kozul 3½ 66 Lazaro Bruzon Batista 2½ 2 Shakhriyar Mamedyarov ½ 31 Ivan Cheparinov 1½ 31 Ivan Cheparinov w/o 98 Juan Carlos González Zamora 31 Ivan Cheparinov 3½ 34 Vladislav Tkachiev 2½ 34 Vladislav Tkachiev 1½ 95 Csaba Balogh ½ 31 Ivan Cheparinov 1½ 15 Wang Yue ½ 15 Wang Yue 1½ 114 Aleksei Pridorozhni ½ 15 Wang Yue 2½ 50 Sergei Tiviakov 1½ 50 Sergei Tiviakov 1½ 79 Surya Shekhar Ganguly ½ 15 Wang Yue 1½ 18 Bu Xiangzhi ½ 18 Bu Xiangzhi 2 111 Nikolai Kabanov 0 18 Bu Xiangzhi 3½ 47 Alexander Motylev 2½ 47 Alexander Motylev 1½ 82 Boris Savchenko ½ Section 6
First round Second round Third round Fourth round 7 Michael Adams 1½ 122 Igor Zugic ½ 7 Michael Adams 1½ 58 Mikhail Gurevich ½ 58 Mikhail Gurevich 2½ 71 Gregory S. Kaidanov 1½ 7 Michael Adams 1½ 90 Zhou Jianchao ½ 26 Andrei Volokitin 1½ 103 Le Quang Liem ½ 26 Andrei Volokitin 3 90 Zhou Jianchao 4 39 Emil Sutovsky ½ 90 Zhou Jianchao 1½ 7 Michael Adams ½ 10 Magnus Carlsen 1½ 10 Magnus Carlsen 2 119 Zhao Zong-Yuan 0 10 Magnus Carlsen 3 55 Arkadij Naiditsch 1 55 Arkadij Naiditsch 1½ 74 Julio E. Granda Zuniga ½ 10 Magnus Carlsen 1½ 23 Leinier Domínguez ½ 23 Leinier Domínguez 2 106 Alexei Iljushin 0 23 Leinier Domínguez 1½ 87 David Baramidze ½ 42 Nigel D. Short 1½ 87 David Baramidze 2½ Section 7
First round Second round Third round Fourth round 3 Teimour Radjabov 2 126 Vladimir Genba 0 3 Teimour Radjabov 0 67 Bartłomiej Macieja 2 62 Viktor Laznicka ½ 67 Bartłomiej Macieja 1½ 67 Bartłomiej Macieja 2 35 Krishnan Sasikiran 4 30 Vadim Zvjaginsev 2½ 99 Abhijit Kunte 1½ 30 Vadim Zvjaginsev 2 35 Krishnan Sasikiran 4 35 Krishnan Sasikiran 3½ 94 Sergei Zhigalko 2½ 35 Krishnan Sasikiran ½ 14 Ruslan Ponomariov 1½ 14 Ruslan Ponomariov 2½ 115 Essam El Gindy 1½ 14 Ruslan Ponomariov 2½ 51 Wang Hao 1½ 51 Wang Hao 1½ 78 Robert Markuš ½ 14 Ruslan Ponomariov 1½ 46 Evgeny Tomashevsky ½ 19 Pavel Eljanov ½ 110 Enamul Hossain 1½ 110 Enamul Hossain ½ 46 Evgeny Tomashevsky 1½ 46 Evgeny Tomashevsky 3½ 83 Rauf Mammadov 2½ Section 8
First round Second round Third round Fourth round 6 Peter Svidler 2 123 Eduardo Iturrizaga 0 6 Peter Svidler 2 70 Dusko Pavasovic 0 59 Alexander Shabalov ½ 70 Dusko Pavasovic 1½ 6 Peter Svidler 2½ 27 Sergei Rublevsky 1½ 27 Sergei Rublevsky 1½ 102 Imre Hera, Jr. ½ 27 Sergei Rublevsky 3½ 38 David Navara 2½ 38 David Navara 1½ 91 Alexander Ivanov ½ 6 Peter Svidler 1½ 11 Gata Kamsky 2½ 11 Gata Kamsky 1½ 118 Ahmed Adly ½ 11 Gata Kamsky 1½ 54 Boris Avrukh ½ 54 Boris Avrukh 3 75 Gilberto Milos 1 11 Gata Kamsky 1½ 43 Kiril Georgiev ½ 22 Rustam Kasimdzhanov 4 107 G.N. Gopal 2 22 Rustam Kasimdzhanov 3 43 Kiril Georgiev 4 43 Kiril Georgiev 2 86 Susanto Megaranto 0 Results, rounds 5-7
Quarterfinals Semifinals Final (best of 4) 17 Sergey Karjakin 2½ 8 Evgeny Alekseev 1½ 17 Sergey Karjakin 1½ 5 Alexei Shirov 2½ 13 Dmitry Jakovenko 0 5 Alexei Shirov 2 5 Alexei Shirov 1½ 11 Gata Kamsky 2½ 31 Ivan Cheparinov ½ 10 Magnus Carlsen 1½ 10 Magnus Carlsen ½ 11 Gata Kamsky 1½ 14 Ruslan Ponomariov ½ 11 Gata Kamsky 1½ Chessbase reports: Round five Game one; Round five Game two; Round five tie breaks; Round six Game one.
- Final, 13 December – 16 December
Seed Name Rating 1 2 3 4 Total 5 Alexei Shirov (ESP) 2739 ½ 0 ½ ½ 1½ 11 Gata Kamsky (USA) 2714 ½ 1 ½ ½ 2½ References
- ^ "Chess in Khanty-Mansiysk". http://www.ugra-chess.ru/eng/press.html.
- ^ "Morozevich: "I cannot play without motivation"". Chessbase. 25 October 2007. http://www.chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=4214. Retrieved 2007-11-28.
- ^ "Leko's manager Carsten Hensel: "the privilege that Topalov is getting, to play against the winner of the World Cup or to immediately challenge Kramnik in a world championship match, must be of concern to the other top players. I expect all top grandmasters, including Peter Leko, to protest against this special privilege."". Chessbase. 11 July 2007. http://www.chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=3983.
- ^ List of Qualifiers for the World Cup 2007 from fide.com, accessed 2008-04-10
- ^ FIDE Handbook, Section D.I1
- ^ a b Round 1 Tiebreaks - Chessbase, November 26, 2007
- ^ Regulations for the 2007 - 2009 World Chess Championship Cycle, section 3.2, FIDE online.
- ^ "Veselin Topalov and the new FIDE world championship cycle". Chessbase. 24 June 2007. http://www.chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=3948.
- ^ Round 2, Game 1 report at Chessbase
- ^ Round 2, Game 2 report at Chessbase
- ^ "The Week in Chess". http://www.chesscenter.com/twic/twic.html.
- ^ Round three Game one, Chessbase, 30 November 2007
- ^ Round three Game two, Chessbase, 1 December 2007
- ^ Round three tie breaks, Chessbase, 1 December 2007
- ^ Round four Game one, Chessbase, 3 December 2007
- ^ Round four Game two, Chessbase, 4 December 2007
External links
Chess World Cups Categories:- Chess world championships
- 2007 in chess
- Chess in Russia
- Sport in Khanty-Mansiysk
Wikimedia Foundation. 2010.