- List of Sundance Film Festival award winners
This is a partial list of films that won awards at the
Sundance Film Festival .__NOTOC__
=1982=*Grand Jury Prize: Dramatic - "
Circle of Power " [cite web|url=http://wc05.allmovie.com/cg/avg.dll?p=avg&sql=1:6936~T4|title=allmove entry for Circle of Power]
=1985=List at sundance.org of award winners: [http://institute.sundance.org/jsps/site.jsp?resource=pag_ex_programs_festival_pastfestivals_1985]
*Grand Jury Prize: Dramatic - "
Blood Simple "
*Grand Jury Prize: Documentary - "Seventeen" - [http://www.imdb.com/title/tt0086290/ IMDb]
*Special Jury Prize: Dramatic - "Almost You " - [http://www.imdb.com/title/tt0086876/ IMDb]
*Special Jury Prize: Dramatic - "The Killing Floor" - [http://www.imdb.com/title/tt0087554/ IMDb]
*Special Jury Prize: Dramatic - "Stranger Than Paradise "
*Special Jury Prize: Documentary - "America and Lewis Hine " - [http://www.imdb.com/title/tt0128927/ IMDb]
*Special Jury Prize: Documentary - "In Heaven There Is No Beer? " - [http://www.imdb.com/title/tt0087465/ IMDb]
*Special Jury Prize: Documentary - "Kaddish" - [http://www.imdb.com/title/tt0162419/ IMDb]
*Special Jury Prize: Documentary - "Streetwise" - [http://www.imdb.com/title/tt0088196/ IMDb]
*Special Jury Prize: Documentary - "The Times of Harvey Milk "
=1986=17 January -26 January List at sundance.org of award winners: [http://institute.sundance.org/jsps/site.jsp?resource=pag_ex_programs_festival_pastfestivals_1986]
*Grand Jury Prize: Dramatic - "
Smooth Talk "
*Grand Jury Prize: Documentary - "Private Conversations " - [http://www.imdb.com/title/tt0123230/ IMDb]
*Honorable Mention: Dramatic - "Desert Hearts " - [http://www.imdb.com/title/tt0089015/ IMDb]
*Honorable Mention: Documentary - "Las Madres de la Plaza de Mayo " - [http://www.imdb.com/title/tt0089460/ IMDb]
*Special Recognition: Dramatic - "Seven Minutes in Heaven"
=1987=List at sundance.org of award winners: [http://institute.sundance.org/jsps/site.jsp?resource=pag_ex_programs_festival_pastfestivals_1987]
*Grand Jury Prize: Dramatic - "
Waiting for the Moon "
*Grand Jury Prize: Dramatic - "The Trouble with Dick " - [http://www.imdb.com/title/tt0094187/ IMDb]
*Grand Jury Prize: Documentary - "Sherman's March"
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "No Picnic " - [http://www.imdb.com/title/tt0091638/ IMDb]
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - "" - [http://www.imdb.com/title/tt0090831/ IMDb]
*Special Jury Prize: Dramatic - "Working Girls " - [http://www.imdb.com/title/tt0092238/ IMDb]
*Special Jury Prize: Documentary - "Chile: When Will It End?"
*Special Jury Prize for Originality: Dramatic - "Sullivan's Pavilion " - [http://www.imdb.com/title/tt0096902/ IMDb]
=1988=15 January -24 January List at sundance.org of award winners: [http://institute.sundance.org/jsps/site.jsp?resource=pag_ex_programs_festival_pastfestivals_1988]
*Grand Jury Prize: Dramatic - "
Heat and Sunlight " - [http://www.imdb.com/title/tt0093165/ IMDb]
*Grand Jury Prize: Documentary - "" - [http://www.imdb.com/title/tt0092630/ IMDb]
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "Rachel River " - [http://www.imdb.com/title/tt0093816/ IMDb]
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - "Beirut: The Last Home Movie"
*Special Jury Prize: Dramatic - "Lemon Sky " - [http://www.imdb.com/title/tt0093403/ IMDb]
*Special Jury Prize: Documentary - "Thy Kingdom Come, Thy Will Be Done " - [http://www.imdb.com/title/tt0284696/ IMDb]
*Special Jury Prize: Documentary - "" - [http://www.imdb.com/title/tt0092851/ IMDb]
*Special Jury Prize for Acting -Viveca Lindfors in "Rachel River"
=1989=20 January -29 January List at sundance.org of award winners: [http://institute.sundance.org/jsps/site.jsp?resource=pag_ex_programs_festival_pastfestivals_1989]
*Grand Jury Prize: Dramatic - "True Love"
*Grand Jury Prize: Documentary - "For All Mankind "
*Audience Award: Dramatic - "sex, lies and videotape"
*Audience Award: Documentary - "For All Mankind"
*Filmmakers Trophy: Dramatic - "Powwow Highway " - [http://www.imdb.com/title/tt0098112/ IMDb]
*Filmmakers Trophy: Documentary - "" - [http://www.imdb.com/title/tt0095408/ IMDb]
=1990=19 January -27 January List at sundance.org of award winners: [http://institute.sundance.org/jsps/site.jsp?resource=pag_ex_programs_festival_pastfestivals_1990]
*Grand Jury Prize: Dramatic - "
Chameleon Street " - [http://www.imdb.com/title/tt0101561/ IMDb]
*Grand Jury Prize: Documentary - "H-2 Worker " - [http://www.imdb.com/title/tt0123097/ IMDb]
*Grand Jury Prize: Documentary - "Water and Power " - [http://www.imdb.com/title/tt0098624/ IMDb]
*Filmmakers Trophy: Dramatic - "Houseparty"
*Filmmakers Trophy: Documentary - "" - [http://www.imdb.com/title/tt0121545/ IMDb]
*Audience Award: Dramatic - "Longtime Companion "
*Audience Award: Documentary - "Berkeley in the Sixties " - [http://www.imdb.com/title/tt0099121/ IMDb]
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "Houseparty"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - "H-2 Worker"
*Special Jury Recognition: Dramatic - "To Sleep With Anger "
*Special Jury Recognition: Documentary - "" - [http://www.imdb.com/title/tt0123254/ IMDb]
=1991=List at sundance.org of award winners: [http://institute.sundance.org/jsps/site.jsp?resource=pag_ex_programs_festival_pastfestivals_1991]
*Grand Jury Prize: Dramatic - "Poison"
*Grand Jury Prize: Documentary - "American Dream"
*Grand Jury Prize: Documentary - "Paris Is Burning"
*Filmmakers Trophy: Dramatic - "Privilege"
*Filmmakers Trophy: Documentary - "American Dream"
*Audience Award: Dramatic - "One Cup of Coffee "
*Audience Award: Documentary - "American Dream"
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "Daughters of the Dust "
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - "Christo in Paris "
*Special Jury Recognition - "Straight Out Of Brooklyn"
=1992=19 January -27 January List at sundance.org of award winners: [http://institute.sundance.org/jsps/site.jsp?resource=pag_ex_programs_festival_pastfestivals_1992]
*Grand Jury Prize: Dramatic - "
In the Soup "
*Grand Jury Prize: Documentary - "A Brief History of Time"
*Grand Jury Prize: Documentary - "Finding Christa "
*Filmmakers Trophy: Dramatic - "Zebrahead"
*Filmmakers Trophy: Documentary - "A Brief History of Time"
*Audience Award: Dramatic - "The Waterdance "
*Audience Award: Documentary - "Brother's Keeper"
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "Swoon"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - "Shoot for the Contents "
*Waldo Salt Screenwriting Award - "The Waterdance"
*Special Jury Recognition - "The Hours and Times "
*Special Jury Recognition - "My Crasy Life "
*Special Jury Recognition -Seymour Cassel for his performance in "In the Soup"
=1993=List at sundance.org of award winners: [http://institute.sundance.org/jsps/site.jsp?resource=pag_ex_programs_festival_pastfestivals_1993]
*Grand Jury Prize: Dramatic - "
Ruby in Paradise " and "Public Access "
*Grand Jury Prize: Documentary - "Children of Fate "
*Grand Jury Prize: Documentary - ""
*Filmmakers Trophy: Dramatic - "Fly By Night"
*Filmmakers Trophy: Documentary - "Something Within Me "
*Audience Award: Dramatic - "El Mariachi "
*Audience Award: Documentary - "Something Within Me"
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "An Ambush of Ghosts "
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - "Children of Fate"
*Waldo Salt Screenwriting Award - "Combination Platter "
*Freedom of Expression Award - "Silverlake Life: The View From Here"
*Special Jury Prize for a First Feature - "Just Another Girl on the I.R.T. "
*Special Jury Prize for Distinction - "Lillian"
*Special Jury Prize for Superb Technical Achievement - "Earth and the American Dream "
*Special Jury Prize for Merit - "Something Within Me"
=1994=List at sundance.org of award winners: [http://institute.sundance.org/jsps/site.jsp?resource=pag_ex_programs_festival_pastfestivals_1994]
*Grand Jury Prize: Dramatic - "
What Happened Was "
*Grand Jury Prize: Documentary - "Freedom on My Mind "
*Filmmakers Trophy: Dramatic - "Clerks " by Kevin Smith
*Filmmakers Trophy: Dramatic - "Fresh"
*Filmmakers Trophy: Documentary - ""
*Audience Award: Dramatic - "Spanking the Monkey "
*Audience Award: Documentary - "Hoop Dreams "
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "Suture"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - ""
*Waldo Salt Screenwriting Award - "What Happened Was"
*Freedom of Expression Award - "Dialogues with Madwomen "
*Freedom of Expression Award - "Heart of the Matter "
*Special Jury Recognition for Technical Achievement - "Coming Out Under Fire "
*Special Jury Recognition for Technical Acting - Sean Nelson in "Fresh"
*Special Jury Recognition for Technical Acting -Alicia Witt in "Fun"
*Special Jury Recognition for Technical Acting -Renee Humphrey in "Fun"
=1995=19 January -29 January List at sundance.org of award winners: [http://institute.sundance.org/jsps/site.jsp?resource=pag_ex_programs_festival_pastfestivals_1995]
*Grand Jury Prize: Dramatic - "
The Brothers McMullen "
*Grand Jury Prize: Documentary - "Crumb"
*Filmmakers Trophy: Dramatic - "Angela"
*Filmmakers Trophy: Documentary - "Black Is...Black Ain't "
*Audience Award: Dramatic - "Picture Bride"
*Audience Award: Documentary - "Ballot Measure 9 "
*Audience Award: Documentary - "Unzipped "
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "Angela"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - "Crumb"
*Waldo Salt Screenwriting Award - "Living in Oblivion "
*Freedom of Expression Award - "When Billy Broke His Head...and Other Tales of Wonder "
*Special Jury Recognition - "Jupiter's Wife "
*Special Jury Recognition for Directing - "Heavy"
*Special Jury Recognition for Directing - "Rhythm Thief "
*Special Recognition in Latin Cinema Award - "Eagles Don't Hunt Flies "
*Special Mention - "Strawberry and Chocolate"
*Special Recognition in Short Filmmaking Award - "The Salesman and Other Adventures "
*Special Recognition in Short Filmmaking Award - "Tom's Flesh "
*Honorable Mentions - "Trevor"
*Honorable Mentions - "Nonnie and Alex "
=1996=18 January -28 January List at sundance.org of award winners: [http://institute.sundance.org/jsps/site.jsp?resource=pag_ex_programs_festival_pastfestivals_1996]
*Grand Jury Prize: Dramatic - "
Welcome to the Dollhouse " by Todd Solondz
*Grand Jury Prize: Documentary - ""
*Filmmakers Trophy: Dramatic - "Girls Town"
*Filmmakers Trophy: Documentary - "Cutting Loose "
*Audience Award: Dramatic - "Care of the Spitfire Grill"
*Audience Award: Documentary - ""
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "Color of a Brisk and Leaping Day "
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - "Cutting Loose "
*Waldo Salt Screenwriting Award - "Big Night "
*Freedom of Expression Award - "The Celluloid Closet "
*Special Jury Recognition - "When We Were Kings "
*Special Jury Recognition - "Girls Town"
*Special Jury Recognition - "I Shot Andy Warhol "
*Special Recognition in Latin Cinema Award - "Madagascar"
*Special Mention - "Guantanamera (film) "
*Special Mention - "Wild Horses"
*Special Recognition in Short Filmmaking Award - "A Small Domain "
*Honorable Mention - "Pig! "
*Honorable Mention - "Dry Mount "
=1997=16 January -26 January List at sundancechannel.com of award winners: [http://www.sundancechannel.com/festival/history/?sContent=1997]
*Grand Jury Prize: Documentary - "
Girls Like Us "
*Grand Jury Prize: Dramatic - "Sunday"
*Audience Award: Documentary - ""
*Audience Award: Dramatic - "Hurricane"
*Filmmakers Trophy: Documentary - "Licensed to Kill "
*Filmmakers Trophy: Dramatic - "In the Company of Men "
*Directing Award: Documentary - "Licensed to Kill"
*Directing Award: Dramatic - "Hurricane"
*Waldo Salt Screenwriting Award - "Sunday"
*Freedom of Expression Award - "Family Name "
*Freedom of Expression Award - "Fear and Learning at Hoover Elementary "
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - "My America ...or Honk if You Love Buddha "
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "Hurricane"
*Special Jury: Documentary - ""
*Special Jury Prize for Outstanding Performance - "The House of Yes "
*Short Filmmakers Award: Honorable Mention - "Going All the Way "
*Latin American Cinema Award - "Landscapes of Memory "
*Latin American Cinema Award: Honorable Mention - "Deep Crimson "
*Short Filmmaking Award - "Man About Town"
*Short Filmmaking Award: Honorable Mention - "Birdhouse"
*Short Filmmaking Award: Honorable Mention - "Syphon Gun "
=1998=15 January -25 January A list of the winners can be found [http://www.sundancechannel.com/festival/history/?sContent=1998 here]
*Grand Jury Prize: Dramatic - "Slam"
=1999=21 January -31 January A list of the winners can be found [http://www.sundancechannel.com/festival/history/?sContent=1999 here]
*Grand Jury Prize: Documentary - "
American Movie "
*Grand Jury Prize: Dramatic - "Three Seasons "
*Audience Award: Documentary - "Genghis Blues "
*Audience Award: Dramatic - "Three Seasons "
*Documentary Directing Award -Barbara Sonneborn for "Regret to Inform "
*Dramatic Directing Award -Eric Mendelsohn for "Judy Berlin "
*Excellence in Cinematography Award: Documentary -Emiko Omori for "Rabbit in the Moon " and "Regret to Inform "
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic -Lisa Rinzler for "Three Seasons "
*Freedom of Expression Award - ""
*Waldo Salt Screenwriting Award -Frank Whaley for "Joe the King "
*Audience Award World Cinema - "Run Lola Run " and "Train of Life "
=2000=A list of the winners can be found [http://www.sundancechannel.com/festival/history/?sContent=2000 here] .
*Grand Jury Prize: Documentary - "
Long Night's Journey Into Day "
*Grand Jury Prize: Dramatic - "Girlfight " and "You Can Count on Me "
*Audience Award: Documentary - "Dark Days"
*Audience Award: Dramatic - "Two Family House "
*Documentary Directing Award - "Paragraph 175"
*Dramatic Directing Award - "Girlfight"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - ""
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "Committed"
*Freedom of Expression Award - "Dark Days"
*Waldo Salt Screenwriting Award -Kenneth Lonegran for "You Can Count on Me"
*Audience Award World Cinema - "Saving Grace"
*Special Jury Prize - "The Ballad of Ramblin' Jack "
*Special Jury Prize - ""
*Special Jury Prize - "The Tao of Steve "
*Special Jury Prize - "Songcatcher "
*Special Jury Prize in Latin American Cinema - "Herod's Law "
*Special Jury Prize in Latin American Cinema - "No One Writes to the Colonel"
*Short Filmmaking Award - "Five Feet High and Rising "
*Short Filmmaking Award: Honorable Mention - "The Bats"
*Short Filmmaking Award: Honorable Mention - "Darling International "
*Short Filmmaking Award: Honorable Mention - "The Drowning Room "
*Short Filmmaking Award: Honorable Mention - "Friday"
*Short Filmmaking Award: Honorable Mention - "Hitch"
*Short Filmmaking Award: Honorable Mention - "Ice Fishing"
*Short Filmmaking Award: Honorable Mention - "This is for Betsy Hall "
*Short Filmmaking Award: Honorable Mention - "Titler "
=2001=18 January -28 January The official announcement of the 2001 winners can be found [http://institute.sundance.org/jsps/pag_ex_news.jsp?resource=pag_ex_news_press_release&prl=prl_Archive&sk=qocAa1lGR3Dxdf5n&mbr=pr_prl_Archive_6 here] .
*Grand Jury Prize: Documentary - "Southern Comfort"
*Grand Jury Prize: Dramatic - "The Believer"
*Audience Award: Documentary - "Dogtown and Z-Boys "
*Audience Award: Documentary - "Scout's Honor"
*Audience Award: Dramatic - "Hedwig and the Angry Inch"
*World Cinema Audience Award - "The Road Home"
*Documentary Directing Award -Stacy Peralta director of "Dogtown and Z-Boys"
*Dramatic Directing Award -John Cameron Mitchell director of "Hedwig and the Angry Inch"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary -Albert Maysles for ""
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic -Giles Nuttgens for "The Deep End"
*Freedom of Expression Award - "Scout's Honor"
*Waldo Salt Screenwriting Award -Christopher Nolan for "Memento"
*Special Jury Prize - Tom Wilkinson andSissy Spacek for "In the Bedroom "
*Special Jury Prize - "Children Underground "
*Special Jury Prize - "Possible Loves "
*Special Jury Prize - "Without a Trace"
*Special Jury Mention - ""
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Gina, An Actress, Age 29 "
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Delusions in Modern Primitivism "
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Jigsaw Venus "
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Metropopular "
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Peter Rabbit and the Crucifix "
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Pie Fight '69 "
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Sweet"
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Zen and the Art of Landscaping "
=2002=10 January -20 January A list of the winners can be found [http://www.sundancechannel.com/festival/ here]
*Grand Jury Prize: Dramatic - ""
*Audience Award - ""
*Special Jury Prize in Short Filmmaking - "Bus 44 "
*Special Jury Prize in Short Filmmaking - ""
=2003=16 January -26 January The official announcement of the 2003 winners can be found [http://festival.sundance.org/2003/awards.html here] .
*Grand Jury Prize: Documentary - "
Capturing the Friedmans "
*Grand Jury Prize: Dramatic - "American Splendor "
*Audience Award: Documentary - "My Flesh and Blood "
*Audience Award: Dramatic - "The Station Agent "
*Documentary Directing Award -Jonathan Karsh director of "My Flesh and Blood "
*Dramatic Directing Award -Catherine Hardwicke for "Thirteen "
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - "Stevie "
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "Quattro Noza "
=2004=15 January -25 January The official announcement of the 2004 winners can be found [http://festival.sundance.org/2004/awards.html here] .
*Grand Jury Prize: Documentary - "
DiG! "
*Grand Jury Prize: Dramatic - "Primer"
*Audience Award: Documentary - "Born into Brothels "
*Audience Award: Dramatic - "Maria Full of Grace "
*World Cinema Audience Award: Documentary - "The Corporation "
*World Cinema Audience Award: Dramatic - "Seducing Doctor Lewis "
*Documentary Directing Award -Morgan Spurlock director of "Super Size Me "
*Dramatic Directing Award -Debra Granik for "Down to the Bone"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - "Imelda"
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "November"
*Freedom of Expression Award - "Repatriation"
*Waldo Salt Screenwriting Award -Larry Gross for "We Don't Live Here Anymore "
*Special Jury Prize - "Farmingville"
*Special Jury Prize - "Brother to Brother "
*Special Jury Prize -Vera Farmiga for her performance in "Down to the Bone"
*Jury Prize in Short Filmmaking - "When the Storm Came "
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Gowanus, Brooklyn"
*Jury Prize in International Short Filmmaking - "Tomo"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Curtis"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Harvie Krumpet "
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Krumped "
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Papillon D’Amour "
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Spokane"
*Sundance Online Film Festival Jury Award (Animation) - "Bathtime in Clerkenwell "
*Sundance Online Film Festival Jury Award (Short Subject) - "Wet Dreams False Images "
*Sundance Online Film Festival Jury Award (New Forms Gallery) - ""
*2004Alfred P. Sloan Prize - "Primer"
=2005=20 January -30 January The official announcement of the 2005 winners can be found [http://festival.sundance.org/2005/docs/05Awards.pdf here] .
*Grand Jury Prize: Documentary - "Why We Fight"
*Grand Jury Prize: Dramatic - "Forty Shades of Blue "
*World Cinema Jury Prize: Documentary - "Shape of the Moon "
*World Cinema Jury Prize: Dramatic - "The Hero"
*Audience Award: Documentary - "Murderball"
*Audience Award: Dramatic - "Hustle & Flow "
*Audience Award: Dramatic (RU) - "Constantine"
*World Cinema Audience Award: Documentary - ""
*World Cinema Audience Award: Dramatic - "Brothers"
*Documentary Directing Award -Jeff Feuerzeig for "The Devil and Daniel Johnston "
*Dramatic Directing Award -Noah Baumbach for "The Squid and the Whale "
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - "The Education of Shelby Knox "
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "Hustle & Flow"
*Waldo Salt Screenwriting Award - Noah Baumbach for "The Squid and the Whale"
*Special Jury Prize for Editing - "Murderball"
*Special Jury Prize - "After Innocence "
*Special Jury Prize for Acting - Amy Adams in "Junebug"
*Special Jury Prize for Acting - Lou Pucci in "Thumbsucker"
*Special Jury Prize for Originality of Vision -Miranda July writer, director, and actor in "Me and You and Everyone We Know "
*Special Jury Prize for Originality of Vision -Rian Johnson director of "Brick"
*Special Jury Prize - "The Liberace of Baghdad "
*Special Jury Prize - "Wall"
*Special Jury Prize - "The Forest For the Trees "
*Special Jury Prize - "Live-In Maid "
*Special Jury Prize (RU) - "Elektra"
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Family Portrait"
*Jury Prize in International Short Filmmaking - "Wasp"
*Shorts Jury Special Recognition - ""
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "One Weekend A Month "
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Small Town Secrets "
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Victoria Para Chino "
*2005Alfred P. Sloan Prize - "Grizzly Man "
=2006=19 January -29 January The official announcement of the 2006 winners can be found [http://festival.sundance.org/2006/pdfs/SFF%2006%20Awards%20Release%20FINAL.pdf here] .
*Grand Jury Prize: Documentary - "God Grew Tired of Us "
*Grand Jury Prize: Dramatic - "Quinceañera"
*World Cinema Jury Prize: Documentary - "In The Pit "
*World Cinema Jury Prize: Dramatic - "13 Tzameti "
*Audience Award: Documentary - "God Grew Tired of Us"
*Audience Award: Dramatic - "Quinceañera"
*World Cinema Audience Award: Documentary - "De Nadie "
*World Cinema Audience Award: Dramatic - "No. 2"
*Documentary Directing Award - James Longley director of "Iraq in Fragments "
*Dramatic Directing Award -Dito Montiel for "A Guide to Recognizing Your Saints "
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - James Longley for "Iraq in Fragments"
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Tom Richmond for "Right at Your Door "
*Documentary Film Editing - "Iraq in Fragments"
*Waldo Salt Screenwriting Award -Hilary Brougher for "Stephanie Daley "
*Special Jury Prize - "American Blackout "
*Special Jury Prize - "A Guide to Recognizing Your Saints " (for Best Ensemble Performance)
*Special Jury Prize - "In Between Days" (for Independent Vision)
*Special Jury Prize - "Into Great Silence "
*Special Jury Prize - "Dear Pyongyang "
*Special Jury Prize - "Eve & the Fire Horse "
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Bugcrush "
*Jury Prize in Short Filmmaking - "The Wraith of Cobble Hill "
*Jury Prize in International Short Filmmaking - "The Natural Route "
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Before Dawn"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Preacher With an Unknown God "
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Undressing My Mother "
*2006Alfred P. Sloan Prize - "The House of Sand "
=2007=18 January -28 January A list of the 2007 winners can be found [http://www.sltrib.com/ci_5105046 here] .
*Grand Jury Prize: Documentary - Manda Bala (Send a Bullet)
*Grand Jury Prize: Dramatic - Padre Nuestro
*Grand Jury Prize: World Cinema Dramatic - Adama Meshuga'at (Sweet Mud)
*Grand Jury Prize: World Cinema Documentary - Vores lykkes fjender (Enemies of Happiness)
*Audience Award: Documentary -Hear and Now
*Audience Award: Dramatic - Grace is Gone
*World Cinema Audience Award: Documentary -In the Shadow of the Moon
*World Cinema Audience Award: Dramatic - Once
*Documentary Directing Award - Sean Fine and Andrea Nix Fine for "War/Dance "
*Dramatic Directing Award - Jeffrey Blitz for "Rocket Science"
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - Heloisa Passos for "Manda Bala (Send a Bullet)"
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - Benoit Debie for "Joshua"
*Documentary Film Editing - Hibah Sherif Frisina, Charlton McMillan, and Michael Schweitzer for "Nanking"
*Waldo Salt Screenwriting Award: Dramatic - James C. Strouse for "Grace Is Gone"
*Special Jury Prize: Dramatic Performance - Jess Weixler in "Teeth" and Tamara Podemski in "Four Sheets to the Wind"
*Special Jury Prize: Dramatic - Chris Smith, director of "The Pool"
*Special Jury Prize: Documentary - "No End in Sight "
*Special Jury Prize: World Cinema Dramatic - "L' Héritage (The Legacy)"
*Special Jury Prize: World Cinema Documentary - "Hot House "
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Everything Will Be OK "
*Jury Prize in International Short Filmmaking - "The Tube With a Hat"
*Honorable Mentions in Short Filmmaking - "Death to the Tinman", "The Fighting Cholitas", "Men Understand Each Other Better (Mardha Hamdigar Ra Behtar Mifahmand)", "Motodrom", "Spitfire 944 ", "t.o.m."
*Special Jury Prize in Short Filmmaking - "Freeheld"
*2007Alfred P. Sloan Prize - "Dark Matter"
=2008=*Grand Jury Prize: Documentary - "
Trouble the Water "cite web|url=http://sundance.org/festival/press_industry/releases/pdf/2008-01-26-Awards.pdf|title=2008 Sundance Film Festival Announces Awards|date=2008-01-26|type=pdf]
*Grand Jury Prize: Dramatic - "Frozen River "
*Grand Jury Prize: World Cinema Documentary - "Man On Wire "
*Grand Jury Prize: World Cinema Dramatic - "King of Ping Pong (Ping Pongkingen)"
*Audience Award: Documentary - "Fields of Fuel "
*Audience Award: Dramatic - "The Wackness "
*World Cinema Audience Award: Documentary - "Man on Wire"
*World Cinema Audience Award: Dramatic - "Captain Abu Raed "
*Directing Award: Documentary - "American Teen "
*Directing Award: Dramatic - "Ballast"
*World Cinema Directing Award: Documentary - ""
*World Cinema Directing Award: Dramatic - "Mermaid (Rusalka)"
*Waldo Salt Screenwriting Award - "Sleep Dealer "
*World Cinema Screenwriting Award - "I Always Wanted to Be a Gangster (J'ai Toujours Rêvé d'Être un Gangster)"
*Documentary Editing Award - ""
*World Cinema Documentary Editing Award - "The Art Star and the Sudanese Twins "
*Excellence in Cinematography Award: Documentary - ""
*Excellence in Cinematography Award: Dramatic - "Ballast"
*World Cinema Cinematography Award: Documentary - "Recycle"
*World Cinema Cinematography Award: Dramatic - "King of Ping Pong (Ping Pongkingen)"
*World Cinema Special Jury Prize: Dramatic - "Blue Eyelids (Párpados Azules)"
*Special Jury Prize: Documentary - ""
*Special Jury Prize: Dramatic, The Spirit of Independence - "Anywhere, USA"
*Special Jury Prize: Dramatic, Work by an Ensemble Cast - "Choke"
*Jury Prize in Short Filmmaking - "My Olympic Summer "
*Jury Prize in Short Filmmaking - "Sikumi (On the Ice) "
*International Jury Prize in International Short Filmmaking - "Soft"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Aquarium"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "August 15th"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "La Corona (The Crown) "
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Oiran Lyrics "
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Spider"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "Suspension"
*Honorable Mention in Short Filmmaking - "W."
*2008Alfred P. Sloan Prize - "Sleep Dealer"cite web|url=http://sundance.org/festival/press_industry/releases/pdf/2008-01-25-Sloan.pdf|title=Sleep Dealer Wins Alfred P. Sloan Prize at 2008 Sundance Film Festival|date=2008-01-25|type=pdf]References
Wikimedia Foundation. 2010.