December 2010 in sports
<< December 2010 >>
S M T W T F S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Deaths in December

Deaths in December 2010:

Current sporting seasons

American football 2010

Auto racing 2010

  • V8 Supercar
  • FIA GT1 World Championship

Basketball 2010

  • NBA
  • NCAA Division I men
  • NCAA Division I women
  • Euroleague
  • EuroLeague Women
  • Eurocup
  • EuroChallenge
  • France
  • Germany
  • Greece
  • Israel
  • Italy
  • Philippines
    • Philippine Cup
  • Russia
  • Spain
  • Turkey

Football (soccer) 2010

National teams competitions
  • UEFA Euro 2012 qualifying
  • 2012 Africa Cup of Nations qualification
International clubs competitions
Domestic (national) competitions
  • Argentina
  • Australia
  • Brazil
  • England
  • France
  • Germany
  • Iran
  • Italy
  • Japan
  • Scotland
  • Spain

Golf 2010

  • European Tour
  • LPGA Tour

Ice hockey 2010

  • National Hockey League
  • Kontinental Hockey League
  • Czech Extraliga
  • Elitserien
  • Canadian Hockey League:
    • OHL, QMJHL, WHL
  • NCAA Division I men
  • NCAA Division I women

Rugby union 2010

  • Heineken Cup
  • European Challenge Cup
  • English Premiership
  • Celtic League
  • LV Cup
  • Top 14
  • Sevens World Series

Snooker

  • Players Tour Championship

Winter sports

  • Alpine Skiing World Cup
  • Biathlon World Cup
  • Bobsleigh World Cup
  • Cross-Country Skiing World Cup
  • Grand Prix of Figure Skating
  • Freestyle Skiing World Cup
  • Luge World Cup
  • Nordic Combined World Cup
  • Short Track Speed Skating World Cup
  • Skeleton World Cup
  • Ski Jumping World Cup
  • Snowboard World Cup
  • Speed Skating World Cup

See also: 2010 in sports, Portal:Sports and games

Days of the month

December 31, 2010 (Friday)

American football

Cross-country skiing

Ice hockey

December 30, 2010 (Thursday)

American football

Basketball

  • NCAA women's basketball: Stanford 71, Connecticut 59
    • The Huskies' Division I-record winning streak ends at 90 by the Cardinal, who were also the last team to beat the Huskies.

Cricket

  • Pakistan in New Zealand:
    • 3rd T20I in Christchurch:  Pakistan 183/6 (20 overs);  New Zealand 80 (15.5 overs). Pakistan win by 103 runs; New Zealand win 3-match series 2–1.

Equestrianism

Ice hockey

December 29, 2010 (Wednesday)

Alpine skiing

American football

  • NCAA bowl games:

Cricket

  • England in Australia:
    • Ashes series:
  • India in South Africa:
    • 2nd Test in Durban, day 4:  India 205 & 228;  South Africa 131 & 215 (72.3 overs). India win by 87 runs; 3-match series level 1–1.

Football (soccer)

  • AFF Suzuki Cup Final, second leg (first leg score in parentheses):
    • Indonesia  2–1 (0–3)  Malaysia. Malaysia win 4–2 on aggregate.
      • Malaysia win the Cup for the first time.

Ice hockey

Ski jumping

December 28, 2010 (Tuesday)

Alpine skiing

American football

Cricket

  • England in Australia:
  • India in South Africa:
    • 2nd Test in Durban, day 3:  India 205 & 228 (70.5 overs);  South Africa 131 & 111/3 (27 overs). South Africa require another 192 runs with 7 wickets remaining.
  • Pakistan in New Zealand:
    • 2nd T20I in Hamilton:  New Zealand 185/7 (20 overs);  Pakistan 146/9 (20 overs). New Zealand win by 39 runs; lead 3-match series 2–0.

Equestrianism

Ice hockey

December 27, 2010 (Monday)

American football

Cricket

  • England in Australia:
  • India in South Africa:
    • 2nd Test in Durban, day 2:  India 205 (65.1 overs; Dale Steyn 6/50) & 92/4 (30.5 overs);  South Africa 131 (37.2 overs). India lead by 166 runs with 6 wickets remaining.

Ice hockey

December 26, 2010 (Sunday)

American football

Cricket

  • England in Australia:
    • Ashes series:
      • Fourth Test in Melbourne, day 1:  Australia 98 (42.5 overs);  England 157/0 (47 overs). England lead by 59 runs with 10 wickets remaining in the 1st innings.
        • Australia's score is their second-lowest total at the MCG, and the lowest score in a home Ashes Test since 1936.
  • India in South Africa:
  • Pakistan in New Zealand:

Football (soccer)

Ice hockey

December 25, 2010 (Saturday)

American football

Handball

  • Asian Women's Handball Championship in Almaty, Kazakhstan:
    • 3rd place playoff: Japan  25–26 3  China
    • Final: 1 Kazakhstan  33–32 2  South Korea
      • Kazakhstan win the title for the second time, repeating their 2002 final victory over South Korea.

December 24, 2010 (Friday)

American football

Handball

  • Asian Women's Handball Championship in Almaty, Kazakhstan:
    • 7th place playoff: Iran  20–30  Thailand
    • 5th place playoff: North Korea  Uzbekistan

December 23, 2010 (Thursday)

American football

Basketball

Handball

December 22, 2010 (Wednesday)

American football

  • NCAA bowl games:

Basketball

Handball

  • Asian Women's Handball Championship in Almaty, Kazakhstan: (teams in bold advance to the semifinals, and qualify for the 2011 World Championship)
    • Group A:
      • China  46–17  Iran
      • Kazakhstan  35–31  North Korea
        • Final standings: Kazakhstan 6 points, China 4, North Korea 2, Iran 0.
    • Group B: South Korea  22–22  Japan
      • Final standings: South Korea, Japan 5 points, Uzbekistan 2, Thailand 0.

December 21, 2010 (Tuesday)

Alpine skiing

American football

Basketball

  • NCAA women's basketball: Connecticut 93, Florida State 62
    • The Huskies record their 89th consecutive win, giving them sole possession of the record for longest winning streak in Division I basketball history.

Freestyle skiing

  • World Cup in Beida Lake, China:
    • Moguls men: 1 Mikaël Kingsbury (CAN) 25.60 points 2 Guilbaut Colas (FRA) 24.14 3 Pierre-Alexandre Rousseau (CAN) 24.05
      • Moguls standings (after 3 of 11 events): (1) Colas 240 points (2) Patrick Deneen (USA) 202 (3) Kingsbury 195
      • Overall standings: (1) Colas 48 points (2) Deneen 40 (3) Kingsbury 39
    • Moguls women: 1 Hannah Kearney (USA) 25.34 points 2 Jennifer Heil (CAN) 25.26 3 Kristi Richards (CAN) 23.83
      • Moguls standings (after 3 of 11 events): (1) Kearney 280 points (2) Heil 200 (3) Richards 146
      • Overall standings: (1) Kearney 56 points (2) Heil 40 (3) Xu Mengtao (CHN) 36

Handball

  • Asian Women's Handball Championship in Almaty, Kazakhstan: (teams in bold advance to the semifinals, and qualify for the 2011 World Championship)
    • Group A:
      • China  33–27  North Korea
      • Kazakhstan  35–13  Iran
        • Standings (after 2 matches): Kazakhstan 4 points, China, North Korea 2, Iran 0.
    • Group B:
      • South Korea  60–16  Uzbekistan
      • Japan  38–17  Thailand
        • Standings: South Korea, Japan 4 points (2 matches), Uzbekistan 2 (3), Thailand 0 (3).

Rugby union

Volleyball

  • FIVB Men's Club World Championship in Doha, Qatar:
  • FIVB Women's Club World Championship in Doha, Qatar:
    • 3rd place: Mirador Dominican Republic 1–3 3 Italy Bergamo
    • Final: 1 Fenerbahçe Turkey 3–0 Brazil 2 Sollys Osasco
      • Fenerbahçe win the title for the first time.

December 20, 2010 (Monday)

American football

Cricket

Equestrianism

Handball

Rugby union

Volleyball

December 19, 2010 (Sunday)

Alpine skiing

American football

Basketball

Biathlon

Bobsleigh

Cricket

  • England in Australia:
    • Ashes series:
  • India in South Africa:

Cross-country skiing

Equestrianism

Football (soccer)

  • AFF Suzuki Cup Semi-finals, second leg (first leg score in parentheses):

Freestyle skiing

  • World Cup in Innichen, Italy:
    • Ski Cross men: 1 Scott Kneller (AUS) 2 Alex Fiva (SUI) 3 John Teller (USA)
      • Ski Cross standings (after 2 of 11 races): (1) Patrick Gasser (SUI) 120 points (2) Kneller 112 (3) Andreas Matt (AUT) 109
      • Overall standings: (1) Patrick Deneen (USA) & Jia Zongyang (CHN) 36 points (3) Guilbaut Colas (FRA) 32
    • Ski Cross women: 1 Fanny Smith (SUI) 2 Ashleigh McIvor (CAN) 3 Heidi Zacher (GER)
      • Ski Cross standings (after 2 of 11 races): (1) Anna Holmlund (SWE) 150 points (2) Smith 145 (3) McIvor 116
      • Overall standings: (1) Hannah Kearney (USA) & Xu Mengtao (CHN) 36 points (3) Holmlund 30

Golf

Handball

  • European Women's Championship in Herning, Denmark:
    • Bronze Medal Match: Denmark  15–16 3  Romania
      • Romania qualify for the 2011 World Championship.
    • Final: 1 Norway  25–20 2  Sweden
      • Norway win the title for the fourth successive time and fifth overall.
  • Asian Women's Championship in Almaty, Kazakhstan:
    • Group A: China  22–25  Kazakhstan
    • Group B: Thailand  25–31  Uzbekistan

Nordic combined

Rugby union

Ski jumping

Swimming

December 18, 2010 (Saturday)

Alpine skiing

American football

Biathlon

Bobsleigh

Cricket

Cross-country skiing

Football (soccer)

Freestyle skiing

  • World Cup in Beida Lake, China:
    • Aerials men: 1 Qi Guangpu (CHN) 245.74 points 2 Jia Zongyang (CHN) 245.17 3 Renato Ulrich (SUI) 232.72
      • Aerials standings (after 2 of 8 events): (1) Jia 180 points (2) Qi 136 (3) Warren Shouldice (CAN) 130
      • Overall standings: (1) Patrick Deneen (USA) & Jia 36 points (3) Guilbaut Colas (FRA) 32
    • Aerials women: 1 Xu Mengtao (CHN) 181.53 points 2 Cheng Shuan (CHN) 176.95 3 Xu Sicun (CHN) 162.14
      • Aerials standings (after 2 of 8 events): (1) Xu Mengtao 180 points (2) Zhang Xin (CHN) & Cheng 140
      • Overall standings: (1) Hannah Kearney (USA) & Xu Mengtao 36 points (3) Zhang & Cheng 28
  • World Cup in Innichen, Italy:
    • Ski Cross men: 1 Patrick Gasser (SUI) 2 Andreas Matt (AUT) 3 Thomas Zangerl (AUT)
    • Ski Cross women: 1 Anna Holmlund (SWE) 2 Kelsey Serwa (CAN) 3 Nikol Kucerova (CZE)

Handball

Luge

Nordic combined

Rugby union

Ski jumping

Snowboarding

Swimming

December 17, 2010 (Friday)

Alpine skiing

American football

  • NCAA Division I Football Championship (FCS) Semifinal (seed in parentheses): (5) Eastern Washington 41, Villanova 31

Bobsleigh

Cricket

Freestyle skiing

  • World Cup in Beida Lake, China:
    • Aerials men: 1 Jia Zongyang (CHN) 230.49 points 2 Warren Shouldice (CAN) 210.47 3 Wu Chao (CHN) 205.10
      • Overall standings: (1) Patrick Deneen (USA) 36 points (2) Guilbaut Colas (FRA) 27 (3) Jia 20
    • Aerials women: 1 Zhang Xin (CHN) 197.04 points 2 Xu Mengtao (CHN) 185.76 3 Cheng Shuang (CHN) 164.61

Luge

Rugby union

Skeleton

Ski jumping

Snowboarding

  • World Cup in Telluride, United States:
    • Snowboard Cross men: 1 Pierre Vaultier (FRA) 2 Seth Wescott (USA) 3 Alex Pullin (AUS)
      • Snowboard Cross standings (after 3 of 7 races): (1) Vaultier 1590 points (2) Pullin 1450 (3) Luca Matteotti (ITA) 1280
      • Overall standings: (1) Andreas Prommegger (AUT) 2540 points (2) Roland Fischnaller (ITA) 2310 (3) Rok Flander (SLO) 2110
    • Snowboard Cross women: 1 Dominique Maltais (CAN) 2 Aleksandra Zhekova (BUL) 3 Maëlle Ricker (CAN)
      • Snowboard Cross standings (after 3 of 7 races): (1) Maltais 3000 points (2) Ricker 2200 (3) Zhekova 1800
      • Overall standings: (1) Maltais 3000 points (3) Yekaterina Tudegesheva (RUS) 2890 (3) Fränzi Mägert-Kohli (SUI) 2750

Swimming

December 16, 2010 (Thursday)

American football

Basketball

Biathlon

  • World Cup 3 in Pokljuka, Slovenia:
    • Men's 20 km Individual: 1 Daniel Mesotitsch (AUT) 52:05.6 (1+0+0+0) 2 Benjamin Weger (SUI) 53:04.0 (0+0+1+0) 3 Serguei Sednev (UKR) 53:26.8 (1+0+0+1)
    • Women's 15 km Individual: 1 Tora Berger (NOR) 42:47.0 (0+0+0+0) 2 Kaisa Mäkäräinen (FIN) 42:48.8 (0+0+0+1) 3 Marie-Laure Brunet (FRA) 43:22.3 (0+0+0+0)
      • Individual standings (after 2 of 4 races): (1) Brunet 102 points (2) Anna Carin Zidek (SWE) 96 (3) Valj Semerenko (UKR) 86
      • Overall standings (after 6 of 26 races): (1) Mäkäräinen 306 points (2) Helena Ekholm (SWE) 253 (3) Zidek 240

Cricket

  • England in Australia:
    • Ashes series:
      • Third Test in Perth, day 1:  Australia 268 (76 overs);  England 29/0 (12 overs). England trail by 239 runs with 10 wickets remaining in the 1st innings.
  • India in South Africa:

Football (soccer)

Handball

  • European Women's Championship in Denmark and Norway: (teams in bold advance to the semifinals)
    • Group I in Herning:

Rugby union

  • Amlin Challenge Cup pool stage, matchday 4:
    • Pool 4: Stade Français France 35–7 Romania Bucureşti Oaks
      • Standings: Stade Français 19 points (4 matches), England Leeds Carnegie 9 (3), Bucureşti Oaks 4 (4), Italy Overmach Parma 1 (3)

Snowboarding

  • World Cup in Telluride, United States:
    • Parallel Giant Slalom men: 1 Rok Flander (SLO) 2 Kaspar Flütsch (SUI) 3 Manuel Veith (AUT)
      • Parallel Slalom standings (after 4 of 12 races): (1) Andreas Prommegger (AUT) 2540 points (2) Roland Fischnaller (ITA) 2310 (3) Flander 2110
      • Overall standings: (1) Prommegger 2540 points (2) Fischnaller 2310 (3) Flander 2110
    • Parallel Giant Slalom women: 1 Fränzi Mägert-Kohli (SUI) 2 Isabella Laböck (GER) 3 Yekaterina Tudegesheva (RUS)
      • Parallel Slalom standings (after 4 of 12 races): (1) Tudegesheva 2890 points (2) Mägert-Kohli 2750 (3) Alena Zavarzina (RUS) 1878
      • Overall standings: (1) Tudegesheva 2890 points (2) Mägert-Kohli 2750 (3) Dominique Maltais (CAN) 2000

Swimming

December 15, 2010 (Wednesday)

Basketball

Equestrianism

Football (soccer)

Freestyle skiing

  • World Cup in Méribel, France:
    • Dual Moguls Men: 1 Guilbaut Colas (FRA) 2 Patrick Deneen (USA) 3 Bryon Wilson (USA)
      • Moguls standings (after 2 of 11 events): (1) Deneen 180 points (2) Colas 160 (3) Mikaël Kingsbury (CAN) 95
      • Overall standings: (1) Deneen 36 points (2) Colas 32 (3) Kingsbury 19
    • Dual Moguls Women: 1 Yulia Galysheva (KAZ) 2 Hannah Kearney (USA) 3 Justine Dufour-Lapointe (CAN)
      • Moguls standings (after 2 of 11 events): (1) Kearney 180 points (2) Galysheva 136 (3) Jennifer Heil (CAN) 120
      • Overall standings: (1) Kearney 36 points (2) Galysheva 27 (3) Heil 24

Handball

Swimming

December 14, 2010 (Tuesday)

Football (soccer)

Handball

December 13, 2010 (Monday)

American football

Basketball

Handball

  • European Women's Championship in Denmark and Norway:
    • Group I in Herning:

December 12, 2010 (Sunday)

Alpine skiing

American football

Badminton

Biathlon

Cricket

  • Zimbabwe in Bangladesh:

Cross-country skiing

Equestrianism

Football (soccer)

  • Argentina Argentine Primera División Apertura, final matchday:
  • Ecuador Campeonato Ecuatoriano de Fútbol Serie A Finals, second leg: (first leg score in parentheses)
    • Emelec 1–0 (0–2) LDU Quito. LDU Quito win 2–1 on aggregate.
      • LDU Quito win the championship for the tenth time.

Golf

Handball

Nine-ball pool

Rugby union

Short track speed skating

  • World Cup 4 in Shanghai, China:
    • Men's:
      • 500m: 1 Sung Si-Bak (KOR) 42.246 2 Thibaut Fauconnet (FRA) 42.327 3 Lee Ho-Suk (KOR) 1:45.278
        • Standings (after 5 of 8 races): (1) Charles Hamelin (CAN) 1722 points (2) Fauconnet 1635 (3) Han Jialiang (CHN) 1590
      • 1500m: 1 Noh Jinkyu (KOR) 2:18.506 2 Yuzo Takamido (JPN) 2:18.825 3 Olivier Jean (CAN) 2:18.842
        • Standings (after 6 of 8 races): (1) Maxime Chataignier (FRA) 1920 points (2) Jeff Simon (USA) 1850 (3) Kim Cheol Min (KOR) 1774
      • 5000m relay: 1  South Korea 6:48.747 2  Canada 6:48.832 3  Netherlands 6:49.912
        • Standings (after 4 of 6 races): (1) Canada 3000 points (2)  United States 2240 (3) Korea 1640
    • Women's:
      • 500m: 1 Zhao Nannan (CHN) 45.049 2 Liu Qiuhong (CHN) 45.122 3 Jessica Gregg (CAN) 45.218
        • Standings (after 5 of 8 races): (1) Zhao 3000 points (2) Fan Kexin (CHN) 2080 (3) Liu 2010
      • 1500m: 1 Cho Ha-Ri (KOR) 2:32.554 2 Park Seung-Hi (KOR) 2:32.607 3 Zhou Yang (CHN) 2:32.801
        • Standings (after 6 of 8 races): (1) Katherine Reutter (USA) 2800 points (2) Zhou 2440 (3) Cho 1800
      • 3000m relay: 1  China 4:16.645 2  South Korea 4:16.795 3  Italy 4:20.487
        • Standings (after 4 of 6 races): (1) China 3000 points (2)  Canada 1952 (3)  United States 1850

Ski jumping

Snooker

  • UK Championship in Telford, England:
    • Final: John Higgins (SCO) [4] 10–9 Mark Williams (WAL) [5]
      • Higgins wins the title for the third time, and wins his 22nd ranking title.

Speed skating

December 11, 2010 (Saturday)

Alpine skiing

American football

Biathlon

Bobsleigh

Cricket

  • ACC Trophy Challenge in Bangkok, Thailand:
    • 3rd place play-off: 3  Qatar 223 (48.4 overs);  Thailand 107 (32 overs). Qatar win by 116 runs.
    • Final: 2  Saudi Arabia 139 (43.3 overs) vs. 1  Maldives 140/9 (41.4 overs). Maldives win by 1 wicket.

Cross-country skiing

Curling

Figure skating

Football (soccer)

Freestyle skiing

Handball

  • European Women's Championship in Denmark and Norway: (teams in bold advance to the main round)
    • Group A in Aalborg:
      • Romania  40–28  Serbia
      • Spain  19–22  Denmark
        • Final standings: Denmark 6 points, Romania 4, Spain 2, Serbia 0.
    • Group B in Aarhus:
      • Russia  30–21  Iceland
      • Montenegro  28–29  Croatia
        • Final standings: Russia, Montenegro, Croatia 4 points, Iceland 0.

Ice hockey

Luge

Mixed martial arts

Nine-ball pool

Rugby union

Short track speed skating

  • World Cup 4 in Shanghai, China:
    • Men's:
      • 1500m: 1 Kim Cheol Min (KOR) 2:16.190 2 Song Weilong (CHN) 2:16.191 3 Maxime Chataignier (FRA) 2:16.315
        • Standings (after 5 of 8 races): (1) Chataignier 1920 points (2) Jeff Simon (USA) 1850 (3) Guillaume Bastille (CAN) 1747
      • 1000m: 1 Noh Jinkyu (KOR) 1:30.345 2 Sjinkie Knegt (NED) 1:30.402 3 Lee Ho-Suk (KOR) 2:10.168
        • Standings (after 5 of 8 races): (1) Thibaut Fauconnet (FRA) 2800 points (2) Travis Jayner (USA) 1702 (3) Anthony Lobello, Jr. (USA) 1664
    • Women's:
      • 1500m: 1 Yang Shin-Young (KOR) 2:28.216 2 Hwang Hyunsun (KOR) 2:28.449 3 Kim Dam Min (KOR) 2:28.534
        • Standings (after 5 of 8 races): (1) Katherine Reutter (USA) 2800 points (2) Zhou Yang (CHN) 2440 (3) Biba Sakurai (JPN) 1490
      • 1000m: 1 Cho Ha-Ri (KOR) 1:32.655 2 Zhou Yang (CHN) 1:32.916 3 Liu Qiuhong (CHN) 1:33.595
        • Standings (after 5 of 8 races): (1) Zhou 2440 points (2) Katherine Reutter (USA) 1968 (3) Liu 1690

Ski jumping

Snooker

Snowboarding

  • World Cup in Limone Piemonte, Italy:
    • Parallel Slalom men: 1 Roland Fischnaller (ITA) 2 Aaron March (ITA) 3 Roland Haldi (SUI)
      • Parallel Slalom standings (after 3 of 12 races): (1) Fischnaller & Andreas Prommegger (AUT) 2090 points (3) March 1580
      • Overall standings: (1) Fischnaller & Prommegger 2090 points (3) March 1580
    • Parallel Slalom women: 1 Patrizia Kummer (SUI) 2 Fränzi Mägert-Kohli (SUI) 3 Yekaterina Ilyukhina (RUS)
      • Parallel Slalom standings (after 3 of 12 races): (1) Yekaterina Tudegesheva (RUS) 2290 points (2) Alena Zavarzina (RUS) 1850 (3) Mägert-Kohli 1750
      • Overall standings: (1) Tudegesheva 2290 points (2) Dominique Maltais (CAN) 2000 (3) Zavarzina 1850

Speed skating

December 10, 2010 (Friday)

American football

  • NCAA Division I Football Championship Quarterfinal (seed in parentheses):

Basketball

Biathlon

  • World Cup 2 in Hochfilzen, Austria:
    • Men's 10 km Sprint: 1 Tarjei Bø (NOR) 28:17.6 (0+0) 2 Serguei Sednev (UKR) 28:45.1 (0+1) 3 Alexis Boeuf (FRA) 28:50.9 (0+1)
    • Women's 7.5 km Sprint: 1 Anastasiya Kuzmina (SVK) 25:30.6 (0+0) 2 Darya Domracheva (BLR) 25:50.4 (0+1) 3 Kaisa Mäkäräinen (FIN) 25:54.4 (0+1)
      • Sprint standings (after 2 of 10 races): (1) Mäkäräinen 108 points (2) Domracheva 102 (3) Helena Ekholm (SWE) 80
      • Overall standings (after 4 of 26 races): (1) Mäkäräinen 198 points (2) Ekholm 176 (3) Anna Carin Zidek (SWE) 164

Bobsleigh

Cricket

Curling

Figure skating

Football (soccer)

Handball

  • European Women's Championship in Denmark and Norway: (teams in bold advance to the main round)

Luge

Nine-ball pool

Rugby union

Snooker

Snowboarding

  • World Cup in Limone Piemonte, Italy:
    • Parallel Giant Slalom men: 1 Benjamin Karl (AUT) 2 Andreas Prommegger (AUT) 3 Manuel Veith (AUT)
      • Parallel Slalom standings (after 2 of 12 races): (1) Prommegger 1800 points (2) Karl 1260 (3) Roland Fischnaller (ITA) 1090
      • Overall standings: (1) Prommegger 1800 points (2) Karl 1260 (3) Sébastien Toutant (CAN) 1220
    • Parallel Giant Slalom women: 1 Yekaterina Tudegesheva (RUS) 2 Alena Zavarzina (RUS) 3 Svetlana Boldykova (RUS)

U.S. college sports

December 9, 2010 (Thursday)

American football

Basketball

Curling

Figure skating

  • ISU Grand Prix:
    • Grand Prix Final and Junior Grand Prix Final in Beijing, China:
      • Junior Ice dance – Short Dance: (1) Victoria Sinitsina / Ruslan Zhiganshin (RUS) 55.58 (2) Ksenia Monko / Kirill Khaliavin (RUS) 55.50 (3) Alexandra Stepanova / Ivan Bukin (RUS) 53.59
      • Junior Ladies – Short Program: (1) Adelina Sotnikova (RUS) 57.27 (2) Elizaveta Tuktamysheva (RUS) 53.76 (3) Polina Shelepen (RUS) 53.26
      • Junior Men – Short Program: (1) Richard Dornbush (USA) 70.75 (2) Keegan Messing (USA) 68.52 (3) Yan Han (CHN) 67.29
      • Junior Pairs – Short Program: (1) Narumi Takahashi / Mervin Tran (JPN) 53.94 (2) Ksenia Stolbova / Fedor Klimov (RUS) 49.63 (3) Taylor Steele / Robert Schultz (CAN) 48.07

Handball

  • European Women's Championship in Denmark and Norway: (teams in bold advance to the main round)
    • Group A in Aalborg:
      • Serbia  23–26  Spain
      • Romania  22–25  Denmark
        • Standings (after 2 games): Denmark 4 points, Romania, Spain 2, Serbia 0.
    • Group B in Aarhus:
      • Iceland  23–26  Montenegro
      • Russia  30–24  Croatia
        • Standings (after 2 games): Montenegro 4 points, Croatia, Russia 2, Iceland 0.

Nine-ball pool

Rugby union

Skeleton

Snooker

December 8, 2010 (Wednesday)

Basketball

Curling

Football (soccer)

  • AFF Suzuki Cup: (teams in bold advance to the semifinals)
  • FIFA Club World Cup in the United Arab Emirates:
  • UEFA Champions League group stage, matchday 6: (teams in bold advance to the Round of 16, teams in italics advance to the Europa League Round of 32)
  • Copa Sudamericana Finals, second leg: (first leg score in parentheses)
    • Independiente Argentina 3–1 (0–2) Brazil Goiás. 3–3 on points, 3–3 on aggregate; Independiente win 5–3 on penalties.
      • Independiente win the Cup for the first time.

Handball

  • European Women's Championship in Denmark and Norway: (teams in bold advance to the main round)
    • Group C in Larvik:
    • Group D in Lillehammer:
      • France  18–21  Hungary
      • Slovenia  16–32  Norway
        • Standings (after 2 games): Hungary, Norway 4 points, Slovenia, France 0.

Snooker

Snowboarding

  • World Cup in Lech am Arlberg, Austria:
    • Snowboard Cross men: 1 Luca Matteotti (ITA) 2 Alex Pullin (AUS) 3 Paul-Henri de Le Rue (FRA)
      • Snowboard Cross standings (after 2 of 7 races): (1) Nate Holland (USA) 1200 points (2) Matteotti 1160 (3) Mario Fuchs (AUT) 1100
      • Overall standings: (1) Holland 1200 points (2) Matteotti 1160 (3) Fuchs 1100
    • Snowboard Cross women: 1 Dominique Maltais (CAN) 2 Maëlle Ricker (CAN) 3 Aleksandra Zhekova (BUL)
      • Snowboard Cross standings (after 2 of 7 races): (1) Maltais 2000 points (2) Ricker 1600 (3) Zhekova 1000
      • Overall standings: (1) Maltais 2000 points (2) Ricker 1600 (3) Yekaterina Tudegesheva (RUS) & Zhekova 1000

December 7, 2010 (Tuesday)

Cricket

Curling

Football (soccer)

  • AFF Suzuki Cup:
  • UEFA Champions League group stage, matchday 6: (teams in bold advance to the Round of 16, teams in italics advance to the Europa League Round of 32)

Handball

Snooker

Snowboarding

December 6, 2010 (Monday)

American football

Baseball

Cricket

  • England in Australia:
  • Zimbabwe in Bangladesh:
    • 3rd ODI in Mirpur:  Bangladesh 246/7 (50 overs);  Zimbabwe 181 (48.1 overs). Bangladesh win by 65 runs, lead the 5-match series 2–1.

Curling

Snooker

December 5, 2010 (Sunday)

Alpine skiing

American football

Auto racing

Badminton

  • BWF Super Series:

Biathlon

Cricket

Cross-country skiing

Curling

Equestrianism

Football (soccer)

Golf

  • LPGA Tour:

Luge

Nordic combined

Short track speed skating

  • World Cup 3 in Changchun, China:
    • Men's:
      • 500 m: 1 Semen Elistratov (RUS) 43.300 2 Remi Beaulieu (CAN) 43.410 3 Ryosuke Sakazume (JPN) 43.596
      • 1000 m: 1 Kim Byeong-Jun (KOR) 1:25.474 2 Thibaut Fauconnet (FRA) 1:26.208 3 Maxime Chataignier (FRA) 1:26.485
        • Standings (after 4 of 8 races): (1) Fauconnet 2800 points (2) Travis Jayner (USA) 1702 (3) Anthony Lobello, Jr. (USA) 1664
      • 5000 m relay: 1  Canada 6:54.065 2  United States 6:54.180 3  South Korea 7:00.949
        • Standings (after 3 of 6 races): (1) Canada 3000 points (2) United States 2240 (3)  China 1234
    • Women's:
      • 500 m: 1 Zhao Nannan (CHN) 44.514 2 Fan Kexin (CHN) 44.556 3 Kim Dam Min (KOR) 44.687
      • 1000 m: 1 Yang Shin-Young (KOR) 1:33.419 2 Marie-Eve Drolet (CAN) 1:34.343 3 Zhou Yang (CHN) 1:34.447
        • Standings (after 4 of 8 races): (1) Katherine Reutter (USA) 1968 points (2) Zhou 2080 (3) Lana Gehring (USA) 1538
      • 3000 m relay: 1  South Korea 4:16.249 2  China 4:16.361 3  Netherlands 4:20.137
        • Standings (after 3 of 6 races): (1) China 2800 points (2)  United States 1850 (3)  Canada 1650

Ski jumping

Snooker

Speed skating

Tennis

December 4, 2010 (Saturday)

Alpine skiing

American football

  • NCAA Division I FBS (unbeaten teams in bold):
    • Conference championship games (BCS ranking in parentheses):
      • SEC Championship Game in Atlanta: (1) Auburn 56, (19) South Carolina 17
        • The Tigers finish the regular season with a perfect 13–0 record, and secure a berth in the BCS National Championship Game.
      • Big 12 Championship Game in Arlington, Texas: (9) Oklahoma 23, (13) Nebraska 20
      • ACC Championship Game in Charlotte, North Carolina: (15) Virginia Tech 44, (21) Florida State 33
      • Conference USA Championship Game in Orlando, Florida: UCF 17, SMU 7
    • Other BCS Top 10 teams:
      • The Civil War: (2) Oregon 37, Oregon State 20
        • The Ducks finish the regular season with a perfect 12–0 record, and secure a berth in the BCS National Championship Game.
      • Idle: (3) TCU, (4) Stanford, (5) Wisconsin, (6) Ohio State, (7) Arkansas, (8) Michigan State, (10) LSU
    • Other games:
      • Big East Conference:
        • (24) West Virginia 35, Rutgers 14
        • Pittsburgh 28, Cincinnati 10
        • Connecticut 19, South Florida 16
          • The three winning teams all claim a share of the Big East title, with UConn winning the tiebreaker for the program's first-ever BCS berth.
      • Western Athletic Conference:
        • (11) Boise State 50, Utah State 14
        • (17) Nevada 35, Louisiana Tech 17
          • The Broncos and Wolf Pack share the Conference championship with Hawaiʻi.
      • Sun Belt Conference:
        • Troy 44, Florida Atlantic 7
        • Middle Tennessee 28, FIU 27
          • The Trojans and Golden Panthers share the title.
  • NCAA Division I Football Championship (FCS) Second Round (seeds in parentheses):

Auto racing

Biathlon

Bobsleigh

Cricket

Cross-country skiing

Curling

Equestrianism

  • Show jumping:
    • FEI World Cup North American League – East Coast:
      • 11th competition in Wellington (CSI 2*-W): 1 Paulo Santana (BRA) on Taloubet 2 Charlie Jayne (USA) on Athena 3 Kate Levy (AUS) on Lirving du Volsin

Football (soccer)

Luge

Nordic combined

Rugby union

Short track speed skating

  • World Cup 3 in Changchun, China:
    • Men's:
      • 500m: 1 Han Jialiang (CHN) 42.447 2 Thibaut Fauconnet (FRA) 42.910 3 Ryan Bedford (USA) 43.002
      • 1500m: 1 Lee Ho-Suk (KOR) 2:26.632 2 Liu Xianwei (CHN) 2:26.779 3 Jeff Simon (USA) 2:26.880
        • Standings (after 4 of 8 races): (1) Simon 1850 points (2) Guillaume Bastille (CAN) 1747 (3) Maxime Chataignier (FRA) 1307
    • Women's:
      • 500m: 1 Zhao Nannan (CHN) 44.100 2 Liu Qiuhong (CHN) 44.228 3 Fan Kexin (CHN) 44.388
      • 1500m: 1 Katherine Reutter (USA) 2:27.904 2 Cho Ha-Ri (KOR) 2:28.008 3 Biba Sakurai (JPN) 2:28.394
        • Standings (after 4 of 8 races): (1) Reutter 2800 points (2) Zhou Yang (CHN) 2440 (3) Sakurai 1490

Ski jumping

Snooker

Speed skating

Tennis

December 3, 2010 (Friday)

Alpine skiing

American football

  • NCAA Division I FBS (BCS ranking in parentheses):
    • MAC Championship Game in Detroit: Miami (OH) 26, (25) Northern Illinois 21
      • The RedHawks win the championship for the first time since 2003 and 15th time overall.

Biathlon

Bobsleigh

Cricket

Football (soccer)

Tennis

December 2, 2010 (Thursday)

American football

Basketball

Biathlon

Bobsleigh

Cricket

Football (soccer)

  • FIFA Executive Committee selects the 2018 and 2022 FIFA World Cup hosts:
    • 2018: Russia win the rights to the tournament, amassing a unassailable 13 of the 22 votes in the second round.
    • 2022: Qatar win the rights to the tournament, defeating the United States by 14 votes to 8 in the final round.
      • Russia and Qatar are both first-time hosts and are the largest (by area) and smallest (by both area and population) countries respectively to host the FIFA World Cup, and also the first hosts from Eastern Europe or Western Asia.
  • AFF Suzuki Cup:
  • UEFA Europa League group stage, matchday 5: (teams in bold advance to the Round of 32)
  • Mexico Primera División de México Apertura Liguilla Final, first leg:

Skeleton

December 1, 2010 (Wednesday)

Basketball

Biathlon

Cricket

Football (soccer)

Rugby union

Ski jumping

References

  1. ^ "John Fox won't return to Panthers". ESPN.com. December 31, 2010. http://sports.espn.go.com/nfl/news/story?id=5975190. Retrieved December 31, 2010. 
  2. ^ "Singletary fired after 49ers eliminated from playoff contention". NFL.com. Associated Press (National Football League). December 26, 2010. http://www.nfl.com/news/story/09000d5d81d3cf1a/article/singletary-fired-after-49ers-eliminated-from-playoff-contention?module=HP_headlines. Retrieved December 27, 2010. 
  3. ^ "Brett Favre unable to start vs. Giants". ESPN.com (ESPN). December 13, 2010. http://sports.espn.go.com/nfl/news/story?id=5916329. Retrieved December 13, 2010. 
  4. ^ Associated Press (December 11, 2010). "Record crowd watches hockey game". ESPN.com. http://sports.espn.go.com/ncaa/news/story?id=5909615. Retrieved December 11, 2010. 
  5. ^ "Nuggets 123, Raptors 116". ESPN.com. Associated Press (ESPN). December 10, 2010. http://scores.espn.go.com/nba/recap?gameId=301210028. Retrieved December 11, 2010. 
  6. ^ Katz, Andy (December 10, 2010). "Hawaii joins MWC, Big West for 2012". ESPN.com. http://sports.espn.go.com/ncaa/news/story?id=5907111. Retrieved December 11, 2010. 
  7. ^ "Denver Broncos fire head coach Josh McDaniels". USA Today (Gannett Company). December 6, 2010. http://content.usatoday.com/communities/thehuddle/post/2010/12/denver-broncos-fire-head-coach-josh-mcdaniels/1. Retrieved December 6, 2010. 
  8. ^ "Pat Gillick Elected to the National Baseball Hall of Fame by Expansion Era Committee" (Press release). National Baseball Hall of Fame and Museum. 2010-12-06. http://baseballhall.org/news/press-releases/pat-gillick-elected-national-baseball-hall-fame-expansion-era-committee. Retrieved 2010-12-06. 
  9. ^ "New Zealand honoured by trio of IRB Awards" (Press release). International Rugby Board. 2010-12-01. http://www.irb.com/history/awards/newsid=2041119.html#new+zealand+honoured+trio+irb+awards. Retrieved 2010-12-01. 



Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:

Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”